Når FC København torsdag aften møder norske Molde i Europa League, bliver det uden nordmanden Christian Grindheim i truppen.
Midtbanespilleren er stadig ved at kæmpe sig tilbage efter en fiberskade, så han går glip af mødet med sine landsmænd fra nord. Han ser alligevel frem til kampen mod de norske mestre.
– Det er et godt hold, der har gjort det godt i Tippeligaen. De var tæt på at gå videre i Champions League ved at slå Basel ud, men røg ud på grund af et brændt straffespark i sidste minut. Så har de til gengæld slået Heerenveen ud af Europa League-kvalifikationen, så de er stærke. De har mange unge og friske spillere og ligger lige nu nummer to i Norge. De kommer nok til at stå lavt og være farlige på omstillinger, siger Christian Grindheim til tipsbladet.dk.
Selvom Molde lige nu er i gang med en hård titelkamp i Tippeligaen i Norge, mener Christian Grindheim, at FC København er favoritter i torsdagens opgør.
– De blev nummer et i Tippeligaen sidste år, men nummer to i Danmark bør kunne vinde over nummer et i Norge, hvis du spørger mig. Jeg tror, vi kommer til at se en sjov og spændende kamp, siger Christian Grindheim.
Tidligere på sæsonen glippede FC København kvalifikationen til Champions Leagues gruppespil, så nu må man nøjes med lillebroderen Europa League. Det skal alligevel tages alvorligt, påpeger Grindheim.
– Det er absolut en lillebror, men der er stadig store hold med i turneringen som Tottenham og Liverpool. Vi er havnet i en hård gruppe med nogle stærke hold. Alle taler om Stuttgart, men Steaua Bukarest er også et godt mandskab. Vi må forsøge at vinde vores hjemmekamp og få point på udebane; hvis det lykkes, har vi en god mulighed for at gå videre, fastslår nordmanden.
Det er syvende sæson i træk, FC København deltager i et europæisk gruppespil.
LIVE
LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT