Når Jørgen Skjelvik løber rundt i Ådalen og kigger sig omkring, kan han få øje på OB’ere som Oliver Christensen, Jeppe Tverskov og Mads Frøkjær-Jensen. Fine spillere, men unægtelig noget ganske andet, end nordmanden var vant til i hans tidligere klub Los Angelas Galaxy.
Her løb han rundt sammen med Zlatan Ibrahimovic dag ud og dag ind under solens stråler i Californien.
Jørgen Skjelvik kom til LA Galaxy i januar 2018, og to måneder senere stemplede Zlatan Ibrahimovic ind i klubben, hvor også David Beckham har slået sine folder. Skjelvik kom fra Rosenborg BK og havde tidligere tørnet ud for Kalmar FF, Stabæk og Helsingborgs IF.
Nu sad han pludselig der og delte omklædnigsrum med et vaskeægte fænomen.
– Han er en superstjerne, og det mærkede man med det samme. Der var en enorm respekt for Zlatan i klubben, men også hos vores modstandere. Han har spillet med de bedste spillere i verden i mere end 15 år, og hans niveau var gigahøjt, siger Jørgen Skjelvik til tipsbladet.dk og fortsætter:
Læs også:Avis: OB har permanent aftale klar til lejesvend
– Det første, jeg lagde mærke til, var hans fysik. Han var godt nok skadet, da han kom, men han var den stærkeste af os alle. Helt umulig at komme ind på kroppen af. Og så er han sindssyg smidig, og det gør, at han kan nogle ting, som nærmest ingen andre kan.
Da Zlatan Ibrahimovic kom til LA Galaxy, blev det af mange tolket som, at svenskeren havde valgt at drosle lidt ned for karrieren. I hvert fald den, der involverede at spille fodbold. Det var på ingen måde den oplevelse, Jørgen Skjelvik havde af angriberen.
– Han krævede enormt meget af sine holdkammerater, og han var hele tiden ”på”. Der var ikke plads til den mindste smule afslapning. Zlatan er en kæmpe vinder, og selv, når vi trænede, hadede han at tabe. Det gav en rigtig god intensitet. Når vi sad i omklædningsrummet, var han en flink fyr. Mit indtryk er, at han er en intelligent fyr, og han var helt sikkert god at have i truppen, siger OB-spilleren.
Nordmanden fik to sæsoner i USA, og han tager meget andet end mødet med Zlatan Ibrahimovic med retur til Europa.
– Det var meget interessant. Alt var stort og flot, og vejret var fantastisk, så der var ikke rigtigt noget at brokke sig over, siger Skjelvik og tilføjer:
– Ligaen svingede meget i kvalitet, og man kunne godt fornemme, at MLS stadig er ved at bygge sig selv op som en stor liga. Der var en kæmpe forskel på de bedste hold og de dårligste. De bedste hold har spillere, der tjener adskillige millioner, mens spillerne hos de mindre gode klubber tjener tæt på ingenting.
Læs også:Alt om OB: Mange nye spillere skal slå til med det samme
Jørgen Skjelvik spillede 54 kampe for Los Angelas Galaxy, mens Zlatan Ibrahimovic noterede sig for 58 kampe i den hvide trøje. Den svenske superstjerne har ligesom Skjelvik forladt USA og slår nu sine folder i AC Milan.
Rent fodboldmæssigt gav det også Jørgen Skjelvik noget at stå på samme træningsbane som Zlatan Ibrahimovic hver eneste dag.
– Jeg lærte meget af stå over for Zlatan til træning, men det var ikke altid lige sjovt. Jeg kan da godt fortælle, at det ofte ikke var det fedeste at være på det modsatte hold af Zlatan, når der blev spillet på kort bane. Men alt i alt lærte jeg enormt meget af at træne med en stjerne som ham hver eneste dag, siger Skjelvik.
Den lærdom skal han nu bruge, når han ifører sig en OB-trøje.
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i lokalderby i Rhinland
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
Anbefaler FC Midtjylland til alle
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
FANKLUBBEN
Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
MEDIE
Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
MEDIE
Brøndby afvist
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
FCM-helt fremhæver Duncan
Vildt! Dansk rekordår i Europa
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
Conrad Harder assisterer i nederlag
Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret
NYHEDER
Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France
Køb billet til FC København i Champions League
Indkalder Salah til afgørende samtale
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
KARAKTERER
Et utroligt smukt mareridt!
TOPNYHED
