Niels Frederiksen ser ud til at have landet sit første trænerjob siden Brøndby IF, som han forlod for halvandet år siden.
De blå-gules tidligere mestertræner skal ifølge polske medier stå i spidsen for Lech Poznan, der aktuelt er på tredjepladsen i ligaen og bejler til mesterskabet, selv om meget skal gå klubbens vej i de sidste tre runder.
Og hvad er det så for en klub, Niels Frederiksen skal arbejde i? Przemyslaw Langier, der er journalist på Tipsbladets polske søstermedie Goal.pl, fortæller, at der rumsterer en masse ting omkring Lech Poznan disse år.
– Lech er én af de største klubber i Polen. Klubben har alt, hvad der skal til for at have succes – ikke mindst økonomisk. Klubben er lige nu den rigeste i Polen. Derudover har Lech Poznan en stor fanbase og formentlig det bedste akademi i landet, siger Langier til Tipsbladet og fortsætter:
– Poznan er en stor by og har ikke nogen mærkbare konkurrenter i nærområdet, hvorfor mange af de lokale virksomheder bruger deres sponsorkroner på klubben. Derfor er Lech Poznan altid blandt de største favoritter til at vinde mesterskabet forud for en sæson.
På ledelsesgangene i Lech Poznan får Niels Frederiksen nogle chefer, der i øjeblikket er i strid modvind blandt klubbens fans.
– Lechs største udfordring er den tvivlsomme kvalitet af klubbens ledelse. Fansene beskylder ejerne for at være nærige, for at handle for dårligt og for at investere for lidt i førsteholdet. Det siges, at de vigtigste folk på topposterne i Lech Poznan har fået deres job på baggrund af venskabelige relationer. Ejerne kommer på intet tidspunkt til at fyre sportsdirektøren, selv om han gør sit job dårligt, fortæller Przemyslaw Langier.
Niels Frederiksen ventes præsenteret i Lech Poznan i næste uge, og han skal stå i spidsen for den polske klub fra den kommende sæson.
LIVE
LIVE: Ikke sket siden 2018
DAGENS SPILFORSLAG
Magpies flyver i det Himmelblå
Gustav Isaksen på tavlen
TOPNYHED
Napoli-træner: Højlund skulle aldrig have sparket
TOPNYHED
Er han FCK’s nye assistent? ‘Det vil jeg gerne’
TOPNYHED
Avis blæst bagover af Jacob Bruun Larsen
Her kan du se Liverpool mod Manchester City
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
Her kan du se FC Midtjylland mod FC København
EKSKLUSIVT
FCK skal i kvartfinalen: Ellers en stor skuffelse
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Skarpe Viborg fortsætter opturen
TOPNYHED
Bendtner: Der skal være en meget hård straf!
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
NYHEDER
Yussuf Poulsen med stort hint om fremtiden
TOPNYHED
Uenig med Mølby: Det fungerer jo ikke!
‘Han græd, da jeg skiftede til FC København’
INTERVIEW
Sker for første gang i Brøndby: ‘Specielt’
INTERVIEW
Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel
Sent Horsens-mål spolerer vildt Silkeborg-comeback
Begræder trist Kasper Dolberg-nyhed
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘FC Midtjylland? Det er lidt synd for dem’
FC København bekræfter transfer
Forsvarer dansker: Alle ser potentialet
TOPNYHED
Afslører: Sådan reagerede han efter AGF-blamage
EKSKLUSIVT
‘Et scoop for Superligaen – han er et monster’
TRANSFER
BIF-flop på rampen: Har ambitioner om noget større
TRANSFER
Voldsomt prisskilt efter FCK-exit
EKSKLUSIVT
Brian Priske overgår alle i ligaens historien
– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!
EKSKLUSIVT
Ser gode muligheder for FCK-transfer
INTERVIEW