Neestrup: ‘Man går ikke bare fra Hvidovre til FCK’

FC København-træner Jacob Neestrup er på mange måder ærgerlig over, at Thomas Jørgensen er taget til Viborg.



PARKEN (Tipsbladet): FC København har sagt farvel til et par "young guns" i dette transfervindue. Brødrene Højlund daffede til tysk fodbold, Noah Sahsah er blevet udlejet til Rosenborg, og tirsdag var det så Thomas Jørgensen, der takkede af i hovedstaden.

Han skal fremover slå sine folder i Viborg FF, hvor han har underskrevet en fire-årig aftale, og i domkirkebyen er man meget begejstrede for tilgangen af Thomas Jørgensen.

I dele af FC Københavns fankredse kan man imidlertid spotte dybe panderynker. Her er der bekymring over de talentfulde unge mennesker, der denne sommer har taget afsked med FCK.

Over for Tipsbladet og den øvrige presse uddyber cheftræner Jacob Neestrup, hvorfor Thomas Jørgensen ikke længere er FC København-spiller, og hvorfor han i øvrigt aldrig nåede at spille en førsteholdskamp for "løverne".

– Måske gav han ikke os chancen for at give ham chancen – som vi gør med eksempelvis Victor Froholdt i øjeblikket, siger Jacob Neestrup og uddyber:

– Jeg er ærgerlig over, at Thomas ikke er her mere. Jeg tror på Thomas, og jeg synes, han er en vanvittig dygtig spiller, men vi kan ikke garantere en spiller, der har spillet fast for Hvidovre, at han også skal spille fast for FC København. Men jeg havde håbet, vi sammen kunne tage kampen op. Mange andre har gjort det med succes, og det er jeg sikker på, at Thomas også kunne have gjort. 

– Men som minimum er vi glade for, at vi kan sende ham et sted hen, hvor vi føler, at der er et godt udviklingsperspektiv, som der er i en klub som Viborg FF. Jeg kan godt forstå alle frustrationerne, men man går bare ikke fra startopstillingen i Hvidovre IF direkte ind i startopstillingen i FC København.

– Der skal man kæmpe sig ind, og det kræver nogle indhop og nogle startere. Det havde jeg gerne givet ham, som jeg synes – i al beskedenhed – at jeg også har vist andre dygtige unge spillere, slutter Neestrup. 

Thomas Jørgensen spillede i sidste sæson 15 Superliga-kampe for Hvidvore IF, og på mandag kan han debutere for Viborg FF mod Lyngby. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



Serie A aflyser omstridt kampflytning

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

I svime over Oscar Schwartau

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Intet aftryk!

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

FC Barcelona med skrækmelding om AC