AGF mistede dette forår det store angribertalent Mikkel Bro Hansen til Bodø/Glimt – men noget tyder på, at århusianerne har et andet stort angribertalent på vej.
Nemlig 15-årige Linus Ben Würtz Thieler.
Trods sine kun 15 år har Linus Thieler optrådt for AGF i U19 Ligaen i de seneste to spillerunder, og i den forgangne weekend kom han også på tavlen for U19-holdet for første gang.
I kampen mod AC Horsens kom den dansk-tyske angriber ind efter 67 minutter, og efter 69 minutter havde han så sendt bolden i mål. Det fremgår af af både DBU’s og AGF’s hjemmesider.
Dermed fortsatte Linus Thieler et i forvejen flot forår.
Den 26. marts var den 15-årige angriber således ustyrlig for århusianernes U17-hold i en testkamp mod storklubben AFC Ajaxs ditto, hvor han scorede alle fire mål i en 4-3-sejr til AGF på hollandsk jord.
Ugen forinden fik han også 10 minutter i en testkamp for førsteholdet mod AaB, og i den forbindelse sagde Uwe Rösler følgende til Tipsbladet og den fremmødte presse:
– Han har trænet med os mellem fem og ti gange. Han har noget særligt. Vi havde ham på træningslejr, og han var med transitionsgruppen. Han er virkelig god til at bevæge sig, og så er han fysisk allerede. Og jeg mener, at det er en, vi skal prioritere, fordi han har evner, som jeg leder efter, og som passer til vores DNA.
– Han løber dybt og har fin fart. Han er klog og ved, hvor og hvornår han skal bevæge sig. Han er ikke fysisk klar, men det forventer vi heller ikke af en 15-årig. Måske var Yann Bisseck klar som 15-årig, men ikke andre. Jeg kan godt lide hans DNA som spiller, for det kan passe ind, men der er lang vej endnu.
Linus Thieler, 15 år, kom til AGF fra Sønderjyske i sommer. Han har både spillet for Tyskland og Danmarks landshold på U16-niveau.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
Her kan du se FC Polissya mod FC København
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TRANSFER
Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
BIZART
Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer
Her kan du se de danske hold i Europa
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
OPTAKT
Viborg FF – OB
RØVEN I KLASKEHØJDE