De fleste danske fodboldfans kender det. Når en spiller skifter klub, kommer prisen som regel frem, men den står sjældent alene. Ofte får man at vide, at det endelige beløb afhænger af forskellige betingelser.
En typisk betingelse er videresalg. På den måde får den sælgende klub også en del af pengene, når spillere skifter klub igen. Det er eksempelvis det, der kom Silkeborg IF til gode tidligere på sommeren, da Robert Skov skiftede FC København ud med Hoffenheim. Det ser også ud til, at Kasper Dolberg snart indbringer sin barndomsklub et tocifret millionbeløb.
Videresalgsklausuler er så almindelige, at sportschefen i Lyngby Boldklub slet ikke kan huske et salg uden.
– I de 20 år, jeg har været i branchen, kan jeg ikke komme i tanke om, vi har solgt en spiller uden videresalg. Om det så er 5, 10, 15, 20 eller 30 procent. Det nye er, at vi mindre klubber er begyndt at tænke i at tage lidt færre penge nu og så tage en større lodseddel, siger Birger Jørgensen til BT.
Også AaB’s sportsdirektør, Allan Gaarde, fortæller, at han i otte ud af ti tilfælde sørger for at skrive en videresalgklausul ind i salgsaftalerne.
Den slags er noget, mindre klubber kan spinde guld på. De er måske ikke i stand til at sælge deres spillere for enorme beløb, men hvis de får en bid af kagen, når en større klub sælger dem videre, ser forretningen pludselig rigtig god ud.
Det samme fortalte AC Horsens om tidligere på sommeren. Ifølge administrerende direktør Kristian Nielsen havde videresalgsklausuler indbragt klubber 35 millioner kroner.
– Vi har kun grund til at være stolt over, at vi som klub er lykkedes med at sælge så godt. Indtægter på transfer er en naturlig del af vores drift. Kan vi finde billigere spillere, udvikle dem og sælge dem videre. Købmandskabet er en del af forretningen, sagde han.
LIVE
LIVE: Forlænger med dansk stortalent
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
Her er de tidligere vindere af Forårets Profil
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Raser: Det er latterligt!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
INTERVIEW
Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
LIVE: Slutfløjt i Parken
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
