AGF mistede dette forår det store angribertalent Mikkel Bro Hansen til Bodø/Glimt – men noget tyder på, at århusianerne har et andet stort angribertalent på vej.
Nemlig 15-årige Linus Ben Würtz Thieler.
Trods sine kun 15 år har Linus Thieler optrådt for AGF i U19 Ligaen i de seneste to spillerunder, og i den forgangne weekend kom han også på tavlen for U19-holdet for første gang.
I kampen mod AC Horsens kom den dansk-tyske angriber ind efter 67 minutter, og efter 69 minutter havde han så sendt bolden i mål. Det fremgår af af både DBU’s og AGF’s hjemmesider.
Dermed fortsatte Linus Thieler et i forvejen flot forår.
Den 26. marts var den 15-årige angriber således ustyrlig for århusianernes U17-hold i en testkamp mod storklubben AFC Ajaxs ditto, hvor han scorede alle fire mål i en 4-3-sejr til AGF på hollandsk jord.
Ugen forinden fik han også 10 minutter i en testkamp for førsteholdet mod AaB, og i den forbindelse sagde Uwe Rösler følgende til Tipsbladet og den fremmødte presse:
– Han har trænet med os mellem fem og ti gange. Han har noget særligt. Vi havde ham på træningslejr, og han var med transitionsgruppen. Han er virkelig god til at bevæge sig, og så er han fysisk allerede. Og jeg mener, at det er en, vi skal prioritere, fordi han har evner, som jeg leder efter, og som passer til vores DNA.
– Han løber dybt og har fin fart. Han er klog og ved, hvor og hvornår han skal bevæge sig. Han er ikke fysisk klar, men det forventer vi heller ikke af en 15-årig. Måske var Yann Bisseck klar som 15-årig, men ikke andre. Jeg kan godt lide hans DNA som spiller, for det kan passe ind, men der er lang vej endnu.
Linus Thieler, 15 år, kom til AGF fra Sønderjyske i sommer. Han har både spillet for Tyskland og Danmarks landshold på U16-niveau.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil spottet i lufthavnen
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
Afslører dansk toptræners millionløn
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TOPNYHED
Tysk VM-chok
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TOPNYHED