Millioner på efterkant: Superliga-klubber sælger altid med videresalgsklausul

Silkeborg IF er på vej til at indkassere et stort millionbeløb på Kasper Dolbergs skifte fra Ajax til Nice, og i både AaB og Lyngby BK sørger de for at inkludere videresalgsklausuler så ofte som muligt.



De fleste danske fodboldfans kender det. Når en spiller skifter klub, kommer prisen som regel frem, men den står sjældent alene. Ofte får man at vide, at det endelige beløb afhænger af forskellige betingelser.

En typisk betingelse er videresalg. På den måde får den sælgende klub også en del af pengene, når spillere skifter klub igen. Det er eksempelvis det, der kom Silkeborg IF til gode tidligere på sommeren, da Robert Skov skiftede FC København ud med Hoffenheim. Det ser også ud til, at Kasper Dolberg snart indbringer sin barndomsklub et tocifret millionbeløb.

Videresalgsklausuler er så almindelige, at sportschefen i Lyngby Boldklub slet ikke kan huske et salg uden.

– I de 20 år, jeg har været i branchen, kan jeg ikke komme i tanke om, vi har solgt en spiller uden videresalg. Om det så er 5, 10, 15, 20 eller 30 procent. Det nye er, at vi mindre klubber er begyndt at tænke i at tage lidt færre penge nu og så tage en større lodseddel, siger Birger Jørgensen til BT.

Også AaB’s sportsdirektør, Allan Gaarde, fortæller, at han i otte ud af ti tilfælde sørger for at skrive en videresalgklausul ind i salgsaftalerne.

Den slags er noget, mindre klubber kan spinde guld på. De er måske ikke i stand til at sælge deres spillere for enorme beløb, men hvis de får en bid af kagen, når en større klub sælger dem videre, ser forretningen pludselig rigtig god ud.

Det samme fortalte AC Horsens om tidligere på sommeren. Ifølge administrerende direktør Kristian Nielsen havde videresalgsklausuler indbragt klubber 35 millioner kroner.

– Vi har kun grund til at være stolt over, at vi som klub er lykkedes med at sælge så godt. Indtægter på transfer er en naturlig del af vores drift. Kan vi finde billigere spillere, udvikle dem og sælge dem videre. Købmandskabet er en del af forretningen, sagde han.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er prisen på Aral Simsir

Skyder stor FCM-historie ned

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Dansker på blokken i ny storklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er et angreb på FCK’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Klapper i om stor Superliga-transfer

Brasilien – Norge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort FCK-talent er blevet solgt

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Her er 1/8-finalerne ved VM

FCK tjener millioner på ung stopper

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Storklub forhørte sig på FCK-boss



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud