Mortensen besked-bombes: Aarhus er en vild by

Der bliver drømt på fuld tryk i ‘Smilets by’.



Det går godt i Aarhus for tiden, må man sige. Deres AGF er det mest formstærke hold i mesterskabsspillet, og de har fire point op til FC Nordsjælland på førstepladsen med fire kampe tilbage af sæsonen.

Det er også noget, som klubbens topscorer Patrick Mortensen kan mærke i byen. Det fortæller han om i et interview med Discovery+.

– Jamen det er jo klart, at Aarhus er en vild by, og jeg kan jo også godt mærke, at folk drømmer helt vildt, og vi får mange positive beskeder på sociale medier omkring, at nu skal vi gå efter det ene og det andet, siger han og fortsætter:

– Det er jo fedt, at vi har sat os selv i en position, hvor vi kan have lov til at drømme lidt. Jeg tænker tit tilbage på for et år siden, hvor vi stod henne, ikke? Det tror jeg er vigtigt nogle gange lige at huske, hvor man kommer fra. Men vi må se, hvordan sæsonen slutter og tage en kamp ad gangen, lyder det fra Mortensen.

Endvidere peger han på, at de har benene solidt plantet i jorden og ved, at der stadig er fire svære kampe tilbage for dem.

Patrick Mortensen slår desuden fast, at deres ambition er den tredjeplads, som de i øjeblikket er placeret på – men han er bevidst om, at det stadig kan nå at blive både bedre og værre for dem.

AGF vandt senest et trofæ i 1996, hvor de vandt pokalturneringen, og man skal tilbage til 1986 for at finde deres seneste mesterskab, som de har fem af.

Allerede nu skulle Aarhus være ved at gå op i flammer, melder AGF’eren Nicolai Poulsen. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Neestrup og co. tæt på topangriber

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Kryptisk transfermelding

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

FC København-farvel rykker nærmere

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Tæt på kæmpetransfer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser 18-årig FCK-spiller

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026

Spændende melding

Brasilien – Japan

Zorniger fremhæver transfervindue

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Usikker på Chido Obi-transfer

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt