I februar 2023 fik Kevin Mensah en besked, som gjorde ham ekstremt stolt.
Efter Brøndby vinkede farvel til Andreas Maxsø, pegede Jesper Sørensen på Kevin Mensah som klubbens nye anfører.
Men der er løbet meget vand gennem åen siden.
Kevin Mensah er længere fra spilletid, og så løb han endda ind i endnu en slem knæskade, og det fik konsekvenser.
I september meddelte Brøndby, at Jacob Rasmussen er klubbens nye anfører, mens Patrick Pentz nu skulle være viceanfører.
En meget naturlig beslutning, siger Kevin Mensah til Tipsbladet.
– Jesper og jeg har haft nogle snakke i noget tid. Jeg fik anførerbindet, imens jeg var på vej tilbage fra min anden korsbåndsskade, efter jeg havde været i klubben i mange år. Jeg gik fra viceanfører til anfører, hvilket var meget naturligt, men det var også specielt, fordi jeg ikke kunne bidrage på banen. Både inden, men også efter jeg blev valgt.
– Så kom jeg tilbage og begyndte at spille lidt, men så var jeg lidt uden for holdet, og der havde vi dialog om, hvad der gav bedst mening for mig og holdet. Der spillede vi med om et mesterskab, hvor vi ikke havde brug for nogen støj og larm omkring et skifte, så der varetog jeg alle de pligter, som en anfører skal gøre.
– Men det var en naturlig overdragelse i og med, jeg ikke spillede så meget og blev skadet igen. Nu har vi fået en stærk leder og kulturbærer i Jacob (Rasmussen, red.), som har taget over, siger Kevin Mensah.
Drama om den nye anfører
Selvom Jacob Rasmussen er en naturlig leder, så blev de fleste alligevel overrasket, da der blev peget på den 27-årige midtstopper.
I Kevin Mensahs og Ohi Omoijuanfos fravær havde Daniel Wass nemlig båret anførerbindet ved flere lejligheder, så mange havde forventet, at han ville blive klubbens nye anfører.
”En detronisering af Daniel Wass” blev det kaldt af flere eksperter. En diskussion, som Kevin Mensah kunne følge fra sidelinjen.
– Det var lidt specielt at skulle iagttage på sidelinjen. Ofte sætter man spørgsmålstegn ved noget, som man ikke kan forstå, og som man heller ikke ved en skid om. Nu er der nogle mennesker, der har deres daglige gang i omklædningsrummet og omkring træningsbanen, så jeg tror altid, man skal stole på, at dem, der træffer det valg, har set rigtigt – i hvert fald internt.
– Så kan det godt være, at der uadtil, med medier og alt andet, at man kan stille spørgsmålstegn ved det, men internt var der ikke på noget tidspunkt tvivl om, hvad der skulle ske, siger den nu tidligere anfører.
På trods af, at mange undrede sig kalder Kevin Mensah valget af Jacob Rasmussen for det helt rigtige.
– Valget gav lidt sig selv, og det har bare været en naturlig transition. At der var lidt larm om det i starten, påvirkede som sådan ikke os internt, men når man skifter en anfører, vil der altid være larm, og der vil altid blive stillet spørgsmålstegn ved, hvorfor det er ham og ikke ham.
– Vi havde en markant profil, tidligere landsholdsspiller og en spiller, der har spillet meget i udlandet, i Daniel Wass. Så det er naturligt, der blev stillet spørgsmålstegn ved det, men Wass har taget det i stiv arm, og han har været bundprofessionel, hvor han har kæmpet sig tilbage på holdet, efter han havde siddet lidt ude i starten, så det fortæller alt om, hvad han er for en karakter.
Havde du noget at skulle have sagt i forhold til, hvem der skulle være den nye anfører?
– Det er klart, at Jesper og jeg har haft nogle snakke om, hvad der skulle ske. Jeg tror, da Jesper i sin tid valgte mig, var det for at få skabt en kultur med træningsmentalitet og professionalisme, og der vil det være en naturlig og gnidningsfri overgang at vælge Jacob, som er bundprofessionel, ligesom at det havde været det samme at vælge Wass, siger Mensah.
Kevin Mensah har kontraktudløb om en måned, og han ved endnu ikke, om han får forlænget sin kontrakt i Brøndby. Læs mere her.
LIVE
LIVE: Ny mand på landsholdet
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
NYHEDER
Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Vender han retur? Lasse Schöne åben
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
FC Midtjylland misser gylden chance
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
FC København-krisen fortsætter
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
Benhård Brian Riemer-melding
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
OPTAKT