Nu taler han om Brøndby-besøg

Kotaro Uchino følte sig rigtig godt behandlet i Brøndby, da han var til prøvetræning for nylig.



I starten af marts kunne Tipsbladet fortælle, at Brøndby IF i godt en uge ville se den japanske angriber Kotaro Uchino an. 

Prøvetræningen skulle blandt andet gøre parterne klogere på, om man skal lave et samarbejde fra sommer eller ej. 

Siden er der ikke kommet meget frem om Kotaro Uchino og Brøndby IF, men nu fortæller hovedpersonen selv om besøget på Vestegnen. Det sker i et interview med Gekisaka, hvor den 20-årige japaner udelukkende har godt at sige om Brøndby. 

– Brøndby behandlede mig rigtig godt. Det var omkring 10 dage, hvor jeg var i stand til at spille i et rigtig godt miljø, siger Kotaro Uchino til Gekisaka og tilføjer: 

– Jeg føler, at udenlandsk fodbold er meget anderledes end japansk fodbold. Japanske spillere er gode, og jeg synes, at japanske spillere udmærker sig ved blandt andet kvaliteten i ​​deres afleveringer, men da jeg rejste til udlandet, kom afleveringer fra steder, de ikke kommer fra i Japan. Jeg følte, at flere ting var helt anderledes. Men jeg synes, det var en god oplevelse. 

Hvorvidt hans fremtid så er i Brøndby eller en anden professionel klub, eller om han vil fortsætte på Tsukuba University, hvor han spiller nu, er endnu uvist. 

– Jeg har talt med hr. Koido (træneren) om at gøre mit bedste i Tsukuba først. Der er tidspunkter, hvor jeg tænker, ​​det ville være bedst at blive professionel tidligt, men andre gange tænker jeg, at der er nogle ting, der kun kan gøres hos Tsukuba, lyder det fra Kotaro Uchino. 

Ros fra Frederik Birk
I forbindelse med prøvetræningen i Brøndby fik Kotaro Uchino ros fra Frederik Birk. 

– Jeg ser en spiller, som har nogle spændende tendenser. Det er en offensivspiller, der har et fint touch, men jeg mangler stadig at komme helt i dybden med analysen af ham, men det er også derfor, vi har ham gående det næste stykke tid.  

– Det er en spiller, der har gjort sig bemærket på vores scouting-radar, og derfor har vi taget ham ind på prøve for at se ham an, sagde Frederik Birk i starten af marts

Brøndby råder allerede over en japaner i 23-årige Yuito Suzuki, der som bekendt er en stor profil på mandskabet.





Tror på millionkøb af FC København-spiller




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Brian Riemer peger på tre årsager

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Snart kan det give rødt kort

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Braithwaite del af stor transferplan

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Atletico Madrid – Arsenal

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson svært utilfreds

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!