I starten af marts kunne Tipsbladet fortælle, at Brøndby IF i godt en uge ville se den japanske angriber Kotaro Uchino an.
Prøvetræningen skulle blandt andet gøre parterne klogere på, om man skal lave et samarbejde fra sommer eller ej.
Siden er der ikke kommet meget frem om Kotaro Uchino og Brøndby IF, men nu fortæller hovedpersonen selv om besøget på Vestegnen. Det sker i et interview med Gekisaka, hvor den 20-årige japaner udelukkende har godt at sige om Brøndby.
– Brøndby behandlede mig rigtig godt. Det var omkring 10 dage, hvor jeg var i stand til at spille i et rigtig godt miljø, siger Kotaro Uchino til Gekisaka og tilføjer:
– Jeg føler, at udenlandsk fodbold er meget anderledes end japansk fodbold. Japanske spillere er gode, og jeg synes, at japanske spillere udmærker sig ved blandt andet kvaliteten i deres afleveringer, men da jeg rejste til udlandet, kom afleveringer fra steder, de ikke kommer fra i Japan. Jeg følte, at flere ting var helt anderledes. Men jeg synes, det var en god oplevelse.
Hvorvidt hans fremtid så er i Brøndby eller en anden professionel klub, eller om han vil fortsætte på Tsukuba University, hvor han spiller nu, er endnu uvist.
– Jeg har talt med hr. Koido (træneren) om at gøre mit bedste i Tsukuba først. Der er tidspunkter, hvor jeg tænker, det ville være bedst at blive professionel tidligt, men andre gange tænker jeg, at der er nogle ting, der kun kan gøres hos Tsukuba, lyder det fra Kotaro Uchino.
Ros fra Frederik Birk
I forbindelse med prøvetræningen i Brøndby fik Kotaro Uchino ros fra Frederik Birk.
– Jeg ser en spiller, som har nogle spændende tendenser. Det er en offensivspiller, der har et fint touch, men jeg mangler stadig at komme helt i dybden med analysen af ham, men det er også derfor, vi har ham gående det næste stykke tid.
– Det er en spiller, der har gjort sig bemærket på vores scouting-radar, og derfor har vi taget ham ind på prøve for at se ham an, sagde Frederik Birk i starten af marts.
Brøndby råder allerede over en japaner i 23-årige Yuito Suzuki, der som bekendt er en stor profil på mandskabet.
LIVE
TransferLIVE: FCM kan gå glip af millioner
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
INTERVIEW FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende
NYHEDER
Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
NYHEDER
