Sverri Ingi Ingason er ny mand i FC Midtjylland-truppen, og han har en klar målsætning, som han gerne vil opnå i forbindelse med klubskiftet til den danske Superliga-klub. Det handler om en særlig europæisk turnering.
Det fortæller han om i et interview på klubbens hjemmeside
– Som jeg har sagt til gutterne, så har jeg prøvet en del i min karriere, men jeg har stadig ikke prøvet at spille i Champions League. Det er en drengedrøm, det er den største klubturnering i verden. Det er noget, som man drømmer om fra en ung alder, så det er et mål, siger han og fortsætter:
– Jeg synes, at det er et realistisk mål med ambitionerne og projektet i klubben, men det kræver en del hårdt arbejde og tålmodighed. Men jeg tror på, at jeg en dag kommer til at spille der og det bliver i en Midtjylland-trøje. Så længe man tror på det, så er det muligt, lyder det fra Ingason.
Han peger desuden også på, at de samtaler, han har haft, betød meget for det endelig valg om at skifte til klubben. Her stod det klart for ham, at der er store ambitioner, ligesom han kan se, at det er en klub, som har vundet både mesterskaber, pokaltitler og klaret sig godt i Europa i de seneste år.
I løbet af Ingasons karriere har han været forbi klubber som norske Viking, belgiske Lokeren, spanske Granada, russiske Rostov og altså senest PAOK fra Grækenland.
Selv har han også mødt FCM i Conference League, hvor det dengang først blev til et 0-1-nederlag i Herning, hvorefter vandt 2-1 på hjemmebane og dernæst vandt i straffesparkskonkurrence.
Den 29-årige islænding er kommet ind på en fem-årig aftale, og ifølge Tipsbladets oplysninger, så kan prisen på ham ende på 30 millioner kroner.
Midtjyderne glæder sig blandt andet over de lederegenskaber, som han kommer ind med. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby ser kantspiller an
Stor tro på danske hold i Europa
EKSKLUSIVT
Superliga-duo jagter Brøndby-spiller
Tidligere dansk landstræner Bo Johansson er død
Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’
EKSPERT
‘Han har altid været et problem for Portugal’
Jubler over FC København-choknyhed
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’
Rasende Mourinho: Det er skamløst!
Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’
Superliga-profil spår dansk Europa-nedtur
MEDIE
Cooper til traditionsklub? Nævnes som kandidat
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
– Så er han nok færdig Manchester United!
Brøndby blandt verdens mest intense hold
HELT VILDT
Dansk cheftræner går viralt: ‘Mand jer f*****g op’
TOPNYHED
Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’
NYHEDER
Gent-topscorer bliver ikke klar til AGF-brag
NYHEDER
– Hvorfor i alverden hentede Brøndby ikke ham?
Manchester City får bank af PSG
Får lang karantæne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
IFR-leder: Her falder Man City-straffen
TOPNYHED
Parken bekræfter: FC København kan blive solgt
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 10. runde
NYHEDER
Peter Sørensen kritiserer FCK-stjernes interview
Vild kamp af Liverpool-indkøb
EKSKLUSIVT
Bombe i Parken: Et klart signal, siger ekspert
Skiftede fra FCK til BIF – peger på ‘vild’ forskel
Erkender: En af dem, der skylder FCK 250 mio. kr.
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en af de bedste spillere i Skandinavien
‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter
MEDIE