Nikolas Nartey: ‘Der er ingen grænser for Noah’

Nikolas Nartey spår lillebror Noah Nartey en flot fremtid.



Generne fejler bestemt ikke noget i familien Nartey.

Storebror Nikolas er i denne uge blevet udtaget til det danske A-landshold for første gang, mens lillebror Noah er U21-landsholdsspiller og Superligaens måske formstærkeste spiller pt.

Kamp efter kamp er det 20-årige Noah Nartey, der gør forskellen for Brøndby.

Det er noget, storebror Nikolas Nartey iagttager med stor stolthed fra sit hjem i Tyskland, hvor han huserer for VfB Stuttgart.

– Han er flyvende. Jeg ser alle hans kampe, og det er virkelig fedt at se ham – især i den periode, han er i nu. Han gør mig meget stolt. Lige så meget som det var min drøm at blive professionel fodboldspiller, var det Noahs drøm, og at vi begge har opnået det er kæmpe stort, siger Nikolas Nartey til Tipsbladet.

I øjeblikket spekuleres der heftigt i Noah Narteys fremtid, og strorbror spår Brøndby-spilleren en kæmpe karriere.

– Han kan nå hele vejen, det er jeg ikke i tvivl om. Jeg kender hans kvaliteter, og jeg kender hans mentalitet. Han skal fokusere på nu og her og blive ved med at gøre det godt til træning og i kampe, og så er der ingen grænser for ham.

Vil spille sammen på landsholdet

Nikolas Nartey møder mandag ind i den danske landsholdslejr i Helsingør. Noah Nartey må “nøjes” med U21-landsholdet, men der kan meget vel gemme sig en fremtidig A-landsholdsspiller i Brøndby-talentet.

Det åbner op for en helt særlig situation på det danske landshold.

– Jeg har da en stor drøm om, at vi en dag kan stå sammen på det danske landshold. Det har vi sammen drømt om, og det er ikke urealistisk. Brian Riemer har også selv udtalt, at Noah har været oppe at vende, fordi han har gjort det så godt, siger Nikolas Nartey og tilføjer:

– Han skal bare blive ved med at arbejde hårdt, og så kan det være, vi en eller anden dag står sammen på banen under nationalhymnen. Så tror jeg, vores mor fælder en tåre.

Det forstår man jo godt.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Overvejer AGF-forlængelse

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Massiv kritik efter skandaløse scener



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Randers FC – OB

Fredericia er nærmest rykket ned

De bliver monstersalg til sommer

‘Det er ringe ad helvede til’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby