Selv om FC Midtjylland har været forholdsvis stille på transfermarkedet denne sommer, har klubben hentet én markant forstærkning: Henrik Dalsgaard, der netop havde været med til at spille Brentford op i Premier League.
Han kunne godt have fortsat karrieren i London-klubben, men han valgte selv at forlade den nu, hvor hans kontrakt løber ud. Årsagen er simpel: Han stod til at blive reserve.
– De kunne, helt fair, ikke garantere, at jeg skulle være førstevalg. Det har betydet meget i løbet af min karriere. Jeg synes, jeg har taget nogle rigtig gode skridt, når jeg har spillet, og det har været med til at udvikle mig både som spiller, som leder og som person.
– Selvfølgelig kan de ikke stå og garantere, men der kan være en indikation, om jeg skal være førstevalg, men der var deres klare tanke, at de ville hente en ind som førstevalg. Så syntes jeg, det ville være lidt ærgerligt. Jeg bliver snart 32, og skulle jeg så til at sidde på bænken? Det, syntes jeg ikke, passede ind i min karriereplan.
– Så har jeg selvfølgelig også nogle små børn herhjemme, som snart skal til at starte i skole. Så alt i alt var Midtjylland bare rigtig spændende. De var interesseret fra start, og vi har haft en dialog, qua det er lidt samme ejerkreds, siger Henrik Dalsgaard til tipsbladet.dk.
Kunne du få mere vished om, at du ville spille fast her?
– Det selvfølgelig er op til mig selv, men jeg har en klar tanke om, at det er mig, der skal spille her. Det er der ingen tvivl om.
Dalsgaard har ellers hård konkurrence på højre back. Både Joel Andersson og Dion Cools spillede kæmpede om pladsen i seneste sæson og har næppe tænkt sig at opgive den uden kamp.
Intet AaB-comeback
Henrik Dalsgaard havde også en snak med sin gamle klub AaB, hvor Jakob Ahlmann blandt andet ærgrede sig over, at det ikke blev til en genforening. Men tingene passede ikke sammen, forklarer Dalsgaard.
– AaB vil altid have en plads i mig, for de var med til at bringe mig frem, og vi vandt trofæer sammen. Så der har og vil altid være en respekt. Men AaB er måske bare et andet sted pt., end hvor mine ambitioner er, siger han.
– Det lød også lidt på dem, at de måske har nogle andre prioriteter lige i øjeblikket. Det kan jeg måske egentlig godt forstå. Hvis man er ved at bygge et hold op, er det måske ikke højre back, man starter på, når man lige har forlænget med den højre back, man har. Så det er vel fair nok.
– Men det er mere et tilvalg af Midtjylland, for de var klare i mælet fra start, og de ville gerne have, at jeg skulle komme ind og have en stor og ledende rolle på det her hold. Det tiltalte mig rigtig meget.
Noget, der også tiltalte Dalsgaard, var klubbens ambitioner.
– Vi skal vinde mesterskaber og som minimum spille med om mesterskabet. Det er også fodbold, alt kan ske. Men vi skal i hvert fald være deroppe. Så vil vi gerne i noget europæisk gruppespil, allerhelst Champions League, siger han.
– Så ambitionerne har været der fra dag ét. Det er også det, der har gjort, at Midtjylland har været ekstra motiverende, for de er klar til at lægge et lag på, i forhold til hvor de har været de seneste tre-fire-fem år. Det føler jeg også, jeg kan være en del af.
Henrik Dalsgaard fik forleden sin uofficielle debut for FC Midtjylland i en træningskamp mod Malmö FF. Var tingene gået en smule anderledes, kunne have dog have været med Danmark til EM, som han spillede en nøglerolle i at kvalificere landsholdet til.
AVIS
Storklub meldes interesseret
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
MEDIE
Danske klubber vil have ham
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
