Napoli tager nyt skridt mod guldet

Giovanni Di Lorenzo og Victor Osimhen scorede, da Napoli vandt 2-0 ude over Salernitana i Serie A.



Meget skal gå galt for Napoli, hvis ikke den syditalienske fodboldklub skal lade sig krone som italiensk mester, når sæsonen er ovre.

Lørdag tog klubben endnu et skridt mod sit tredje mesterskab, da lokalopgøret ude mod Salernitana i sikker stil blevet vundet med 2-0 efter en scoring lige før og lige efter pausen.

Dermed lægger Napoli yderligere pres på forfølgerne AC Milan og Inter, der først skal i aktion i Serie A's 19. spillerunde mandag og tirsdag. Indtil da har Napoli 12 og 13 point ned til de to konkurrenter.

Salernitana har hjemme i Salerno blot en kort køretur syd for Napoli, men grundet en straf fra Italiens indenrigsministerium efter et masseslagsmål på en motorvej måtte Napoli ikke have deres fans med til lørdagens udekamp.

Derfor lagde hjemmeholdets fans et vokalt pres på gæsterne, men det ebbede ud, efterhånden som klasseforskellen blev tydeligere og tydeligere på banen.

I sidste uge tabte Salernitana hele 2-8 på udebane til Atalanta, hvilket kostede en fyreseddel til cheftræner Davide Nicola, men efter to døgn blev han genansat.

Spillemæssigt havde Salernitana forbedret sig siden sidste uges blamage, men det blev også hurtig tydeligt, at det næppe var områdets fodboldlillebror, der ville bremse Napoli i jagten på klubbens første italienske mesterskab i 33 år.

Der gik dog næsten en hel halvleg, før Napoli endelig fik bolden i mål, hvis man ser bort fra Victor Osimhens annullerede offsidescoring i det 34. minut.

Bedst som tillægstiden for første halvleg var gået, fik Napoli scoret, og denne gang fik målet lov til at stå. Andre Anguissa sendte bolden tværs gennem feltet, og anfører Giovanni Di Lorenzo var vaks og tordnede bolden i mål via overliggeren.

Under tre minutter efter pausen fandt kampen stort set sin afgørelse. Osimhen var først over en returbold efter et stolpeskud og kunne ikke undgå at score.

Hjemmeholdet havde stort set intet at byde på i regnvejret før et stolpeskud i det 83. minut. Tættere på en reducering kom Salernitana ikke.

/ritzau/



Fortryder Chido Obi-beslutning

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Brøndby straffet – får stor bøde

AGF på rov i Hobro IK

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Vender hjem til AaB

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

FC Midtjylland kan score gode penge

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Lars Friis får ikke stort job

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Randers FC og OB spiller uafgjort

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’