Millionregn over FCM: Så stort er Onyedika-salget

Raphael Onyedika bliver et af de største salg nogensinde fra FC Midtjylland. Kun salget af Alexander Sørloth har indbragt markant flere penge end det beløb, Club Brugge sender til FCM.



Nu er det ikke blot en gisning – FC Midtjylland får rygende travlt i de sidste dage af transfervinduet, efter den centrale midtbanespiller Raphael Onyedika er blevet solgt til Club Brugge.

Det følger efter en hektisk måned, hvor seriøs interesse fra AC Milan blev vekslet til indtil flere tilbud, men den milanesiske interesse toppede i begyndelsen af denne uge med et tilbud i omegnen af 60 millioner kroner.

I de seneste dage har Club Brugge så meldt sig på banen med et tilbud, der torsdag fik FC Midtjylland til ikke at sende Raphael Onyedika på træningsbanen, og fredag var parterne så tæt på hinanden, at Onyedika om aftenen tog mod Belgien og lørdag eftermiddag gennemgik lægetjek.

Læs også om FCM’s afsøgning af, om Frank Onyeka kunne og ville vende tilbage til FCM denne sommer

Søndag aften blev handlen så officiel, og det er en stor pose penge, som ender hos FC Midtjylland, der kalder salget for det største af en akademispiller nogensinde.

Ifølge Tipsbladets oplysninger ender FC Midtjylland med at få en sum, der kommer meget tæt på de omtrent 10 millioner euro, cirka 75 millioner kroner, man har forlangt af såvel AC Milan som Club Brugge.

173898

Desuden har FC Midtjylland forhandlet præstationsklausuler, der kan ramme 15-18 millioner kroner, hvis alt udløses, samt en videresalgsklausul, der vil give FCM et cut af den del af et fremtidigt salg, der overstiger de cirka 75 millioner kroner og eventuelle udløste præstationsklausuler i denne sommers transferaftale mellem FCM og Club Brugge.

Et pænt beløb ud af transferen vil gå til samarbejdet med FC Ebedei, som FC Midtjylland og FC Ebedei i disse år arbejder på at styrke og udvide.

Club Brugge forsøgte at købe Raphael Onyedika fri for et beløb på omkring ni millioner euro, men i såvel Belgien som Danmark forlyder det, at Club Brugge endte med at forhøje tilbuddet og dermed fik Onyedika købt fri.





LIVE

LIVE: Mål mod Danmark skildres på pengesedler

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Her er FC Københavns vej i Europa

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Storkamp af Patrick Dorgu

Conte stopper i Napoli

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Topboss sviner Barça til

FC København kan få Jens Stage-millioner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner