Millionregn over FCM: Så stort er Onyedika-salget

Raphael Onyedika bliver et af de største salg nogensinde fra FC Midtjylland. Kun salget af Alexander Sørloth har indbragt markant flere penge end det beløb, Club Brugge sender til FCM.



Nu er det ikke blot en gisning – FC Midtjylland får rygende travlt i de sidste dage af transfervinduet, efter den centrale midtbanespiller Raphael Onyedika er blevet solgt til Club Brugge.

Det følger efter en hektisk måned, hvor seriøs interesse fra AC Milan blev vekslet til indtil flere tilbud, men den milanesiske interesse toppede i begyndelsen af denne uge med et tilbud i omegnen af 60 millioner kroner.

I de seneste dage har Club Brugge så meldt sig på banen med et tilbud, der torsdag fik FC Midtjylland til ikke at sende Raphael Onyedika på træningsbanen, og fredag var parterne så tæt på hinanden, at Onyedika om aftenen tog mod Belgien og lørdag eftermiddag gennemgik lægetjek.

Læs også om FCM’s afsøgning af, om Frank Onyeka kunne og ville vende tilbage til FCM denne sommer

Søndag aften blev handlen så officiel, og det er en stor pose penge, som ender hos FC Midtjylland, der kalder salget for det største af en akademispiller nogensinde.

Ifølge Tipsbladets oplysninger ender FC Midtjylland med at få en sum, der kommer meget tæt på de omtrent 10 millioner euro, cirka 75 millioner kroner, man har forlangt af såvel AC Milan som Club Brugge.

173898

Desuden har FC Midtjylland forhandlet præstationsklausuler, der kan ramme 15-18 millioner kroner, hvis alt udløses, samt en videresalgsklausul, der vil give FCM et cut af den del af et fremtidigt salg, der overstiger de cirka 75 millioner kroner og eventuelle udløste præstationsklausuler i denne sommers transferaftale mellem FCM og Club Brugge.

Et pænt beløb ud af transferen vil gå til samarbejdet med FC Ebedei, som FC Midtjylland og FC Ebedei i disse år arbejder på at styrke og udvide.

Club Brugge forsøgte at købe Raphael Onyedika fri for et beløb på omkring ni millioner euro, men i såvel Belgien som Danmark forlyder det, at Club Brugge endte med at forhøje tilbuddet og dermed fik Onyedika købt fri.






LIVE: Interesse for dansk fodboldboss




Kæmpekøb retur til FC København?

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Spår stor transferaktivitet i FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Bombe på vej i Real Madrid?

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark