Niels Frederiksen har flere ønsker til BIF-truppen

Brøndby skal forsøge at spille sig i Europa samt forsvare det danske mesterskab. Der skal formentlig tilføjelser til truppen.



De har sagt farvel til Anthony Jung, og flere ventes at være på vej væk denne sommer. Hjörtur Hermannsson, Michael Tørnes, Lasse Vigen Christensen og Marvin Schwäbe har alle udløb om to uger, og umiddelbart ser det ikke ud til, at der er forlængelser på vej.

Derfor bliver der også aktivitet på Den Københavnske Vestegn denne sommer, men måske ikke helt så meget, som mange går og tror.

For fodbolddirektør Carsten V. Jensen er tilfreds med truppens størrelse, hvor flere unge presser sig på.

Alligevel har cheftræner Niels Frederiksen en forhåbning om lidt tilføjelser til truppen.

– Vi har jo et par keepere, der forlader os, i form af (Michael) Tørnes og Marvin (Schwäbe). Vi skal ikke kun være to keepere, når det starter. Vi mangler noget på keeperpositionen. Vi har Mads (Hermansen) og Jonathan (Ægidius). Vi skal have det suppleret, det er sikkert, siger Niels Frederiksen.

Er det en rutineret keeper, I leder efter?

– Der findes forskellige måder at gøre det på, men det kunne da være et bud.

– På stopperpositionerne skal vi også kigge en smule, da “Tony” (Jung) har forladt os, og Hjörtur har udløb om 14 dage. De to har spillet meget, så det kunne være noget, vi skulle kigge på.

– Og så kan der ske noget på andre positioner, det ved vi, men vi har eksempelvis fået Jens (Martin Gammelby) tilbage, og vi har fået Christian Cappis ind. Så der er måske knap så stort behov på de positioner, siger Niels Frederiksen.

Med så mange afgange og mulige sommersalg efter imponerende præstationer i sidste sæson fra eksempelvis Mikael Uhre og Jesper Lindstrøm er der også rig mulighed for nogle af de unge, når det kommer til spilletid.

Det kunne være i forsvaret, hvor Anton Skipper vender retur efter et lejeophold i Hobro, og hvor Joel Kabongo i sidste sæson spillede meget få minutter.

– Det er klart, det er nogle af dem. Der er også en Rezan Corlu, der ikke fik så meget spilletid. Tobias Børkeeiet, en ung spiller, der spillede, men måske ikke så meget, som nogle troede. Vi er i en periode, hvor der er mulighed for at gribe taktstokken, og de kan vise, at det er dem, der skal satses på, siger Niels Frederiksen.

Han har fået Jens Martin Gammelby retur fra et lejeophold i Lyngby, hvor den tidligere Silkeborg-spiller spillede på de offensive positioner, men i Brøndby ser man ham fortsat som back.

– Han havde på mange måneder et godt ophold i Lyngby, fordi han spillede en masse, men det var på en position, han formentlig ikke spiller her. Nu må vi se, hvordan han står, når vi starter op.

– Jens får muligheden for at vise sig frem, som alle andre gør. Vi tager udgangspunkt i dem, der er her – og så kan man gøre sig mange overvejelser, om de er her om en uge, 14 dage eller en måned. Vi behandler dem, som om de skal være her resten af deres liv. Til gengæld skal de også være 100 procent, uanset hvilke ting der kan rumstere i kulissen. Nogle gange går tingene stærkt, andre gange går de i stå. Man er der, hvor man er i nuet. Sådan er det her. Så må de vise sig frem, siger Brøndby-chefen.

Brøndby har indtil videre kun foretaget et enkelt indkøb i form af midtbanespiller Christian Cappis fra Hobro. Carsten V. Jensen fortalte onsdag lidt om Daniel Wass, der er rygtet til Brøndby. Læs den historie her.



Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

I svime over Oscar Schwartau

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Serie A aflyser omstridt kampflytning

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

FC Barcelona med skrækmelding om AC