Millionregn over FCM: Så stort er Onyedika-salget

Raphael Onyedika bliver et af de største salg nogensinde fra FC Midtjylland. Kun salget af Alexander Sørloth har indbragt markant flere penge end det beløb, Club Brugge sender til FCM.



Nu er det ikke blot en gisning – FC Midtjylland får rygende travlt i de sidste dage af transfervinduet, efter den centrale midtbanespiller Raphael Onyedika er blevet solgt til Club Brugge.

Det følger efter en hektisk måned, hvor seriøs interesse fra AC Milan blev vekslet til indtil flere tilbud, men den milanesiske interesse toppede i begyndelsen af denne uge med et tilbud i omegnen af 60 millioner kroner.

I de seneste dage har Club Brugge så meldt sig på banen med et tilbud, der torsdag fik FC Midtjylland til ikke at sende Raphael Onyedika på træningsbanen, og fredag var parterne så tæt på hinanden, at Onyedika om aftenen tog mod Belgien og lørdag eftermiddag gennemgik lægetjek.

Læs også om FCM’s afsøgning af, om Frank Onyeka kunne og ville vende tilbage til FCM denne sommer

Søndag aften blev handlen så officiel, og det er en stor pose penge, som ender hos FC Midtjylland, der kalder salget for det største af en akademispiller nogensinde.

Ifølge Tipsbladets oplysninger ender FC Midtjylland med at få en sum, der kommer meget tæt på de omtrent 10 millioner euro, cirka 75 millioner kroner, man har forlangt af såvel AC Milan som Club Brugge.

173898

Desuden har FC Midtjylland forhandlet præstationsklausuler, der kan ramme 15-18 millioner kroner, hvis alt udløses, samt en videresalgsklausul, der vil give FCM et cut af den del af et fremtidigt salg, der overstiger de cirka 75 millioner kroner og eventuelle udløste præstationsklausuler i denne sommers transferaftale mellem FCM og Club Brugge.

Et pænt beløb ud af transferen vil gå til samarbejdet med FC Ebedei, som FC Midtjylland og FC Ebedei i disse år arbejder på at styrke og udvide.

Club Brugge forsøgte at købe Raphael Onyedika fri for et beløb på omkring ni millioner euro, men i såvel Belgien som Danmark forlyder det, at Club Brugge endte med at forhøje tilbuddet og dermed fik Onyedika købt fri.





Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Skuffer igen

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

– Det er så ringe, begge dele!

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

‘Køb ikke Franculino Djú’

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Riemer svarer på Tøftings kritik

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Vejen tilbage?

Steve Coopers højre hånd afviser

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Her kan du se Skotland mod Danmark

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Storklub meldes interesseret

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Her trækkes der lod til VM

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Stor dansk chance!

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde