Morten Bruun udgiver bog om dansk fodbold

Fodboldkommentatoren Morten Bruun er klar med en dansk pendant til bogen “Matchday – turen går til engelsk fodbold”, som udkom sidste år.



Den kendte fodboldkommentator Morten Bruun udgav for et års tid siden bogen “Matchday – turen går til engelsk fodbold”, hvor han portrætterede 48 klubber og et stadion (Wembley) gennem en kamp på stedet.

Nu er der en dansk pendant på vej. 

Den tidligere EM-vinder, der er uddannet journalist, kommer godt rundt i det danske fodboldlandskab for at samle stof til sin nye bog.

– Den nye bog er inspireret af Matchday og bestemt også af #herermitstadion, der bekræftede for mig, at der også er en enorm interesse for dansk fodbold, siger Morten Bruun med henvisning til Twitter-projektet i forårets coronatid, hvor han opfordrede folk til at tage billeder af deres lokale stadion, hvilket blev en enorm succes med godt 1500 registreringer.

Læs også:Kasper Hjulmand fravalgte Brøndby IF og belgiere

– Jeg overvejede kort at lave en bog med fortællinger fra seriestadioner, men det blev for lokalt. Til gengæld er jeg blevet bekræftet i, at der ligger mange gode historier i dansk fodbold, også uden for Brøndby, FCK, AaB og AGF. De fire klubber skal have det, som de kan trække, men det skal Nakskov, Brønshøj, Svendborg og Thisted også.

Morten Bruun er godt i gang med skriveriet, og formen er dermed på plads.

– Det skal være nuancerede og kritiske klubportrætter, men det bliver alt væsentligt kærlige klubportrætter. For jeg har en stor kærlighed til dansk fodbold, og jeg har lyst til at efterlade – mig et aftryk, hvis man kan sige det på den måde, fortæller han

Morten Bruun satser på, at bogen udkommer omkring 1. oktober 2021. 

Læs også:Vejle bekræfter kontrakt-samtaler med kantspiller

Du kan læse meget mere om Morten Bruuns kommende bogudgivelse i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I avisen får du desuden det næste kapitel om VM i 2022, og hvordan Qatar vil bruge Danmark og alverdens landshold i sit kæmpe PR-nummer, et stort interview med Lyngby-keeper Thomas Mikkelsen, et indblik i, hvordan FC København landede stortalentet Roony Bardghji, en analyse af Tottenhams mesterskabschancer – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

right

Læs også:Brøndby-back om frygtelig skade: Jeg græd af smerte
Læs også:Enig med Ståle: Jonas Wind kan koste mere end 100 millioner
Læs også:Lyngby hårdt ramt før vigtig bundbrag




LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Overvejer AGF-forlængelse

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Massiv kritik efter skandaløse scener

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Randers FC – OB



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

De bliver monstersalg til sommer

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Det er ringe ad helvede til’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Brøndby-flop færdig i danskerklub