De fleste danske fodboldfans kender det. Når en spiller skifter klub, kommer prisen som regel frem, men den står sjældent alene. Ofte får man at vide, at det endelige beløb afhænger af forskellige betingelser.
En typisk betingelse er videresalg. På den måde får den sælgende klub også en del af pengene, når spillere skifter klub igen. Det er eksempelvis det, der kom Silkeborg IF til gode tidligere på sommeren, da Robert Skov skiftede FC København ud med Hoffenheim. Det ser også ud til, at Kasper Dolberg snart indbringer sin barndomsklub et tocifret millionbeløb.
Videresalgsklausuler er så almindelige, at sportschefen i Lyngby Boldklub slet ikke kan huske et salg uden.
– I de 20 år, jeg har været i branchen, kan jeg ikke komme i tanke om, vi har solgt en spiller uden videresalg. Om det så er 5, 10, 15, 20 eller 30 procent. Det nye er, at vi mindre klubber er begyndt at tænke i at tage lidt færre penge nu og så tage en større lodseddel, siger Birger Jørgensen til BT.
Også AaB’s sportsdirektør, Allan Gaarde, fortæller, at han i otte ud af ti tilfælde sørger for at skrive en videresalgklausul ind i salgsaftalerne.
Den slags er noget, mindre klubber kan spinde guld på. De er måske ikke i stand til at sælge deres spillere for enorme beløb, men hvis de får en bid af kagen, når en større klub sælger dem videre, ser forretningen pludselig rigtig god ud.
Det samme fortalte AC Horsens om tidligere på sommeren. Ifølge administrerende direktør Kristian Nielsen havde videresalgsklausuler indbragt klubber 35 millioner kroner.
– Vi har kun grund til at være stolt over, at vi som klub er lykkedes med at sælge så godt. Indtægter på transfer er en naturlig del af vores drift. Kan vi finde billigere spillere, udvikle dem og sælge dem videre. Købmandskabet er en del af forretningen, sagde han.
LIVE
VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
OPTAKT
Sverige – Tunesien
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Spottet i København
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
AGF køber ham
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
OPTAKT
Qatar – Schweiz
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
OPTAKT
Brasilien – Marokko
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT
