Håkon Evjen var for få år siden et af Norges allerstørste talenter.
I 2019 strålede han for Bodø/Glimt, hvilket sikrede ham et stort skifte til AZ Alkmaar foran klubber som Manchester City. Opholdet i Holland blev dog noget hakkende, hvorfor han nu skal forsøge at kickstarte karrieren i Brøndby IF.
22-årige Håkon Evjen blev præsenteret på den københavnske Vestegn tirsdag i denne uge på en aftale frem til sommeren 2027. Et skifte til Brøndby IF kan være lige det, som offensivspilleren har brug for.
Det siger Noordhollands Dagblads chefskribent, Jeroen Haarsma, til Tipsbladet.
– Jeg tror, at han trænger til en ny start. Han har fået sine chancer her i AZ i løbet af de seneste tre år. Han blev givet flere muligheder, og han var også i perioder fast mand, men der har altid været små ting, som har forstyrret hans rytme.
Ifølge Jeroen Haarsma har Håkon Evjen sine åbenlyse spidskompetencer som kreativ spilskaber, hvor han kan skabe noget ud af ingenting. Han er også en dygtig kombinationsspiller, men der var bare alt for langt mellem snapsene i AZ Alkmaar.
– Han blev aldrig den spiller, som de troede, at de ville få. Det har noget at gøre med skader, men heller ikke når han spillede, overbeviste han. Han kunne være meget fraværende og helt usynlig i lange perioder af kampene.
– Den defensive del af spillet var heller ikke altid hans stærkeste side, så transitionen fra offensiv til defensiv kunne have været bedre. Derudover var han heller ikke særlig effektiv, så det blev ikke til mange mål i AZ.
Håkon Evjen i duel med Vito Hammershøy-Mistrati i en Conference League-kamp mod Randers FC tilbage i september 2021.
Håkon Evjen spillede tre år i AZ Alkmaar, hvor hans kontrakt stod til at udløbe i sommeren 2024. Et hakkende forløb er bedst eksemplificeret ved sidste sæsons neglebidder i Conference League.
– Han scorede eksempelvis et mål mod Jablonec i den sidste gruppespilskamp [af Conference League, red.]. AZ skulle bruge uafgjort, og han scorede det udlignende mål, men kort efter blev han skadet, og var ude i lang tid.
– Det er bare historien om ham, som går igen i denne sæson, hvor han også startede sæsonen som fast mand, men så blev han igen skadet, og kom aldrig tilbage ind på holdet.
Forventningerne i AZ Alkmaar til Håkon Evjen var tårnhøje, da han kom til klubben i januar 2020. Tre år efter er de fleste tilfredse med, at vejene skilles.
– Jeg er ikke overrasket over, at han skifter nu, og fansene er heller ikke sure over, at han tager afsted nu. Det var åbenlyst, at han ikke ville komme til at spille meget i AZ. (Danske Jens) Odgaard har gjort det rigtig godt på højrekanten, og på 10'er-positionen er AZ også godt besat, så det var ret naturligt, at han skulle videre.
Håkon Evjen, 22 år, kommer til Brøndby IF efter et efterår, hvor han har optrådt 16 gange for AZ Alkmaar og scoret to mål i kvalifikationen til Conference League. I Brøndby IF skal han hjælpe klubben med at nå målsætningen om top seks.
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
NYHEDER
Hænger Chido Obi ud
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Lukas Lerager tæt på denne klub
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
NYHEDER
– Du bliver fyret i morgen tidlig!
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’
TIPSBLADETS DOM
En helt genial transfer, CV – køb ham nu!
MEDIE
FCK-flop flopper igen – transfer meldes død
Målmand håber på Brøndby-transfer
HELT VILDT
‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne
NYHEDER
‘Det kan afgøre mesterskabet’
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
NYHEDER
Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’
TOPNYHED
Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig optur – forlæng kontrakten omgående!
MEDIE
Real Madrid enig med Bayern München-stjerne
NYHEDER
CV afslører transferplaner: ‘Får travlt’
TOPNYHED
FCK og FCM i bowlen: Her er pokalsemifinalerne
NYHEDER
Froholdt afslører svær tid i FCK
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
TRANSFER
Bekræfter afskedskamp – dansker på vej væk
TRANSFER
Færdig i Superligaen – skifter for småpenge
FANKLUBBEN
Vanvittigt efterår: ‘Det er til et 12-tal’
MEDIE
Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM
Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr
TOPNYHED
Christian Eriksen hyldes: Skaber magiske øjeblikke
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
Vild optur for Jens Berthel Askou
Julebold? Køb billetter til Premier League
NYHEDER
Konkurrent hylder Vingegaard
NYHEDER
AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli
NYHEDER
Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud
John Arne Riise hylder kæmpe Superliga-transfer
Anders Dreyer hylder dansk toptræner
NYHEDER
Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om
Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!
Chok i NFL
DAGENS SPILFORSLAG
Få mandagsmål i Glasgow
NYHEDER
– Jeg brænder indvendigt
NYHEDER
Pogacar ‘vil ikke ringe til Vingegaard’
NYHEDER
Mainz tog point mod Bayern München
NYHEDER
Nyt tophold i Serie A
HELT VILDT
Fanget på tv – stjerne dybt utilfreds med Frank?
NYHEDER
Katastrofe for Frank – Spurs får smæk af bundhold
TOPNYHED