Nicolai Vallys og Frederik Birk storroser

Nicolai Vallys og Frederik Birk sætter ord på farvellet til Yuito Suzuki.



BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby har lavet sommerens første store salg. 

Tidligere på ugen blev det således bekræftet, at Benjamin Schmedes og co. sælger Yuito Suzuki til SC Freiburg i en transfer, der sikrer vestegnsklubben 75 millioner kroner. 

Med 11 mål og tre assister i Superligaen i denne sæson er der ingen tvivl om, at den 22-årige japaner vil blive savnet for sine kvaliteter på banen. Men han vil også blive savnet for sit væsen, lyder det i Brøndby-lejren. 

– Det er jo en verden, hvor spillere går ind og ud, og hvor trænere går ind og ud. Sådan er det. Men det bliver vemodigt. Suzuki er en topfyr og en dygtig spiller, og jeg har virkelig nydt at være omkring ham i den tid, han har været her, siger cheftræner Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse efter fredagens træning. 

Også for Nicolai Vallys, der er gode venner med japaneren uden for kridtstregerne, bliver det svært at sige farvel. 

– Det er jo aldrig nemt at sige farvel, men det er sådan, det er i fodbold. Der er nogle, man knytter et godt bånd til, og han er en af dem. Det er aldrig det fedeste. Men jeg – og hele truppen – er rigtig glad på hans vegne. Det er rigtig fedt, at han får den mulighed, og jeg er sikker på, at vi kan holde kontakten, siger offensivprofilen. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

‘Har nogle evner, man ikke ser så ofte i Superligaen’

Da Yuito Suzuki kom til dansk fodbold for to år siden, var det for et beskedent millionbeløb, og han var et fuldstændig ubeskrevet blad. 

Så hvad er det for nogle skridt, han har taget i løbet af sine to år i Danmark? 

– Jeg synes egentlig, man fra start af kunne se, hvor god han var. Og så har vi bare set mere og mere af hans gode ting. Han har måske mest af alt lagt en base på hans spil, og så har han i kampene kunnet lave nogle vildt gode ting. Han har også bidraget på alle mulige andre måder, og jeg synes, han har lagt meget på.

– Han har nogle evner, man ikke ser så ofte i Superligaen, og derfor er det fedt, at han allerede får muligheden, siger Nicolai Vallys. 

Frederik Birk stemmer i. 

– Han har jo i virkeligheden bare fået rigtig meget substans og kvalitet i de ting, som vi så glimt af i starten. Selvfølgelig vil det tage noget integration for alle spillere at komme ind i en trup, og det gjorde det også for Suzuki, men vi kunne tidligt på træningsbanen se, at der var nogle spændende ting i den unge mand fra Japan. Specielt i de små touches, han har, der kan eksekveres i en fart, som vi havde set på træningsbanen i et stykke tid. 

– Det var et spørgsmål om tid, før han fik rullet det ud med den bund, der skulle være i præstationerne på banen. Da det skete, så han sig ikke tilbage. Så blev han en profil for Brøndby og Superligaen, synes jeg, fortæller Brøndby-træneren. 

Mister Brøndby også Vallys og Kvistgaarden?

  • Begge
  • Kun Kvistgaarden
  • Ingen af dem
  • Kun Vallys
  • Begge
  • Kun Kvistgaarden
  • Ingen af dem
  • Kun Vallys

0 Votes

Vallys har ‘en masse overvejelser’

Foruden Yuito Suzuki har Mathias Kvistgaarden også luftet muligheden for et sommerskifte. 

Nicolai Vallys selv har også snart tilbragt tre år i Brøndby, mens der kun er et enkelt år tilbage af hans kontrakt. Så hvilke overvejelser gør han sig? 

– Jeg har masser af overvejelser. Men jeg fokuserer på, at vi skal spille på søndag, og så må vi tage den henover sommeren, slår han fast. 

Søndag skal Brøndby IF på besøg hos AGF i sidste runde af Superligaen. 



Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

I svime over Oscar Schwartau

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Johannes Hoff Thorup er på listen

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Store navne kan forlade Brøndby IF

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Marokko er blevet fodboldens mekka

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Dansker trukket ind i skandalesag

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Her vil Asien kopiere Europa

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama