Morten Olsen hylder: Hvor stort kan det blive?

Pelé spillede den slags fodbold, Morten Olsen og hans venner som drenge ville spille, siger ekslandstræneren.



Fodboldverdenen er blevet et ikon fattigere. Pelé er efter længere tids sygdom død i en alder af 82 år.

Den brasilianske legende betød meget for mange fodboldspillere. Blandt andre Morten Olsen.

For den tidligere danske landsholdsspiller og landstræner var Pelé i en tidlig alder symbolet på det ypperste inden for spillet med den runde bold.

– Pelé var tre gange verdensmester. Det er jo fuldstændig unikt. Derfor står han jo som værende den første store spiller – især fra det dengang ukendte Sydamerika.

– Ved VM så vi Pelé lave noget, som vi dengang ikke så nogen i Europa lave, siger Morten Olsen.

Han har et særligt minde med Pelé. I 1989 var brasilianeren til stede, da Olsen spillede sin sidste landskamp, nummer 102. I den forbindelse overrakte Pelé en brasiliansk landsholdstrøje til Olsen.

– For mig var han med til at “lukke cirklen” for min fodboldkarriere. Han var til stede ved min sidste landskamp i Idrætsparken.

– Han var som sagt den første store spiller, jeg havde set som dreng, og så stod han pludselig der den dag, hvor ens egen karriere sluttede, og afleverede en trøje.

– Han var ikke bare en af de store, da jeg selv startede, men det var egentlig ham, der startede drømmene. Han spillede den slags fodbold, vi knægte kunne lide, og som vi prøvede at efterabe, og så var han der, da min karriere sluttede. Hvor stort kan det blive?, siger Morten Olsen.

I hans øjne var Pelé en noget nær komplet spiller.

– Han havde den teknik, hurtighed og angrebsmæssige alsidighed, som gør, at han jo i dag med rette af mange betegnes som værende blandt de helt store inden for fodbolden de sidste 50 år sammen med Diego Maradona, Lionel Messi og Johan Cruyff måske.

– Der er nogle store spillere i hver generation, og Pelé var i sin generation absolut den største, siger Morten Olsen.

Brasiliansk fodbold er for mange lig med en legende spillestil. Sambabold. Det var Pelé en slags foregangsmand for, mener Olsen.

– Han var jo hovedeksemplet på brasiliansk fodbold. I hvert fald i hans tid. Han var individualisten, som afgjorde fodboldkampe. Han vandt fodboldkampe, men det var også måden, han gjorde det på, og det er jo det, brasilianerne har stået for til efterligning senere hen for mange europæiske spillere også.

/ritzau/



Dansk bomber med vildt mål i England

Peter Schmeichel taget på sengen

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Mohamed Daramy vender tilbage

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Nyt nederlag til Thomas Frank

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Andreas Christensen skriver snart under

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Går langt ned i løn

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Neestrup reagerer på brudt aftale

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

– Lange forhandlinger med FC København

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Rangers rundbarberer Dons igen

Stor ydmygelse

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Wrexham slår Premier League-klub

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne