Det kommende fodbold-VM i Qatar er længe blevet kritiseret og trues nu af en direkte boykot.
Den norske klub Tromsø valgte i fredags at opfordre Norges Fodboldforbund (NFF) til at blive væk fra slutrunden i 2022 på grund af Qatars behandling af landets gæstearbejdere.
Udmeldingen fik straks støtte fra ligakonkurrenterne Strømsgodset og Viking, og mandag stillede Odd Ballklub sig bag opfordringen til en norsk VM-boykot.
Tom Høgli, der er ansvarlig for samfund og bæredygtighed i Tromsø, håber, at ønsket om en boykot breder sig. Også ud over Norges grænser.
– Vi er en lille klub i Norge, men nu er der tre andre klubber fra den bedste række, der er fulgt efter os.
– Om det er realistisk at ændre hele fodboldverdenen, ved jeg ikke, men det skal jo starte et sted, siger Tom Høgli til Ritzau.
– Vores udmelding har sat gang i debatten i Norge, og stort set alle klubber har meldt ud, at de vil tage VM i Qatar op på deres årsmøder.
– Jeg håber, at vi kan blive ved med at diskutere det og presse forbundet. Så må vi se, hvor det ender, siger han.
I sidste uge skrev den engelske avis The Guardian, at mere end 6500 gæstearbejdere er omkommet i Qatar, siden den lille ørkenstat i 2010 blev tildelt VM.
Gæstearbejdere fra Indien, Pakistan, Nepal, Bangladesh og Sri Lanka er hentet ind for at bygge stadioner, veje og metrolinjer til den helt store fodboldfest i 2022.
Deres arbejdsforhold er dog gentagne gange blevet kritiseret af Amnesty International og Human Rights Watch. Arbejdsdagene er ofte lange, og de får ikke altid deres løn.
De nordiske fodboldforbund har flere gange været i Qatar og lagt pres på VM-værten for at forbedre vilkårene for gæstearbejderne.
Selv om det har ført til lovændringer, så arbejderne eksempelvis ikke længere er stavnsbundet til deres arbejdsgiver, så bliver de lovgivningsmæssige fremskridt ikke altid efterlevet i praksis.
Derfor er tålmodigheden sluppet op hos Tom Høgli og Tromsø.
– Vi er måske allerede for sent ude. Det kan være, at vi skulle have gjort det her for nogle år siden, siger han.
Fra dansk side mener Dansk Boldspil-Union (DBU), at man gennem kritisk dialog skal forsøge at påvirke Qatar. I DBU’s bestyrelse er en boykot ikke på tale. Det kan kun et politisk flertal i folketinget ændre på.
Tom Høgli tilslutter sig den strategi, men kun til et vist punkt.
– Jeg er enig i, at den bedste måde at ændre forholdene på er gennem dialog, kritik og diplomati. Men vi kan se, at der ikke kommer resultater ud af det. Om det har ændret noget, ved jeg virkelig ikke.
– Norges Fodboldforbund indrømmede i sidste uge, at resultaterne ikke har været gode.
– Vi skal trække en streg på et tidspunkt, siger Tom Høgli.
Som en del af den professionelle fodbold mener han, at Tromsø er forpligtet til at have en holdning til VM i Qatar.
– Jeg er ikke naiv, og jeg ved, at fodbolden ikke kan ændre alt i verden, men vi kan gøre det bedre i de turneringer, vi selv ejer og arrangerer.
– Lige nu udnytter fodbolden ikke det potentiale, den har, mener Høgli.
/ritzau/
Danmark udspiller Sverige i VM-optakt
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
– Den her sidder dybt i sjælen
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
INTERVIEW
Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
TOPNYHED
Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
INTERVIEW
Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
NYHEDER
– En humørdræber
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
INTERVIEW
Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
MEDIE
Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM
TOPNYHED
