Ny OB-profil spillede med Zlatan: Man mærker, han er en superstjerne

Superligaen står for døren, og som optakt har tipsbladet.dk taget en snak med OB’s nyerhvervelse Jørgen Skjelvik, der fortæller om at være holdkammerat med Zlatan Ibrahimovic i Los Angelas Galaxy.



Når Jørgen Skjelvik løber rundt i Ådalen og kigger sig omkring, kan han få øje på OB’ere som Oliver Christensen, Jeppe Tverskov og Mads Frøkjær-Jensen. Fine spillere, men unægtelig noget ganske andet, end nordmanden var vant til i hans tidligere klub Los Angelas Galaxy.

Her løb han rundt sammen med Zlatan Ibrahimovic dag ud og dag ind under solens stråler i Californien. 

Jørgen Skjelvik kom til LA Galaxy i januar 2018, og to måneder senere stemplede Zlatan Ibrahimovic ind i klubben, hvor også David Beckham har slået sine folder. Skjelvik kom fra Rosenborg BK og havde tidligere tørnet ud for Kalmar FF, Stabæk og Helsingborgs IF.

Nu sad han pludselig der og delte omklædnigsrum med et vaskeægte fænomen.

– Han er en superstjerne, og det mærkede man med det samme. Der var en enorm respekt for Zlatan i klubben, men også hos vores modstandere. Han har spillet med de bedste spillere i verden i mere end 15 år, og hans niveau var gigahøjt, siger Jørgen Skjelvik til tipsbladet.dk og fortsætter:

Læs også:Avis: OB har permanent aftale klar til lejesvend

– Det første, jeg lagde mærke til, var hans fysik. Han var godt nok skadet, da han kom, men han var den stærkeste af os alle. Helt umulig at komme ind på kroppen af. Og så er han sindssyg smidig, og det gør, at han kan nogle ting, som nærmest ingen andre kan. 

Da Zlatan Ibrahimovic kom til LA Galaxy, blev det af mange tolket som, at svenskeren havde valgt at drosle lidt ned for karrieren. I hvert fald den, der involverede at spille fodbold. Det var på ingen måde den oplevelse, Jørgen Skjelvik havde af angriberen.

– Han krævede enormt meget af sine holdkammerater, og han var hele tiden ”på”. Der var ikke plads til den mindste smule afslapning. Zlatan er en kæmpe vinder, og selv, når vi trænede, hadede han at tabe. Det gav en rigtig god intensitet. Når vi sad i omklædningsrummet, var han en flink fyr. Mit indtryk er, at han er en intelligent fyr, og han var helt sikkert god at have i truppen, siger OB-spilleren.

Nordmanden fik to sæsoner i USA, og han tager meget andet end mødet med Zlatan Ibrahimovic med retur til Europa.

– Det var meget interessant. Alt var stort og flot, og vejret var fantastisk, så der var ikke rigtigt noget at brokke sig over, siger Skjelvik og tilføjer:

– Ligaen svingede meget i kvalitet, og man kunne godt fornemme, at MLS stadig er ved at bygge sig selv op som en stor liga. Der var en kæmpe forskel på de bedste hold og de dårligste. De bedste hold har spillere, der tjener adskillige millioner, mens spillerne hos de mindre gode klubber tjener tæt på ingenting.

Læs også:Alt om OB: Mange nye spillere skal slå til med det samme

Jørgen Skjelvik spillede 54 kampe for Los Angelas Galaxy, mens Zlatan Ibrahimovic noterede sig for 58 kampe i den hvide trøje. Den svenske superstjerne har ligesom Skjelvik forladt USA og slår nu sine folder i AC Milan.

Rent fodboldmæssigt gav det også Jørgen Skjelvik noget at stå på samme træningsbane som Zlatan Ibrahimovic hver eneste dag.

– Jeg lærte meget af stå over for Zlatan til træning, men det var ikke altid lige sjovt. Jeg kan da godt fortælle, at det ofte ikke var det fedeste at være på det modsatte hold af Zlatan, når der blev spillet på kort bane. Men alt i alt lærte jeg enormt meget af at træne med en stjerne som ham hver eneste dag, siger Skjelvik.

Den lærdom skal han nu bruge, når han ifører sig en OB-trøje.







LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

FC København-transfer bremses af denne årsag

Transferbombe i Manchester United

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Afsløring: Eintracht Frankfurt byder igen på Gaaei



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Maxsø træner med i Brøndby

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

‘Det er et større problem for os’

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Frankrig – Spanien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’