Neestrup: ‘Man går ikke bare fra Hvidovre til FCK’

FC København-træner Jacob Neestrup er på mange måder ærgerlig over, at Thomas Jørgensen er taget til Viborg.



PARKEN (Tipsbladet): FC København har sagt farvel til et par "young guns" i dette transfervindue. Brødrene Højlund daffede til tysk fodbold, Noah Sahsah er blevet udlejet til Rosenborg, og tirsdag var det så Thomas Jørgensen, der takkede af i hovedstaden.

Han skal fremover slå sine folder i Viborg FF, hvor han har underskrevet en fire-årig aftale, og i domkirkebyen er man meget begejstrede for tilgangen af Thomas Jørgensen.

I dele af FC Københavns fankredse kan man imidlertid spotte dybe panderynker. Her er der bekymring over de talentfulde unge mennesker, der denne sommer har taget afsked med FCK.

Over for Tipsbladet og den øvrige presse uddyber cheftræner Jacob Neestrup, hvorfor Thomas Jørgensen ikke længere er FC København-spiller, og hvorfor han i øvrigt aldrig nåede at spille en førsteholdskamp for "løverne".

– Måske gav han ikke os chancen for at give ham chancen – som vi gør med eksempelvis Victor Froholdt i øjeblikket, siger Jacob Neestrup og uddyber:

– Jeg er ærgerlig over, at Thomas ikke er her mere. Jeg tror på Thomas, og jeg synes, han er en vanvittig dygtig spiller, men vi kan ikke garantere en spiller, der har spillet fast for Hvidovre, at han også skal spille fast for FC København. Men jeg havde håbet, vi sammen kunne tage kampen op. Mange andre har gjort det med succes, og det er jeg sikker på, at Thomas også kunne have gjort. 

– Men som minimum er vi glade for, at vi kan sende ham et sted hen, hvor vi føler, at der er et godt udviklingsperspektiv, som der er i en klub som Viborg FF. Jeg kan godt forstå alle frustrationerne, men man går bare ikke fra startopstillingen i Hvidovre IF direkte ind i startopstillingen i FC København.

– Der skal man kæmpe sig ind, og det kræver nogle indhop og nogle startere. Det havde jeg gerne givet ham, som jeg synes – i al beskedenhed – at jeg også har vist andre dygtige unge spillere, slutter Neestrup. 

Thomas Jørgensen spillede i sidste sæson 15 Superliga-kampe for Hvidvore IF, og på mandag kan han debutere for Viborg FF mod Lyngby. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Patrick Da Silva idømt fængsel

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Han erstatter Bo Henriksen

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Fyringstruet: – Han har to kampe

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Dybt skuffet og trist

Nu er han gratis – på vej til OB?

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Frank reddet i døende sekunder

Bo Henriksen fyret

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’