Når Jørgen Skjelvik løber rundt i Ådalen og kigger sig omkring, kan han få øje på OB’ere som Oliver Christensen, Jeppe Tverskov og Mads Frøkjær-Jensen. Fine spillere, men unægtelig noget ganske andet, end nordmanden var vant til i hans tidligere klub Los Angelas Galaxy.
Her løb han rundt sammen med Zlatan Ibrahimovic dag ud og dag ind under solens stråler i Californien.
Jørgen Skjelvik kom til LA Galaxy i januar 2018, og to måneder senere stemplede Zlatan Ibrahimovic ind i klubben, hvor også David Beckham har slået sine folder. Skjelvik kom fra Rosenborg BK og havde tidligere tørnet ud for Kalmar FF, Stabæk og Helsingborgs IF.
Nu sad han pludselig der og delte omklædnigsrum med et vaskeægte fænomen.
– Han er en superstjerne, og det mærkede man med det samme. Der var en enorm respekt for Zlatan i klubben, men også hos vores modstandere. Han har spillet med de bedste spillere i verden i mere end 15 år, og hans niveau var gigahøjt, siger Jørgen Skjelvik til tipsbladet.dk og fortsætter:
Læs også:Avis: OB har permanent aftale klar til lejesvend
– Det første, jeg lagde mærke til, var hans fysik. Han var godt nok skadet, da han kom, men han var den stærkeste af os alle. Helt umulig at komme ind på kroppen af. Og så er han sindssyg smidig, og det gør, at han kan nogle ting, som nærmest ingen andre kan.
Da Zlatan Ibrahimovic kom til LA Galaxy, blev det af mange tolket som, at svenskeren havde valgt at drosle lidt ned for karrieren. I hvert fald den, der involverede at spille fodbold. Det var på ingen måde den oplevelse, Jørgen Skjelvik havde af angriberen.
– Han krævede enormt meget af sine holdkammerater, og han var hele tiden ”på”. Der var ikke plads til den mindste smule afslapning. Zlatan er en kæmpe vinder, og selv, når vi trænede, hadede han at tabe. Det gav en rigtig god intensitet. Når vi sad i omklædningsrummet, var han en flink fyr. Mit indtryk er, at han er en intelligent fyr, og han var helt sikkert god at have i truppen, siger OB-spilleren.
Nordmanden fik to sæsoner i USA, og han tager meget andet end mødet med Zlatan Ibrahimovic med retur til Europa.
– Det var meget interessant. Alt var stort og flot, og vejret var fantastisk, så der var ikke rigtigt noget at brokke sig over, siger Skjelvik og tilføjer:
– Ligaen svingede meget i kvalitet, og man kunne godt fornemme, at MLS stadig er ved at bygge sig selv op som en stor liga. Der var en kæmpe forskel på de bedste hold og de dårligste. De bedste hold har spillere, der tjener adskillige millioner, mens spillerne hos de mindre gode klubber tjener tæt på ingenting.
Læs også:Alt om OB: Mange nye spillere skal slå til med det samme
Jørgen Skjelvik spillede 54 kampe for Los Angelas Galaxy, mens Zlatan Ibrahimovic noterede sig for 58 kampe i den hvide trøje. Den svenske superstjerne har ligesom Skjelvik forladt USA og slår nu sine folder i AC Milan.
Rent fodboldmæssigt gav det også Jørgen Skjelvik noget at stå på samme træningsbane som Zlatan Ibrahimovic hver eneste dag.
– Jeg lærte meget af stå over for Zlatan til træning, men det var ikke altid lige sjovt. Jeg kan da godt fortælle, at det ofte ikke var det fedeste at være på det modsatte hold af Zlatan, når der blev spillet på kort bane. Men alt i alt lærte jeg enormt meget af at træne med en stjerne som ham hver eneste dag, siger Skjelvik.
Den lærdom skal han nu bruge, når han ifører sig en OB-trøje.
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Sønderjyske køber ny cheftræner
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
OPTAKT
Tunesien – Japan
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
STORT INTERVIEW
