Noget helt særligt – supertalent imponerer i AGF

Uwe Rösler har rost ham, og nu er 15-årig kommet på tavlen for AGF's U19-hold.



AGF mistede dette forår det store angribertalent Mikkel Bro Hansen til Bodø/Glimt – men noget tyder på, at århusianerne har et andet stort angribertalent på vej. 

Nemlig 15-årige Linus Ben Würtz Thieler. 

Trods sine kun 15 år har Linus Thieler optrådt for AGF i U19 Ligaen i de seneste to spillerunder, og i den forgangne weekend kom han også på tavlen for U19-holdet for første gang. 

I kampen mod AC Horsens kom den dansk-tyske angriber ind efter 67 minutter, og efter 69 minutter havde han så sendt bolden i mål. Det fremgår af af både DBU’s og AGF’s hjemmesider. 

Dermed fortsatte Linus Thieler et i forvejen flot forår.

Den 26. marts var den 15-årige angriber således ustyrlig for århusianernes U17-hold i en testkamp mod storklubben AFC Ajaxs ditto, hvor han scorede alle fire mål i en 4-3-sejr til AGF på hollandsk jord. 

Ugen forinden fik han også 10 minutter i en testkamp for førsteholdet mod AaB, og i den forbindelse sagde Uwe Rösler følgende til Tipsbladet og den fremmødte presse: 

– Han har trænet med os mellem fem og ti gange. Han har noget særligt. Vi havde ham på træningslejr, og han var med transitionsgruppen. Han er virkelig god til at bevæge sig, og så er han fysisk allerede. Og jeg mener, at det er en, vi skal prioritere, fordi han har evner, som jeg leder efter, og som passer til vores DNA. 

– Han løber dybt og har fin fart. Han er klog og ved, hvor og hvornår han skal bevæge sig. Han er ikke fysisk klar, men det forventer vi heller ikke af en 15-årig. Måske var Yann Bisseck klar som 15-årig, men ikke andre. Jeg kan godt lide hans DNA som spiller, for det kan passe ind, men der er lang vej endnu.

Linus Thieler, 15 år, kom til AGF fra Sønderjyske i sommer. Han har både spillet for Tyskland og Danmarks landshold på U16-niveau. 





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Tæt på at købe FC København-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Skotland – Marokko

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Zanka ville spille gratis for FC København

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Mexico – Sydkorea

Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub

VM-spids må alligevel rejse til Canada

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Superliga-spiller åben for transfer

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

FCK-boss roser varm bomber

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Her er AGF’s Champions League-modstander