Niels Frederiksen ser ud til at have landet sit første trænerjob siden Brøndby IF, som han forlod for halvandet år siden.
De blå-gules tidligere mestertræner skal ifølge polske medier stå i spidsen for Lech Poznan, der aktuelt er på tredjepladsen i ligaen og bejler til mesterskabet, selv om meget skal gå klubbens vej i de sidste tre runder.
Og hvad er det så for en klub, Niels Frederiksen skal arbejde i? Przemyslaw Langier, der er journalist på Tipsbladets polske søstermedie Goal.pl, fortæller, at der rumsterer en masse ting omkring Lech Poznan disse år.
– Lech er én af de største klubber i Polen. Klubben har alt, hvad der skal til for at have succes – ikke mindst økonomisk. Klubben er lige nu den rigeste i Polen. Derudover har Lech Poznan en stor fanbase og formentlig det bedste akademi i landet, siger Langier til Tipsbladet og fortsætter:
– Poznan er en stor by og har ikke nogen mærkbare konkurrenter i nærområdet, hvorfor mange af de lokale virksomheder bruger deres sponsorkroner på klubben. Derfor er Lech Poznan altid blandt de største favoritter til at vinde mesterskabet forud for en sæson.
På ledelsesgangene i Lech Poznan får Niels Frederiksen nogle chefer, der i øjeblikket er i strid modvind blandt klubbens fans.
– Lechs største udfordring er den tvivlsomme kvalitet af klubbens ledelse. Fansene beskylder ejerne for at være nærige, for at handle for dårligt og for at investere for lidt i førsteholdet. Det siges, at de vigtigste folk på topposterne i Lech Poznan har fået deres job på baggrund af venskabelige relationer. Ejerne kommer på intet tidspunkt til at fyre sportsdirektøren, selv om han gør sit job dårligt, fortæller Przemyslaw Langier.
Niels Frederiksen ventes præsenteret i Lech Poznan i næste uge, og han skal stå i spidsen for den polske klub fra den kommende sæson.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
OPTAKT
Jordan – Argentina
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
OPTAKT
Norge – Frankrig
AaB dæmper superligaforventninger
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
OPTAKT
Kroatien – Ghana
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Uruguay – Spanien
MEDIE