Noget helt særligt – supertalent imponerer i AGF

Uwe Rösler har rost ham, og nu er 15-årig kommet på tavlen for AGF's U19-hold.



AGF mistede dette forår det store angribertalent Mikkel Bro Hansen til Bodø/Glimt – men noget tyder på, at århusianerne har et andet stort angribertalent på vej. 

Nemlig 15-årige Linus Ben Würtz Thieler. 

Trods sine kun 15 år har Linus Thieler optrådt for AGF i U19 Ligaen i de seneste to spillerunder, og i den forgangne weekend kom han også på tavlen for U19-holdet for første gang. 

I kampen mod AC Horsens kom den dansk-tyske angriber ind efter 67 minutter, og efter 69 minutter havde han så sendt bolden i mål. Det fremgår af af både DBU’s og AGF’s hjemmesider. 

Dermed fortsatte Linus Thieler et i forvejen flot forår.

Den 26. marts var den 15-årige angriber således ustyrlig for århusianernes U17-hold i en testkamp mod storklubben AFC Ajaxs ditto, hvor han scorede alle fire mål i en 4-3-sejr til AGF på hollandsk jord. 

Ugen forinden fik han også 10 minutter i en testkamp for førsteholdet mod AaB, og i den forbindelse sagde Uwe Rösler følgende til Tipsbladet og den fremmødte presse: 

– Han har trænet med os mellem fem og ti gange. Han har noget særligt. Vi havde ham på træningslejr, og han var med transitionsgruppen. Han er virkelig god til at bevæge sig, og så er han fysisk allerede. Og jeg mener, at det er en, vi skal prioritere, fordi han har evner, som jeg leder efter, og som passer til vores DNA. 

– Han løber dybt og har fin fart. Han er klog og ved, hvor og hvornår han skal bevæge sig. Han er ikke fysisk klar, men det forventer vi heller ikke af en 15-årig. Måske var Yann Bisseck klar som 15-årig, men ikke andre. Jeg kan godt lide hans DNA som spiller, for det kan passe ind, men der er lang vej endnu.

Linus Thieler, 15 år, kom til AGF fra Sønderjyske i sommer. Han har både spillet for Tyskland og Danmarks landshold på U16-niveau. 





Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende billeder for England

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Skylder FC København penge – straffes hårdt

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ny bejler til dansk guldfugl

Lufter vild Ronaldo-teori

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Barcelona køber VM-angriber

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Åbner op for sommertransfer

Dansk træner færdig ved VM

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Chokskifte på vej?

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

FCK går på rov i Viborg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Schweiz – Canada

Et skridt tættere Englands største stadion