Noget helt særligt – supertalent imponerer i AGF

Uwe Rösler har rost ham, og nu er 15-årig kommet på tavlen for AGF's U19-hold.



AGF mistede dette forår det store angribertalent Mikkel Bro Hansen til Bodø/Glimt – men noget tyder på, at århusianerne har et andet stort angribertalent på vej. 

Nemlig 15-årige Linus Ben Würtz Thieler. 

Trods sine kun 15 år har Linus Thieler optrådt for AGF i U19 Ligaen i de seneste to spillerunder, og i den forgangne weekend kom han også på tavlen for U19-holdet for første gang. 

I kampen mod AC Horsens kom den dansk-tyske angriber ind efter 67 minutter, og efter 69 minutter havde han så sendt bolden i mål. Det fremgår af af både DBU’s og AGF’s hjemmesider. 

Dermed fortsatte Linus Thieler et i forvejen flot forår.

Den 26. marts var den 15-årige angriber således ustyrlig for århusianernes U17-hold i en testkamp mod storklubben AFC Ajaxs ditto, hvor han scorede alle fire mål i en 4-3-sejr til AGF på hollandsk jord. 

Ugen forinden fik han også 10 minutter i en testkamp for førsteholdet mod AaB, og i den forbindelse sagde Uwe Rösler følgende til Tipsbladet og den fremmødte presse: 

– Han har trænet med os mellem fem og ti gange. Han har noget særligt. Vi havde ham på træningslejr, og han var med transitionsgruppen. Han er virkelig god til at bevæge sig, og så er han fysisk allerede. Og jeg mener, at det er en, vi skal prioritere, fordi han har evner, som jeg leder efter, og som passer til vores DNA. 

– Han løber dybt og har fin fart. Han er klog og ved, hvor og hvornår han skal bevæge sig. Han er ikke fysisk klar, men det forventer vi heller ikke af en 15-årig. Måske var Yann Bisseck klar som 15-årig, men ikke andre. Jeg kan godt lide hans DNA som spiller, for det kan passe ind, men der er lang vej endnu.

Linus Thieler, 15 år, kom til AGF fra Sønderjyske i sommer. Han har både spillet for Tyskland og Danmarks landshold på U16-niveau. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Jonas Wind til danskerklub?

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Danske klubber scorer millioner på VM

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

De jagter Henrik Meister

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Foreslår dansk fyrtårn til storklub