Eks-FCKer forklarer: Derfor vil vi have VM-boykot

Tromsø opfordrede i sidste uge til en boykot af VM i Qatar. Flere års diplomati er uden effekt, mener klubben.



Det kommende fodbold-VM i Qatar er længe blevet kritiseret og trues nu af en direkte boykot.

Den norske klub Tromsø valgte i fredags at opfordre Norges Fodboldforbund (NFF) til at blive væk fra slutrunden i 2022 på grund af Qatars behandling af landets gæstearbejdere.

Udmeldingen fik straks støtte fra ligakonkurrenterne Strømsgodset og Viking, og mandag stillede Odd Ballklub sig bag opfordringen til en norsk VM-boykot.

Tom Høgli, der er ansvarlig for samfund og bæredygtighed i Tromsø, håber, at ønsket om en boykot breder sig. Også ud over Norges grænser.

– Vi er en lille klub i Norge, men nu er der tre andre klubber fra den bedste række, der er fulgt efter os.

– Om det er realistisk at ændre hele fodboldverdenen, ved jeg ikke, men det skal jo starte et sted, siger Tom Høgli til Ritzau.

– Vores udmelding har sat gang i debatten i Norge, og stort set alle klubber har meldt ud, at de vil tage VM i Qatar op på deres årsmøder.

– Jeg håber, at vi kan blive ved med at diskutere det og presse forbundet. Så må vi se, hvor det ender, siger han.

I sidste uge skrev den engelske avis The Guardian, at mere end 6500 gæstearbejdere er omkommet i Qatar, siden den lille ørkenstat i 2010 blev tildelt VM.

Gæstearbejdere fra Indien, Pakistan, Nepal, Bangladesh og Sri Lanka er hentet ind for at bygge stadioner, veje og metrolinjer til den helt store fodboldfest i 2022.

Deres arbejdsforhold er dog gentagne gange blevet kritiseret af Amnesty International og Human Rights Watch. Arbejdsdagene er ofte lange, og de får ikke altid deres løn.

De nordiske fodboldforbund har flere gange været i Qatar og lagt pres på VM-værten for at forbedre vilkårene for gæstearbejderne.

Selv om det har ført til lovændringer, så arbejderne eksempelvis ikke længere er stavnsbundet til deres arbejdsgiver, så bliver de lovgivningsmæssige fremskridt ikke altid efterlevet i praksis.

Derfor er tålmodigheden sluppet op hos Tom Høgli og Tromsø.

– Vi er måske allerede for sent ude. Det kan være, at vi skulle have gjort det her for nogle år siden, siger han.

Fra dansk side mener Dansk Boldspil-Union (DBU), at man gennem kritisk dialog skal forsøge at påvirke Qatar. I DBU’s bestyrelse er en boykot ikke på tale. Det kan kun et politisk flertal i folketinget ændre på.

Tom Høgli tilslutter sig den strategi, men kun til et vist punkt.

– Jeg er enig i, at den bedste måde at ændre forholdene på er gennem dialog, kritik og diplomati. Men vi kan se, at der ikke kommer resultater ud af det. Om det har ændret noget, ved jeg virkelig ikke.

– Norges Fodboldforbund indrømmede i sidste uge, at resultaterne ikke har været gode.

– Vi skal trække en streg på et tidspunkt, siger Tom Høgli.

Som en del af den professionelle fodbold mener han, at Tromsø er forpligtet til at have en holdning til VM i Qatar.

– Jeg er ikke naiv, og jeg ved, at fodbolden ikke kan ændre alt i verden, men vi kan gøre det bedre i de turneringer, vi selv ejer og arrangerer.

– Lige nu udnytter fodbolden ikke det potentiale, den har, mener Høgli.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Det kan ske mandag i FC København

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

AGF var klar med rekordbeløb

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

Brøndby præsenterer ny profil

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller