Ny SL-kæledægge: Jeg kalder en lort for en lort

Peter Lassen er med Hvidovres oprykning kommet op i det helt fine selskab af magtfulde Superliga-sportschefer, og han erkender, at han nok er den mest højtråbende af dem alle.



Han var som spiller kendt for at være modbydeligt farlig i modstanderens felt, spille med hjertet og smække bolden i kassen.

Som sportschef er Peter Lassen også fuldstændig dedikeret til at give alt. Hvidovres altmuligmand kan fremover kalde sig Superliga-sportschef, efter Hvidovres oprykning til Superligaen, og dermed rykker både holdet, men så sandelig også Peter Lassen, op på en hylde, som man hidtil kun har turde drømme om.

Som sportschef skal Peter Lassen sørge for at sikre så stærk en trup til cheftræner Per Frandsen, så man kan overleve i Superligaen. Der bliver ingen all-inclusive ferie til Mallorca denne sommer – den skal bruges på at sammensætte truppen, og telefonen bimler og bamler allerede. 

– Vi har altid haft sindssygt travlt, men nu har vi bare tre gange så sindssygt travlt. Så der er rigtig, rigtig meget at se til. Nu skal vi jo lige vende os til, at vi er her, men vi plejer at være gode til at være der for hinanden, så det skal nok gå, lyder det optimistisk fra Peter Lassen, da Tipsbladet fanger ham over telefonen.

Det er få dage efter, at Hvidovre har sikret sig oprykning til det fineste selskab i dansk fodbold. Selv om han har haft nogle dage til at vænne sig til tanken, så erkender han, at det stadig ikke er sunket helt ind.

– Frandsen og jeg sad og snakkede om det, og det er ikke rigtig gået op for os endnu. Der er ikke den der eufori, som der burde være efter kampen mellem Næstved og Sønderjyske (som sikrede Hvidovre oprykning, red.). Vi håber, at den kommer på et tidspunkt, men jeg tror ikke, det er gået op for os endnu. Vi drømmer stadig, siger han.

Han melder også om en lidt fesen oprykningsfest, da oprykningen blev officiel søndag, men det hænger også sammen med, at den fik en over nakken, da Hvidovre dagen forinden hev en sen sejr hjem fra Vendssysel, hvilket stort set afgjorde ræset.

– Det var den fladeste oprykningsfest, jeg nogensinde har været med til. Folk gik jo hjem tre kvarter efter kampen var slut, fordi de var trætte. De var jo pivestive dagen før på vej hjem fra Vendsyssel. Vi tager fejringen med champagne, Carlsberg, medaljer og Superliga-t-shirts på søndag, siger Peter Lassen.

Her lukker og slukker Hvidovre en mindeværdig sæson med en hjemmekamp mod Næstved.

Kan kalde en sportschef for idiot
Når man ser på Hvidovre er Peter Lassen utvivlsomt en af de personer, som man først tænker på. Han er både sportschef og salgschef, så han har ansvaret for at finde spillere og sponsorer. 

Alligevel er Peter Lassen så beskeden, at han ikke ser sig selv som "Mister Hvidovre". 

– Det vil jeg lade andre folk om at dømme, siger han beskedent. 

Til gengæld er han klar i spyttet, når han skal fortælle, hvordan han adskiller sig fra de andre sportschefer i Superligaen, som blandt andet tæller store personligheder som Carsten V. Jensen, Peter 'PC' Christiansen og Stig Inge Bjørnebye, blot for at nævne nogle stykker.

– Jeg er nok den mest højtråbende. Jeg er jo en type, der siger min mening. Jeg synes, det er dygtige sportschefer i alle de andre klubber, men jeg har jo min måde at være på. Det ændrer sig ikke, fordi vi rykker i Superligaen, påpeger han og fortsætter:

– Jeg har altid været en gavflab og sagt tingene ligeud, og det vil jeg fortsat være. Jeg vil ikke lave om på mig selv, fordi vi rykker i Superligaen. Jeg kommer til at kalde en lort for en lort.

Generelt er han tykhudet, den gode Peter Lassen. Det er vigtigt for ham at være en del af truppen. Sådan er det i Hvidovre, og sådan var det eksempelvis også i Silkeborg, dengang han var i deres salgsafdeling.

– Jeg ser alle træninger. Jeg kører med i spillerbussen, ud og hjem til hver udekamp, lige meget om det er Vendsyssel. Så vi er en del af hinanden alle sammen. Jeg tror også, det er et af de få steder, hvor vi kan finde på at kalde en sportschef 'idiot'. Det kalder jeg ikke nogen til møde af. Den tror jeg ikke var gået i mange andre klubber, siger han, inden han bryder ud i et stort grin: 

– Nu er han godt nok sportsdirektør, men jeg kunne lige forestille mig, at de kaldte Jacob Nielsen for idiot oppe i AGF. Så tror jeg nok, at han var blevet hidsig! Og han er i øvrigt en af de allerdygtigste herhjemme, fortæller Lassen med grin og charme. 

Godt nok drømmer Hvidovres sportschef stadig, men han er nede på jorden. Og så glæder han sig bare voldsomt meget til, at Hvidovre byder på Superliga-bold til den kommende sæson.





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Klar tale: Han bør fyres nu

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Alexander Lind blæst bagover

– Glem 4-4-4-4-0

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Han ville være guf for større Superliga-klubber



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Dansker drillet af Mourinho

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

– Presset er på Danmark!

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Rasmus Højlund revser konkurrent

Viser målform før vigtig landskamp

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Stiktosset – her er Delaneys svar

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Josip Radošević på samtlige forsider

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Kun to har gjort det dårligere

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag