I februar 2023 fik Kevin Mensah en besked, som gjorde ham ekstremt stolt.
Efter Brøndby vinkede farvel til Andreas Maxsø, pegede Jesper Sørensen på Kevin Mensah som klubbens nye anfører.
Men der er løbet meget vand gennem åen siden.
Kevin Mensah er længere fra spilletid, og så løb han endda ind i endnu en slem knæskade, og det fik konsekvenser.
I september meddelte Brøndby, at Jacob Rasmussen er klubbens nye anfører, mens Patrick Pentz nu skulle være viceanfører.
En meget naturlig beslutning, siger Kevin Mensah til Tipsbladet.
– Jesper og jeg har haft nogle snakke i noget tid. Jeg fik anførerbindet, imens jeg var på vej tilbage fra min anden korsbåndsskade, efter jeg havde været i klubben i mange år. Jeg gik fra viceanfører til anfører, hvilket var meget naturligt, men det var også specielt, fordi jeg ikke kunne bidrage på banen. Både inden, men også efter jeg blev valgt.
– Så kom jeg tilbage og begyndte at spille lidt, men så var jeg lidt uden for holdet, og der havde vi dialog om, hvad der gav bedst mening for mig og holdet. Der spillede vi med om et mesterskab, hvor vi ikke havde brug for nogen støj og larm omkring et skifte, så der varetog jeg alle de pligter, som en anfører skal gøre.
– Men det var en naturlig overdragelse i og med, jeg ikke spillede så meget og blev skadet igen. Nu har vi fået en stærk leder og kulturbærer i Jacob (Rasmussen, red.), som har taget over, siger Kevin Mensah.
Drama om den nye anfører
Selvom Jacob Rasmussen er en naturlig leder, så blev de fleste alligevel overrasket, da der blev peget på den 27-årige midtstopper.
I Kevin Mensahs og Ohi Omoijuanfos fravær havde Daniel Wass nemlig båret anførerbindet ved flere lejligheder, så mange havde forventet, at han ville blive klubbens nye anfører.
”En detronisering af Daniel Wass” blev det kaldt af flere eksperter. En diskussion, som Kevin Mensah kunne følge fra sidelinjen.
– Det var lidt specielt at skulle iagttage på sidelinjen. Ofte sætter man spørgsmålstegn ved noget, som man ikke kan forstå, og som man heller ikke ved en skid om. Nu er der nogle mennesker, der har deres daglige gang i omklædningsrummet og omkring træningsbanen, så jeg tror altid, man skal stole på, at dem, der træffer det valg, har set rigtigt – i hvert fald internt.
– Så kan det godt være, at der uadtil, med medier og alt andet, at man kan stille spørgsmålstegn ved det, men internt var der ikke på noget tidspunkt tvivl om, hvad der skulle ske, siger den nu tidligere anfører.
På trods af, at mange undrede sig kalder Kevin Mensah valget af Jacob Rasmussen for det helt rigtige.
– Valget gav lidt sig selv, og det har bare været en naturlig transition. At der var lidt larm om det i starten, påvirkede som sådan ikke os internt, men når man skifter en anfører, vil der altid være larm, og der vil altid blive stillet spørgsmålstegn ved, hvorfor det er ham og ikke ham.
– Vi havde en markant profil, tidligere landsholdsspiller og en spiller, der har spillet meget i udlandet, i Daniel Wass. Så det er naturligt, der blev stillet spørgsmålstegn ved det, men Wass har taget det i stiv arm, og han har været bundprofessionel, hvor han har kæmpet sig tilbage på holdet, efter han havde siddet lidt ude i starten, så det fortæller alt om, hvad han er for en karakter.
Havde du noget at skulle have sagt i forhold til, hvem der skulle være den nye anfører?
– Det er klart, at Jesper og jeg har haft nogle snakke om, hvad der skulle ske. Jeg tror, da Jesper i sin tid valgte mig, var det for at få skabt en kultur med træningsmentalitet og professionalisme, og der vil det være en naturlig og gnidningsfri overgang at vælge Jacob, som er bundprofessionel, ligesom at det havde været det samme at vælge Wass, siger Mensah.
Kevin Mensah har kontraktudløb om en måned, og han ved endnu ikke, om han får forlænget sin kontrakt i Brøndby. Læs mere her.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
UEFA med ny stor FC København-straf
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Medie peger på FC København
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
Færdig i Brøndbys bestyrelse
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
MEDIE
Choktransfer?
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
CHEFENS DOM