Ny FCM-spiller: Derfor forlod jeg Brentford

Henrik Dalsgaard stod til at blive reserve i Brentford, og derfor forlængede han ikke kontrakten. Han havde også kontakt med AaB, før han landede i FC Midtjylland.



Selv om FC Midtjylland har været forholdsvis stille på transfermarkedet denne sommer, har klubben hentet én markant forstærkning: Henrik Dalsgaard, der netop havde været med til at spille Brentford op i Premier League.

Han kunne godt have fortsat karrieren i London-klubben, men han valgte selv at forlade den nu, hvor hans kontrakt løber ud. Årsagen er simpel: Han stod til at blive reserve.

– De kunne, helt fair, ikke garantere, at jeg skulle være førstevalg. Det har betydet meget i løbet af min karriere. Jeg synes, jeg har taget nogle rigtig gode skridt, når jeg har spillet, og det har været med til at udvikle mig både som spiller, som leder og som person.

– Selvfølgelig kan de ikke stå og garantere, men der kan være en indikation, om jeg skal være førstevalg, men der var deres klare tanke, at de ville hente en ind som førstevalg. Så syntes jeg, det ville være lidt ærgerligt. Jeg bliver snart 32, og skulle jeg så til at sidde på bænken? Det, syntes jeg ikke, passede ind i min karriereplan.

– Så har jeg selvfølgelig også nogle små børn herhjemme, som snart skal til at starte i skole. Så alt i alt var Midtjylland bare rigtig spændende. De var interesseret fra start, og vi har haft en dialog, qua det er lidt samme ejerkreds, siger Henrik Dalsgaard til tipsbladet.dk.

Kunne du få mere vished om, at du ville spille fast her?

– Det selvfølgelig er op til mig selv, men jeg har en klar tanke om, at det er mig, der skal spille her. Det er der ingen tvivl om.

Dalsgaard har ellers hård konkurrence på højre back. Både Joel Andersson og Dion Cools spillede kæmpede om pladsen i seneste sæson og har næppe tænkt sig at opgive den uden kamp.

Intet AaB-comeback
Henrik Dalsgaard havde også en snak med sin gamle klub AaB, hvor Jakob Ahlmann blandt andet ærgrede sig over, at det ikke blev til en genforening. Men tingene passede ikke sammen, forklarer Dalsgaard.

– AaB vil altid have en plads i mig, for de var med til at bringe mig frem, og vi vandt trofæer sammen. Så der har og vil altid være en respekt. Men AaB er måske bare et andet sted pt., end hvor mine ambitioner er, siger han.

– Det lød også lidt på dem, at de måske har nogle andre prioriteter lige i øjeblikket. Det kan jeg måske egentlig godt forstå. Hvis man er ved at bygge et hold op, er det måske ikke højre back, man starter på, når man lige har forlænget med den højre back, man har. Så det er vel fair nok.

– Men det er mere et tilvalg af Midtjylland, for de var klare i mælet fra start, og de ville gerne have, at jeg skulle komme ind og have en stor og ledende rolle på det her hold. Det tiltalte mig rigtig meget.

Noget, der også tiltalte Dalsgaard, var klubbens ambitioner.

– Vi skal vinde mesterskaber og som minimum spille med om mesterskabet. Det er også fodbold, alt kan ske. Men vi skal i hvert fald være deroppe. Så vil vi gerne i noget europæisk gruppespil, allerhelst Champions League, siger han.

– Så ambitionerne har været der fra dag ét. Det er også det, der har gjort, at Midtjylland har været ekstra motiverende, for de er klar til at lægge et lag på, i forhold til hvor de har været de seneste tre-fire-fem år. Det føler jeg også, jeg kan være en del af.

Henrik Dalsgaard fik forleden sin uofficielle debut for FC Midtjylland i en træningskamp mod Malmö FF. Var tingene gået en smule anderledes, kunne have dog have været med Danmark til EM, som han spillede en nøglerolle i at kvalificere landsholdet til.

Den skuffelse prøver han dog at lægge bag sig.





Kongen af straffespark på vej til FC København



LIVE

TransferLIVE: Nu står han uden klub


Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Belgier var fristet af FCK og FCM

FCK-emne skifter til PSV

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


FCM jagter Champions League-talenter

FCK forhandler om målmand – koster kassen

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

Wrexham klar til at knuse transferrekord



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Den fejl må Brøndby ikke lave!

Massiv interesse for Horsens-flop

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


“Superdanskeren”

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Lindstrøm på blokken i storklub

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United



Rejser til Brøndby med en røvfuld

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Dansker færdig i Galatasaray

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Kreativ transfer-løsning?

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

FC Barcelona-stjerner i chok

Her fejler de fatalt på transfermarkedet



Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Hollandsk stjerne vinder i Touren

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Norge snupper sejren i nordisk derby

Bayern raser mod Donnarumma

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Påpeger Conrad Harders problem



Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard