RANDERS (Tipsbladet): Der var ingen sure miner hos Randers' franske angriber Florian Danho efter søndagens 2-2-kamp mod FC Midtjylland.
Det skulle lige være over resultatet, der ærgrede franskmanden, men efterfølgende var angriberen ganske rolig, om end uforstående, over situationen, hvor Osorio sparkede ud efter Danho umiddelbart efter, Danho havde ramt chileneren i en duel.
– Spilleren lavede den samme fejl, som jeg lavede mod FC København. Men det er ok, nu lærer Osorio det samme, jeg lærte mod FC København, siger Florian Danho til Tipsbladet.
Angriberen havde ikke set eller opfanget noget, der indikerede, at Osorio var sur eller utilfreds før det røde kort.
– Jeg ved ikke, hvorfor han gjorde det. Men det er ok. Dommeren tjekkede det på VAR og tog den rigtige beslutning.
Mod FC København fik Florian Danho rødt kort efter en duel med Kevin Diks, hvor Danho efterfølgende syntes, han ikke et noget hårdt om end ok rødt kort.
Og det er det, franskmanden hentyder til og formoder, at FC Midtjylland-profilen også kommer til at lære af, som Danho gjorde af en ærgerlig kamppause.
– Det var den rigtige beslutning. Dommeren så på den, og han ramte mig helt klart. Det havde været skørt, hvis ikke han havde fået rødt kort efter VAR, efter jeg blev vist ud for den situation mod FC København.
Florian Danho spillede en god kamp mod FC Midtjylland og gav gæsternes forsvar en masse arbejde med flittige løb og presaktioner, ligesom han var farlig flere gang i og omkring FC Midtjyllands felt.
Darío Osorio står nu til to kampes karantæne i Superligaen men kan sagtens spille på onsdag i Europa League-kampen hjemme mod Hoffenheim.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT
Brasilien – Japan
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT