FC Midtjylland har hentet masser af international rutine, lederevner og ikke mindst en dygtig forsvarsspiller i islandske Sverrir Ingi Ingason.
Det bekræfter de på klubbens hjemmeside, mens Tipsbladet allerede i sidste uge kunne fortælle, at parterne var så godt som enige om en aftale.
– Ingason er en forsvarsspiller med international kvalitet og stor erfaring. Vi har ledt efter en lederskikkelse, og det er han i allerhøjeste grad. Ingason formår at dirigere sit forsvar, og han er en type, som gør de hold, han spiller på, bedre, siger sportschef Svend Graversen om aftalen.
29-årige Ingi Ingason kommer til FC Midtjylland fra græske PAOK på en femårig aftale, og ifølge Tipsbladet oplysninger kan det ende med at beløbe sig i op til 30 millioner kroner.
Den islandske stopper glæder sig til at trække FCM-trøjen over hovedet.
– FC Midtjylland er en klub, som har gjort det virkelig godt de seneste år og hele tiden løftet barren. Jeg er blevet fortalt om projektet, og det matcher mine ambitioner som fodboldspiller. Jeg ser virkelig frem til at blive en del af klubben og forsøge at vinde mest muligt, siger Sverrir Ingi Ingason og fortsætter:
– Jeg er her for at give hundrede procent af mig selv, og nu ser jeg frem til at være en del af den succes, vi har som mål i fremtiden. Jeg har spillet i mange forskellige lande og miljøer, og nu skal jeg for første gang spille i Danmark.
– Som spiller har jeg altid forsøgt at tage lederskab og støtte holdkammeraterne omkring mig. Jeg prøver at give instrukser videre og generelt bare være mig selv med den erfaring, jeg har opbygget gennem karrieren.
Sverrir Ingi Ingason har før stiftet bekendtskab med FC Midtjylland, da han tilbage i 2022 var med til at sende danskerne ud af Conference League med PAOK. Stopperen spillede fuld tid i begge opgør, som grækerne gik ud af som sejrsherrer efter straffesparkskonkurrence.
Den islandske stopper bliver udstyret med trøjenummer 15 i FC Midtjylland.
LIVE
TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026
TOPNYHED