Den kendte fodboldkommentator Morten Bruun udgav for et års tid siden bogen “Matchday – turen går til engelsk fodbold”, hvor han portrætterede 48 klubber og et stadion (Wembley) gennem en kamp på stedet.
Nu er der en dansk pendant på vej.
Den tidligere EM-vinder, der er uddannet journalist, kommer godt rundt i det danske fodboldlandskab for at samle stof til sin nye bog.
– Den nye bog er inspireret af Matchday og bestemt også af #herermitstadion, der bekræftede for mig, at der også er en enorm interesse for dansk fodbold, siger Morten Bruun med henvisning til Twitter-projektet i forårets coronatid, hvor han opfordrede folk til at tage billeder af deres lokale stadion, hvilket blev en enorm succes med godt 1500 registreringer.
Læs også:Kasper Hjulmand fravalgte Brøndby IF og belgiere
– Jeg overvejede kort at lave en bog med fortællinger fra seriestadioner, men det blev for lokalt. Til gengæld er jeg blevet bekræftet i, at der ligger mange gode historier i dansk fodbold, også uden for Brøndby, FCK, AaB og AGF. De fire klubber skal have det, som de kan trække, men det skal Nakskov, Brønshøj, Svendborg og Thisted også.
Morten Bruun er godt i gang med skriveriet, og formen er dermed på plads.
– Det skal være nuancerede og kritiske klubportrætter, men det bliver alt væsentligt kærlige klubportrætter. For jeg har en stor kærlighed til dansk fodbold, og jeg har lyst til at efterlade – mig et aftryk, hvis man kan sige det på den måde, fortæller han
Morten Bruun satser på, at bogen udkommer omkring 1. oktober 2021.
Læs også:Vejle bekræfter kontrakt-samtaler med kantspiller
Du kan læse meget mere om Morten Bruuns kommende bogudgivelse i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I avisen får du desuden det næste kapitel om VM i 2022, og hvordan Qatar vil bruge Danmark og alverdens landshold i sit kæmpe PR-nummer, et stort interview med Lyngby-keeper Thomas Mikkelsen, et indblik i, hvordan FC København landede stortalentet Roony Bardghji, en analyse af Tottenhams mesterskabschancer – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Læs også:Brøndby-back om frygtelig skade: Jeg græd af smerte
Læs også:Enig med Ståle: Jonas Wind kan koste mere end 100 millioner
Læs også:Lyngby hårdt ramt før vigtig bundbrag
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
TOPNYHED
Her er startopstillingerne til guldbraget
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Ståle Solbakken overvejede at sige op
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
OPTAKT
