Millioner på efterkant: Superliga-klubber sælger altid med videresalgsklausul

Silkeborg IF er på vej til at indkassere et stort millionbeløb på Kasper Dolbergs skifte fra Ajax til Nice, og i både AaB og Lyngby BK sørger de for at inkludere videresalgsklausuler så ofte som muligt.



De fleste danske fodboldfans kender det. Når en spiller skifter klub, kommer prisen som regel frem, men den står sjældent alene. Ofte får man at vide, at det endelige beløb afhænger af forskellige betingelser.

En typisk betingelse er videresalg. På den måde får den sælgende klub også en del af pengene, når spillere skifter klub igen. Det er eksempelvis det, der kom Silkeborg IF til gode tidligere på sommeren, da Robert Skov skiftede FC København ud med Hoffenheim. Det ser også ud til, at Kasper Dolberg snart indbringer sin barndomsklub et tocifret millionbeløb.

Videresalgsklausuler er så almindelige, at sportschefen i Lyngby Boldklub slet ikke kan huske et salg uden.

– I de 20 år, jeg har været i branchen, kan jeg ikke komme i tanke om, vi har solgt en spiller uden videresalg. Om det så er 5, 10, 15, 20 eller 30 procent. Det nye er, at vi mindre klubber er begyndt at tænke i at tage lidt færre penge nu og så tage en større lodseddel, siger Birger Jørgensen til BT.

Også AaB’s sportsdirektør, Allan Gaarde, fortæller, at han i otte ud af ti tilfælde sørger for at skrive en videresalgklausul ind i salgsaftalerne.

Den slags er noget, mindre klubber kan spinde guld på. De er måske ikke i stand til at sælge deres spillere for enorme beløb, men hvis de får en bid af kagen, når en større klub sælger dem videre, ser forretningen pludselig rigtig god ud.

Det samme fortalte AC Horsens om tidligere på sommeren. Ifølge administrerende direktør Kristian Nielsen havde videresalgsklausuler indbragt klubber 35 millioner kroner.

– Vi har kun grund til at være stolt over, at vi som klub er lykkedes med at sælge så godt. Indtægter på transfer er en naturlig del af vores drift. Kan vi finde billigere spillere, udvikle dem og sælge dem videre. Købmandskabet er en del af forretningen, sagde han.



– Når jeg var alene, græd jeg

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

– Han er fuldstændig vanvittig

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

United vil gå all in på Premier League-stjerne

I chok over Nicolai Poulsen

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Aldrig nogensinde FCK

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Brøndby takker nej til to spillere

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

– Lidt af en bombe

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

FC København nærmer sig Ilyas Houira

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Her er AGF’s transferplaner

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Kæmpe brag venter fredag

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Stort Yussuf Poulsen-chok

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Han er IKKE i spil

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid