Neestrup: ‘Man går ikke bare fra Hvidovre til FCK’

FC København-træner Jacob Neestrup er på mange måder ærgerlig over, at Thomas Jørgensen er taget til Viborg.



PARKEN (Tipsbladet): FC København har sagt farvel til et par "young guns" i dette transfervindue. Brødrene Højlund daffede til tysk fodbold, Noah Sahsah er blevet udlejet til Rosenborg, og tirsdag var det så Thomas Jørgensen, der takkede af i hovedstaden.

Han skal fremover slå sine folder i Viborg FF, hvor han har underskrevet en fire-årig aftale, og i domkirkebyen er man meget begejstrede for tilgangen af Thomas Jørgensen.

I dele af FC Københavns fankredse kan man imidlertid spotte dybe panderynker. Her er der bekymring over de talentfulde unge mennesker, der denne sommer har taget afsked med FCK.

Over for Tipsbladet og den øvrige presse uddyber cheftræner Jacob Neestrup, hvorfor Thomas Jørgensen ikke længere er FC København-spiller, og hvorfor han i øvrigt aldrig nåede at spille en førsteholdskamp for "løverne".

– Måske gav han ikke os chancen for at give ham chancen – som vi gør med eksempelvis Victor Froholdt i øjeblikket, siger Jacob Neestrup og uddyber:

– Jeg er ærgerlig over, at Thomas ikke er her mere. Jeg tror på Thomas, og jeg synes, han er en vanvittig dygtig spiller, men vi kan ikke garantere en spiller, der har spillet fast for Hvidovre, at han også skal spille fast for FC København. Men jeg havde håbet, vi sammen kunne tage kampen op. Mange andre har gjort det med succes, og det er jeg sikker på, at Thomas også kunne have gjort. 

– Men som minimum er vi glade for, at vi kan sende ham et sted hen, hvor vi føler, at der er et godt udviklingsperspektiv, som der er i en klub som Viborg FF. Jeg kan godt forstå alle frustrationerne, men man går bare ikke fra startopstillingen i Hvidovre IF direkte ind i startopstillingen i FC København.

– Der skal man kæmpe sig ind, og det kræver nogle indhop og nogle startere. Det havde jeg gerne givet ham, som jeg synes – i al beskedenhed – at jeg også har vist andre dygtige unge spillere, slutter Neestrup. 

Thomas Jørgensen spillede i sidste sæson 15 Superliga-kampe for Hvidvore IF, og på mandag kan han debutere for Viborg FF mod Lyngby. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Benhård kritik af Danmark

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Liverpool præsenterer succestræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Manchester United afbryder forhandlingerne

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Vildt transferrygte skydes ned

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Jess Thorup fyret

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Dansker vil væk fra RB Salzburg