Neestrup: ‘Man går ikke bare fra Hvidovre til FCK’

FC København-træner Jacob Neestrup er på mange måder ærgerlig over, at Thomas Jørgensen er taget til Viborg.



PARKEN (Tipsbladet): FC København har sagt farvel til et par "young guns" i dette transfervindue. Brødrene Højlund daffede til tysk fodbold, Noah Sahsah er blevet udlejet til Rosenborg, og tirsdag var det så Thomas Jørgensen, der takkede af i hovedstaden.

Han skal fremover slå sine folder i Viborg FF, hvor han har underskrevet en fire-årig aftale, og i domkirkebyen er man meget begejstrede for tilgangen af Thomas Jørgensen.

I dele af FC Københavns fankredse kan man imidlertid spotte dybe panderynker. Her er der bekymring over de talentfulde unge mennesker, der denne sommer har taget afsked med FCK.

Over for Tipsbladet og den øvrige presse uddyber cheftræner Jacob Neestrup, hvorfor Thomas Jørgensen ikke længere er FC København-spiller, og hvorfor han i øvrigt aldrig nåede at spille en førsteholdskamp for "løverne".

– Måske gav han ikke os chancen for at give ham chancen – som vi gør med eksempelvis Victor Froholdt i øjeblikket, siger Jacob Neestrup og uddyber:

– Jeg er ærgerlig over, at Thomas ikke er her mere. Jeg tror på Thomas, og jeg synes, han er en vanvittig dygtig spiller, men vi kan ikke garantere en spiller, der har spillet fast for Hvidovre, at han også skal spille fast for FC København. Men jeg havde håbet, vi sammen kunne tage kampen op. Mange andre har gjort det med succes, og det er jeg sikker på, at Thomas også kunne have gjort. 

– Men som minimum er vi glade for, at vi kan sende ham et sted hen, hvor vi føler, at der er et godt udviklingsperspektiv, som der er i en klub som Viborg FF. Jeg kan godt forstå alle frustrationerne, men man går bare ikke fra startopstillingen i Hvidovre IF direkte ind i startopstillingen i FC København.

– Der skal man kæmpe sig ind, og det kræver nogle indhop og nogle startere. Det havde jeg gerne givet ham, som jeg synes – i al beskedenhed – at jeg også har vist andre dygtige unge spillere, slutter Neestrup. 

Thomas Jørgensen spillede i sidste sæson 15 Superliga-kampe for Hvidvore IF, og på mandag kan han debutere for Viborg FF mod Lyngby. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Født i Danmark og på vej til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Overvejer AGF-forlængelse

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Nu er de færdige i Superligaen

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’