Det kommende fodbold-VM i Qatar er længe blevet kritiseret og trues nu af en direkte boykot.
Den norske klub Tromsø valgte i fredags at opfordre Norges Fodboldforbund (NFF) til at blive væk fra slutrunden i 2022 på grund af Qatars behandling af landets gæstearbejdere.
Udmeldingen fik straks støtte fra ligakonkurrenterne Strømsgodset og Viking, og mandag stillede Odd Ballklub sig bag opfordringen til en norsk VM-boykot.
Tom Høgli, der er ansvarlig for samfund og bæredygtighed i Tromsø, håber, at ønsket om en boykot breder sig. Også ud over Norges grænser.
– Vi er en lille klub i Norge, men nu er der tre andre klubber fra den bedste række, der er fulgt efter os.
– Om det er realistisk at ændre hele fodboldverdenen, ved jeg ikke, men det skal jo starte et sted, siger Tom Høgli til Ritzau.
– Vores udmelding har sat gang i debatten i Norge, og stort set alle klubber har meldt ud, at de vil tage VM i Qatar op på deres årsmøder.
– Jeg håber, at vi kan blive ved med at diskutere det og presse forbundet. Så må vi se, hvor det ender, siger han.
I sidste uge skrev den engelske avis The Guardian, at mere end 6500 gæstearbejdere er omkommet i Qatar, siden den lille ørkenstat i 2010 blev tildelt VM.
Gæstearbejdere fra Indien, Pakistan, Nepal, Bangladesh og Sri Lanka er hentet ind for at bygge stadioner, veje og metrolinjer til den helt store fodboldfest i 2022.
Deres arbejdsforhold er dog gentagne gange blevet kritiseret af Amnesty International og Human Rights Watch. Arbejdsdagene er ofte lange, og de får ikke altid deres løn.
De nordiske fodboldforbund har flere gange været i Qatar og lagt pres på VM-værten for at forbedre vilkårene for gæstearbejderne.
Selv om det har ført til lovændringer, så arbejderne eksempelvis ikke længere er stavnsbundet til deres arbejdsgiver, så bliver de lovgivningsmæssige fremskridt ikke altid efterlevet i praksis.
Derfor er tålmodigheden sluppet op hos Tom Høgli og Tromsø.
– Vi er måske allerede for sent ude. Det kan være, at vi skulle have gjort det her for nogle år siden, siger han.
Fra dansk side mener Dansk Boldspil-Union (DBU), at man gennem kritisk dialog skal forsøge at påvirke Qatar. I DBU’s bestyrelse er en boykot ikke på tale. Det kan kun et politisk flertal i folketinget ændre på.
Tom Høgli tilslutter sig den strategi, men kun til et vist punkt.
– Jeg er enig i, at den bedste måde at ændre forholdene på er gennem dialog, kritik og diplomati. Men vi kan se, at der ikke kommer resultater ud af det. Om det har ændret noget, ved jeg virkelig ikke.
– Norges Fodboldforbund indrømmede i sidste uge, at resultaterne ikke har været gode.
– Vi skal trække en streg på et tidspunkt, siger Tom Høgli.
Som en del af den professionelle fodbold mener han, at Tromsø er forpligtet til at have en holdning til VM i Qatar.
– Jeg er ikke naiv, og jeg ved, at fodbolden ikke kan ændre alt i verden, men vi kan gøre det bedre i de turneringer, vi selv ejer og arrangerer.
– Lige nu udnytter fodbolden ikke det potentiale, den har, mener Høgli.
/ritzau/
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Tullberg tror på overraskelsen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
I forhandlinger med Nartey
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
NYHEDER
