Ny SL-kæledægge: Jeg kalder en lort for en lort

Peter Lassen er med Hvidovres oprykning kommet op i det helt fine selskab af magtfulde Superliga-sportschefer, og han erkender, at han nok er den mest højtråbende af dem alle.



Han var som spiller kendt for at være modbydeligt farlig i modstanderens felt, spille med hjertet og smække bolden i kassen.

Som sportschef er Peter Lassen også fuldstændig dedikeret til at give alt. Hvidovres altmuligmand kan fremover kalde sig Superliga-sportschef, efter Hvidovres oprykning til Superligaen, og dermed rykker både holdet, men så sandelig også Peter Lassen, op på en hylde, som man hidtil kun har turde drømme om.

Som sportschef skal Peter Lassen sørge for at sikre så stærk en trup til cheftræner Per Frandsen, så man kan overleve i Superligaen. Der bliver ingen all-inclusive ferie til Mallorca denne sommer – den skal bruges på at sammensætte truppen, og telefonen bimler og bamler allerede. 

– Vi har altid haft sindssygt travlt, men nu har vi bare tre gange så sindssygt travlt. Så der er rigtig, rigtig meget at se til. Nu skal vi jo lige vende os til, at vi er her, men vi plejer at være gode til at være der for hinanden, så det skal nok gå, lyder det optimistisk fra Peter Lassen, da Tipsbladet fanger ham over telefonen.

Det er få dage efter, at Hvidovre har sikret sig oprykning til det fineste selskab i dansk fodbold. Selv om han har haft nogle dage til at vænne sig til tanken, så erkender han, at det stadig ikke er sunket helt ind.

– Frandsen og jeg sad og snakkede om det, og det er ikke rigtig gået op for os endnu. Der er ikke den der eufori, som der burde være efter kampen mellem Næstved og Sønderjyske (som sikrede Hvidovre oprykning, red.). Vi håber, at den kommer på et tidspunkt, men jeg tror ikke, det er gået op for os endnu. Vi drømmer stadig, siger han.

Han melder også om en lidt fesen oprykningsfest, da oprykningen blev officiel søndag, men det hænger også sammen med, at den fik en over nakken, da Hvidovre dagen forinden hev en sen sejr hjem fra Vendssysel, hvilket stort set afgjorde ræset.

– Det var den fladeste oprykningsfest, jeg nogensinde har været med til. Folk gik jo hjem tre kvarter efter kampen var slut, fordi de var trætte. De var jo pivestive dagen før på vej hjem fra Vendsyssel. Vi tager fejringen med champagne, Carlsberg, medaljer og Superliga-t-shirts på søndag, siger Peter Lassen.

Her lukker og slukker Hvidovre en mindeværdig sæson med en hjemmekamp mod Næstved.

Kan kalde en sportschef for idiot
Når man ser på Hvidovre er Peter Lassen utvivlsomt en af de personer, som man først tænker på. Han er både sportschef og salgschef, så han har ansvaret for at finde spillere og sponsorer. 

Alligevel er Peter Lassen så beskeden, at han ikke ser sig selv som "Mister Hvidovre". 

– Det vil jeg lade andre folk om at dømme, siger han beskedent. 

Til gengæld er han klar i spyttet, når han skal fortælle, hvordan han adskiller sig fra de andre sportschefer i Superligaen, som blandt andet tæller store personligheder som Carsten V. Jensen, Peter 'PC' Christiansen og Stig Inge Bjørnebye, blot for at nævne nogle stykker.

– Jeg er nok den mest højtråbende. Jeg er jo en type, der siger min mening. Jeg synes, det er dygtige sportschefer i alle de andre klubber, men jeg har jo min måde at være på. Det ændrer sig ikke, fordi vi rykker i Superligaen, påpeger han og fortsætter:

– Jeg har altid været en gavflab og sagt tingene ligeud, og det vil jeg fortsat være. Jeg vil ikke lave om på mig selv, fordi vi rykker i Superligaen. Jeg kommer til at kalde en lort for en lort.

Generelt er han tykhudet, den gode Peter Lassen. Det er vigtigt for ham at være en del af truppen. Sådan er det i Hvidovre, og sådan var det eksempelvis også i Silkeborg, dengang han var i deres salgsafdeling.

– Jeg ser alle træninger. Jeg kører med i spillerbussen, ud og hjem til hver udekamp, lige meget om det er Vendsyssel. Så vi er en del af hinanden alle sammen. Jeg tror også, det er et af de få steder, hvor vi kan finde på at kalde en sportschef 'idiot'. Det kalder jeg ikke nogen til møde af. Den tror jeg ikke var gået i mange andre klubber, siger han, inden han bryder ud i et stort grin: 

– Nu er han godt nok sportsdirektør, men jeg kunne lige forestille mig, at de kaldte Jacob Nielsen for idiot oppe i AGF. Så tror jeg nok, at han var blevet hidsig! Og han er i øvrigt en af de allerdygtigste herhjemme, fortæller Lassen med grin og charme. 

Godt nok drømmer Hvidovres sportschef stadig, men han er nede på jorden. Og så glæder han sig bare voldsomt meget til, at Hvidovre byder på Superliga-bold til den kommende sæson.





Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Jordan – Argentina

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Norge – Frankrig

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

De er enige med Mathias Jensen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Kroatien – Ghana



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kap Verde – Saudi-Arabien

AaB dæmper superligaforventninger