Fodboldverdenen er blevet et ikon fattigere. Pelé er efter længere tids sygdom død i en alder af 82 år.
Den brasilianske legende betød meget for mange fodboldspillere. Blandt andre Morten Olsen.
For den tidligere danske landsholdsspiller og landstræner var Pelé i en tidlig alder symbolet på det ypperste inden for spillet med den runde bold.
– Pelé var tre gange verdensmester. Det er jo fuldstændig unikt. Derfor står han jo som værende den første store spiller – især fra det dengang ukendte Sydamerika.
– Ved VM så vi Pelé lave noget, som vi dengang ikke så nogen i Europa lave, siger Morten Olsen.
Han har et særligt minde med Pelé. I 1989 var brasilianeren til stede, da Olsen spillede sin sidste landskamp, nummer 102. I den forbindelse overrakte Pelé en brasiliansk landsholdstrøje til Olsen.
– For mig var han med til at “lukke cirklen” for min fodboldkarriere. Han var til stede ved min sidste landskamp i Idrætsparken.
– Han var som sagt den første store spiller, jeg havde set som dreng, og så stod han pludselig der den dag, hvor ens egen karriere sluttede, og afleverede en trøje.
– Han var ikke bare en af de store, da jeg selv startede, men det var egentlig ham, der startede drømmene. Han spillede den slags fodbold, vi knægte kunne lide, og som vi prøvede at efterabe, og så var han der, da min karriere sluttede. Hvor stort kan det blive?, siger Morten Olsen.
I hans øjne var Pelé en noget nær komplet spiller.
– Han havde den teknik, hurtighed og angrebsmæssige alsidighed, som gør, at han jo i dag med rette af mange betegnes som værende blandt de helt store inden for fodbolden de sidste 50 år sammen med Diego Maradona, Lionel Messi og Johan Cruyff måske.
– Der er nogle store spillere i hver generation, og Pelé var i sin generation absolut den største, siger Morten Olsen.
Brasiliansk fodbold er for mange lig med en legende spillestil. Sambabold. Det var Pelé en slags foregangsmand for, mener Olsen.
– Han var jo hovedeksemplet på brasiliansk fodbold. I hvert fald i hans tid. Han var individualisten, som afgjorde fodboldkampe. Han vandt fodboldkampe, men det var også måden, han gjorde det på, og det er jo det, brasilianerne har stået for til efterligning senere hen for mange europæiske spillere også.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stage meldes enig med topklub
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Snart sker det
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
TRANSFER