Niels Frederiksen har flere ønsker til BIF-truppen

Brøndby skal forsøge at spille sig i Europa samt forsvare det danske mesterskab. Der skal formentlig tilføjelser til truppen.



De har sagt farvel til Anthony Jung, og flere ventes at være på vej væk denne sommer. Hjörtur Hermannsson, Michael Tørnes, Lasse Vigen Christensen og Marvin Schwäbe har alle udløb om to uger, og umiddelbart ser det ikke ud til, at der er forlængelser på vej.

Derfor bliver der også aktivitet på Den Københavnske Vestegn denne sommer, men måske ikke helt så meget, som mange går og tror.

For fodbolddirektør Carsten V. Jensen er tilfreds med truppens størrelse, hvor flere unge presser sig på.

Alligevel har cheftræner Niels Frederiksen en forhåbning om lidt tilføjelser til truppen.

– Vi har jo et par keepere, der forlader os, i form af (Michael) Tørnes og Marvin (Schwäbe). Vi skal ikke kun være to keepere, når det starter. Vi mangler noget på keeperpositionen. Vi har Mads (Hermansen) og Jonathan (Ægidius). Vi skal have det suppleret, det er sikkert, siger Niels Frederiksen.

Er det en rutineret keeper, I leder efter?

– Der findes forskellige måder at gøre det på, men det kunne da være et bud.

– På stopperpositionerne skal vi også kigge en smule, da “Tony” (Jung) har forladt os, og Hjörtur har udløb om 14 dage. De to har spillet meget, så det kunne være noget, vi skulle kigge på.

– Og så kan der ske noget på andre positioner, det ved vi, men vi har eksempelvis fået Jens (Martin Gammelby) tilbage, og vi har fået Christian Cappis ind. Så der er måske knap så stort behov på de positioner, siger Niels Frederiksen.

Med så mange afgange og mulige sommersalg efter imponerende præstationer i sidste sæson fra eksempelvis Mikael Uhre og Jesper Lindstrøm er der også rig mulighed for nogle af de unge, når det kommer til spilletid.

Det kunne være i forsvaret, hvor Anton Skipper vender retur efter et lejeophold i Hobro, og hvor Joel Kabongo i sidste sæson spillede meget få minutter.

– Det er klart, det er nogle af dem. Der er også en Rezan Corlu, der ikke fik så meget spilletid. Tobias Børkeeiet, en ung spiller, der spillede, men måske ikke så meget, som nogle troede. Vi er i en periode, hvor der er mulighed for at gribe taktstokken, og de kan vise, at det er dem, der skal satses på, siger Niels Frederiksen.

Han har fået Jens Martin Gammelby retur fra et lejeophold i Lyngby, hvor den tidligere Silkeborg-spiller spillede på de offensive positioner, men i Brøndby ser man ham fortsat som back.

– Han havde på mange måneder et godt ophold i Lyngby, fordi han spillede en masse, men det var på en position, han formentlig ikke spiller her. Nu må vi se, hvordan han står, når vi starter op.

– Jens får muligheden for at vise sig frem, som alle andre gør. Vi tager udgangspunkt i dem, der er her – og så kan man gøre sig mange overvejelser, om de er her om en uge, 14 dage eller en måned. Vi behandler dem, som om de skal være her resten af deres liv. Til gengæld skal de også være 100 procent, uanset hvilke ting der kan rumstere i kulissen. Nogle gange går tingene stærkt, andre gange går de i stå. Man er der, hvor man er i nuet. Sådan er det her. Så må de vise sig frem, siger Brøndby-chefen.

Brøndby har indtil videre kun foretaget et enkelt indkøb i form af midtbanespiller Christian Cappis fra Hobro. Carsten V. Jensen fortalte onsdag lidt om Daniel Wass, der er rygtet til Brøndby. Læs den historie her.





Vil have stjernetræner til Tottenham


Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

Liverpool-spiller i chokskifte?

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

De vil købe FC Midtjylland-profil

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Jagtet af FCK – nu skifter han

Stopper alle forhandlinger

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Lurer på dyr dansk stjerne

Frederik Birk bryder tavsheden

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Spøger i kæmpeklub

Storklub lurer på Mohamed Salah

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

På vej til storklub

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Afsløring: FC København binder stortalent

Transferplanen: Tre spillere til FC København

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Philadelphia Union forhandler om dansker

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Pibekoncert til Thomas Frank

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub