Nordmand nævnt som Solbakken-afløser: Ingen henvendelse fra FCK

Kjetil Knutsen stor succes med Bodø/Glimt i Norge, og flere medier har nævnt ham som oplagt afløser for Ståle Solbakken. Men hans nuværende klub har intet hørt fra FCK.



Selv om FC København endte med at fyre Ståle Solbakken, er der næppe to meninger om, hvorvidt han var en succes. Hvis klubben vil have flere norske tilråb fra sidelinjen, er især én mand et varmt navn i øjeblikket, men de spekulationer tager Bodø/Glimt, hvor Kjetil Knutsen pt. er ansat, med ophøjet ro, siger en leder til B.T.

Knutsen står i spidsen for et mandskab, der sensationelt er på vej mod sit første norske mesterskab i historien. Holdet har endnu ikke tabt i denne sæson og fører Eliteserien med 18 point ned til Rosenborg. Det er formentlig kun et spørgsmål om tid, før Bodø/Glimt sikrer sig guld.

Læs også:William Kvist afviser permanent sportschefsrolle i FC København

Frode Thomassen, der er daglig leder i klubben, slår dog fast, at FC København ikke har henvendt sig for at hente cheftræneren til Danmark.

– Jeg ser godt, at der er spekulationer i norske og danske medier. Vi gør det ret godt heroppe i Norge, og Kjetil er en god træner, så det er nok naturligt, at der er spekulationer. Men der ikke været nogen henvendelse fra København, siger han til B.T.

Vi er selv på tipsbladet.dk blandt dem, der har nævnt Knutsen som et bud på en kommende FC København-træner. De øvrige fire bud kan ses i denne artikel.

Læs også:Lars Seier dukkede op til FCK-træning med en klar besked til spillerne

Jobbet i Bodø/Glimte er 52-årige Kjetil Knutsens første som cheftræner i en topklub. Tidligere har han trænet i den næstbedste række og længere nede i divisionerne, mens han også var assistenttræner i Bodø/Glimt, før han blev forfremmet.

Den nuværende succes kommer blandt andet på baggrund af et par brandvarme danske offensivspillere. Philip Zinckernagel har scoret 14 og lagt op til 17 mål i denne sæson, mens Kasper Junker har bidraget med 12 scoringer og 7 assists.

Læs også:FCK-profil om Ståle Solbakken-rygter: Et lavt niveau
Læs også:FCK-medejer om trænerjagt: Mange melder sig på banen
Læs også:AGF-boss fastslår: David Nielsen skal ikke til FC København






LIVE

VM-LIVE: Bizar sviner af VM-træner

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Peger på ham som ny Superliga-træner

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Optakt: Mexico – Sydafrika

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De vinder VM

Succestræner forlader Premier League-klub