Morten Bruun udgiver bog om dansk fodbold

Fodboldkommentatoren Morten Bruun er klar med en dansk pendant til bogen “Matchday – turen går til engelsk fodbold”, som udkom sidste år.



Den kendte fodboldkommentator Morten Bruun udgav for et års tid siden bogen “Matchday – turen går til engelsk fodbold”, hvor han portrætterede 48 klubber og et stadion (Wembley) gennem en kamp på stedet.

Nu er der en dansk pendant på vej. 

Den tidligere EM-vinder, der er uddannet journalist, kommer godt rundt i det danske fodboldlandskab for at samle stof til sin nye bog.

– Den nye bog er inspireret af Matchday og bestemt også af #herermitstadion, der bekræftede for mig, at der også er en enorm interesse for dansk fodbold, siger Morten Bruun med henvisning til Twitter-projektet i forårets coronatid, hvor han opfordrede folk til at tage billeder af deres lokale stadion, hvilket blev en enorm succes med godt 1500 registreringer.

Læs også:Kasper Hjulmand fravalgte Brøndby IF og belgiere

– Jeg overvejede kort at lave en bog med fortællinger fra seriestadioner, men det blev for lokalt. Til gengæld er jeg blevet bekræftet i, at der ligger mange gode historier i dansk fodbold, også uden for Brøndby, FCK, AaB og AGF. De fire klubber skal have det, som de kan trække, men det skal Nakskov, Brønshøj, Svendborg og Thisted også.

Morten Bruun er godt i gang med skriveriet, og formen er dermed på plads.

– Det skal være nuancerede og kritiske klubportrætter, men det bliver alt væsentligt kærlige klubportrætter. For jeg har en stor kærlighed til dansk fodbold, og jeg har lyst til at efterlade – mig et aftryk, hvis man kan sige det på den måde, fortæller han

Morten Bruun satser på, at bogen udkommer omkring 1. oktober 2021. 

Læs også:Vejle bekræfter kontrakt-samtaler med kantspiller

Du kan læse meget mere om Morten Bruuns kommende bogudgivelse i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I avisen får du desuden det næste kapitel om VM i 2022, og hvordan Qatar vil bruge Danmark og alverdens landshold i sit kæmpe PR-nummer, et stort interview med Lyngby-keeper Thomas Mikkelsen, et indblik i, hvordan FC København landede stortalentet Roony Bardghji, en analyse af Tottenhams mesterskabschancer – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

right

Læs også:Brøndby-back om frygtelig skade: Jeg græd af smerte
Læs også:Enig med Ståle: Jonas Wind kan koste mere end 100 millioner
Læs også:Lyngby hårdt ramt før vigtig bundbrag





Han vender hjem til FC København




LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

De er færdige i 1. division

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Arne Slot fyret af Liverpool

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Kan sikre millioner til AGF

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Mæhle kan hentes for spotpris

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Forlader AGF – her er hans nye klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent