Som en kæmpe overraskelse er Silkeborg IF blevet solgt til en udenlandsk ejer i form af Trivela Group.
Dermed er det seneste danske klub, der er kommet på udenlandske hænder.
Silkeborg IF's nye ejer forklarer nu, hvorfor man har valgt at købe den danske klub.
– Vi er meget glade for muligheden for at blive en del af Silkeborg IF A/S’ lange og traditionsrige historie.
– I vores samtaler indtil nu har vi opbygget en enorm respekt for byen, ligaen, klubben og det, som ledelsen har været i stand til at udrette. Silkeborg IF A/S er et enestående eksempel på en klub, der har leveret imponerende resultater gennem en klar og tydelig strategi for forretningen såvel som for tilgangen til fodbold, spillerrekruttering og holdudvikling for både forretnings- og fodboldsiden af organisationen.
– Vi ønsker at fortsætte det fremragende arbejde, der er blevet gjort, for at give fortsat støtte og grundlag for denne tilgang – og for at lære af den ekspertise, der er indgroet overalt i denne klub. Og vi er meget glade for, at den nuværende ledelse vil fortsætte med at arbejde sammen med os om den opgave, og vi håber på en lys fremtid sammen, siger Benjamin Boycott, der er administrerende direktør i Trivela Group.
Silkeborg IF's bestyrelsesformand, Henrik Lyhne, siger:
– Vores vigtigste mål er at sikre en fortsat stabil og bæredygtig drift og udvikling af Silkeborg IF A/S, og en ny majoritetsejer er det naturlige næste skridt. Vi har nået et af vores klare mål; at fodboldklubben balancerer økonomisk i sig selv, samtidig med at vi har taget store skridt sportsligt. Vi ønsker, at fodboldklubben bygger videre på denne fremgang, og derfor har vi været på udkig efter den rette nye majoritetsejer, der kan bidrage til at tage fodboldklubben til det næste niveau.
– Vi er sikre på, at Trivela Group kan hjælpe klubben med at opnå dette, og vi ved, at de deler vores værdier. Gennem vores mange samtaler med Trivela og med fodboldklubberne under deres ejerskab, er vi blevet forsikret om deres dedikation, professionalisme og integritet.
Prisen for klubben er 120 millioner kroner – derudover får SIF yderligere 41,9 millioner kroner.
LIVE
TransferLIVE: Bo Svensson tier
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen: Godt nok modigt af Speakman
AVIS
Michael Carrick med klart signal til Chido Obi
NYHEDER
AGF-direktør: ‘Vi har indberettet det til UEFA’
AVIS
Thomas Kristensen solgt i kæmpehandel
TOPNYHED
Har hjemve: Tidligere FCK-talent rejst til Danmark
TOPNYHED
Bo Svensson: ‘Robert kan ikke forvente de rammer’
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Husk lige AGF, ikke?’
Chelsea fortsætter storindkøb
EKSPERT
‘Så skal vi heller ikke snakke ham mere op’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: I dialog med Superliga-klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog om svensk stortalent
Her kan du se FC København mod Debrecen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSPERT
‘AGF har niveau til Conference League – ikke mere’
INTERVIEW
Cornelius tæt på FCK-udløb: ‘Jeg er afklaret’
MEDIE
Højbjerg vækker vrede i Marseille
MEDIE
Brøndby-transfer meldes ‘usandsynlig’
TOPNYHED
Nu ser det fantastisk ud for ham i Barcelona
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Træls melding om ny Superliga-transfer
TRANSFER
Brøndby-boss bekræfter: Der er dialog
TOPNYHED
Aston Villa-angriber kan være på vej til Danmark
NYHEDER
Stig Tøfting revser AGF
TRANSFER
Tidligere kæmpetalent på vej til Danmark
TOPNYHED
Forfærdelig dag: AGF-mareridt venter i næste runde
Graulund ‘sindssygt overrasket’ af Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger ungt talent
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Det her bli’r I nødt til at forstå!
EKSKLUSIVT
Fremtidig Superliga-træner?
NYHEDER
‘CV’ har ét krav til nye transfers
TIPSBLADETS DOM
Det var pivringe, AGF – tæsket i Baku
TIPSBLADET SPECIAL
VAR-drama i BIF-kamp: ‘Er du fuldstændig idiot?’
MEDIE