FC København har gjort det igen.
Genereret et monstersalg i klubbens kommercielle afdeling.
I anledning af KB’s, som er en af FC Københavns to moderklubber – den anden er B 1903 – 150 års fødselsdag lancerede FC København en jubilæumstrøje i april. Den er gået som varmt brød og har slået alle hidtidige salgsrekorder på lanceringsdagen.
Det skaber begejstring i FC Københavns kommercielle afdeling, som Mikkel Grove Lindsted er direktør for.
– På førstedagen solgte den dobbelt så meget som den næstbedst sælgende trøje på en lanceringsdag. Vi havde mere end 750 ordre fra udlandet på den første dag, og kigger man alene på omsætningen fra Tyskland, svarer det til en omsætning på en kampdag i Parken. Det er KB’ere og FC København-fans, men det er også folk internationalt, som går op i fodboldtrøjer og køber ind på historien bag trøjen, der ønsker at betale for den, siger han til Tipsbladet.
Det er ikke første gang, FC København lykkes med at overgå egne omsætningsrekorder på trøjer. Tilbage i 2024 lancerede klubben en mørkegrøn tredjetrøje inspireret af byen København.
Trøjen solgte i hobetal, ligesom denne jubilæumstrøje, der har skabt en del debat på grund af sine blå og hvide striber, som nogle OB-fans har gjort krav på.
– Jeg elsker fodboldbanter. Det er noget af det bedste, og det her er alene sjovt, når man kigger på de to fodboldklubbers dåbsattester, men om det er noget, vi skal forholde os til seriøst, det synes jeg ikke. Jeg synes, fodboldbanter lever bedst i den gode humor, hvor man prikker lidt til hinanden, siger FCK-direktøren om den debat, der har været.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Adidas-partnerskabet
Tilbage i januar 2024 lancerede FC København et unikt samarbejde med Adidas.
Det går ud på, at tøjgiganten nu kan designe merchandise specifikt til FC København. Før gik aftalen på, at eksempelvis trøjer blev lavet ud fra en forudbestemt skabelon, som også andre klubber bruger.
Nu har man unikke produkter i FC København og en Adidas-ansat siddende i Parken, som faktisk kom med ideen til jubilæumstrøjen.
– Vi skulle lave noget til KB uanset, men det var Adidas, der præsenterede os for den her stil og måde. Det er et stærkt eksempel på, hvordan Adidas nu tænker FC København, hvor det før i højere grad har været os selv, som har drevet det. Nu er det i stedet blevet et stærkt partnerskab.
Andre faktorer spiller også en rolle, forklarer FCK-direktøren.
– Interessen for FC København er virkelig steget og stiger fortsat. I sidste sæson blev vi den mest sete klub på tv i Danmark, så den nationale interesse er steget, og i næsten endnu højere grad er den eksploderet i udlandet. Og på mere eller mindre alle vores sociale platforme har vi nu flere udenlandske end danske følgere.
Det betyder ikke nødvendigvis øget omsætning, men det er alligevel et afgørende parameter for en trøje, der i lige så høj grad er tiltænkt den moderne mand eller kvinde, som kan se det smarte i at have de blå og hvide striber på til hverdag.
FC København spillede i trøjen mod Vejle Boldklub den 27. april, hvor også en stor tifo til ære for moderklubben prydede Nedre B inden opgørets start.

Påvirker sportslig nedtur?
Midt i en historisk omsætning på lanceringsdagen af jubilæumstrøjen er det næppe gået nogens næse forbi, at FC København rent sportsligt og i særdeleshed i Superligaen har leveret under par.
Det betyder ikke nødvendigvis rød alarm i Mikkel Grove Lindsteds kommercielle afdeling.
– Der er nogle konkrete nedslag i forhold til, at vi ikke kan sælge guld-merchandise. Det vil vi kunne se i vores tal. Vi har en udfordring i forhold til at holde vores tilskuersnit på over 28.000. Der ligger vi på lige knap 26.000 i øjeblikket, som kan handle om, at det ikke er helt lige så attraktive kampe og spilletidspunkterne er nogle andre i kvalifikationsspillet. På den store klinge kan jeg ikke lige nu aflæse, at der er en afledt effekt, men det er også fordi, vi fortsat oplever en meget, meget flot opbakning fra tribunerne.
Meget afhænger også af europæisk deltagelse i næste sæson, da sponsoraftaler og partnerskaber alt andet lige koster mere, når eksponeringen er større.
– Jeg synes trods alt, vi har bygget en kommerciel platform, der er relativ robust. Vi har haft én sæson, hvor vi spillede Conference League og spillet ikke helt kørte, hvor vi viste fremgang kommercielt. Det er svært at gætte på, men lige nu kan jeg ikke læse, at der er nogle større udsving.
Så sent som på årets generalforsamling i Parken Sport & Entertainment, der blev afholdt mod afslutningen af april, blev FC Københavns kommercielle vækst også fremhævet.

Parken som turistattraktion
Det faktum får ikke Mikkel Grove Lindsted til at hvile på laurbærene.
Han har flere spændende projekter undervejs, og et af dem er at øge interessen og opmærksomheden på Parken udenfor kampdage.
– Vi vil gerne lykkes mere i at sætte Parken i centrum. Parken er både FC Københavns hjemmebane og Danmarks nationalarena og et sted, som vækker genklang ude i verden. Når vi kigger rundt i andre klubber, kan man se, at de har et fokus på at få folk på stadion, når der ikke er kampe. Altså i form af rundvisninger og i flere af de største klubber er fodboldstadions turistdestinationer.
– Ajax er vi blevet inspireret af, og derfor er vi begyndt at udvikle på vores rundture i Parken. Vi har historisk ikke fokuseret ret meget på det, og har haft omkkring 5.000 besøgende. I år forventer vi at runde 20.000, og jeg tror på sigt, vi skal op og ramme 100.000 rundvisninger om året. Det er i hvert fald en ambition, hvor vi kan fortælle om Parken og FC Københavns historie.
Derudover er internationaliseringen og kendskabet til FC København udenfor Danmarks grænser også et fortsat udviklingspunkt.
– Vi kan godt se det i interessen for FC København, at vi eksempelvis har en Huescas fra Mexico eller Suzuki fra Japan. Det svære er, at få bygget en struktur, hvor det giver kommerciel mening at lave partnerskaber. Men vi ligger alligevel noget energi i forhold til, hvordan det kan blive kommercielt attraktivt. En ting er interessen, men i forhold til at blive konkret og finde værdien i det, skal man gøre sig umage.
– PSV er en sjov case, fordi de havde på et tidspunkt en del mexicanere, som var dygtige og på landsholdet, og de har formået at holde fast i interessen fra Mexico og har stadig partnerskab der. Så det kan sagtens lade sig gøre, og det er en del af vores ambitioner, men det er ikke så nemt, som det lyder.
FC København har derudover åbnet butik på Vimmelskaftet med turister som sin målgruppe, ligesom man også har lanceret en forretning i Københavns Lufthavn.
Fotos: FCK Media.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
OPTAKT
Norge – Frankrig
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
OPTAKT
Colombia – Portugal
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
OPTAKT