Ny SL-kæledægge: Jeg kalder en lort for en lort

Peter Lassen er med Hvidovres oprykning kommet op i det helt fine selskab af magtfulde Superliga-sportschefer, og han erkender, at han nok er den mest højtråbende af dem alle.



Han var som spiller kendt for at være modbydeligt farlig i modstanderens felt, spille med hjertet og smække bolden i kassen.

Som sportschef er Peter Lassen også fuldstændig dedikeret til at give alt. Hvidovres altmuligmand kan fremover kalde sig Superliga-sportschef, efter Hvidovres oprykning til Superligaen, og dermed rykker både holdet, men så sandelig også Peter Lassen, op på en hylde, som man hidtil kun har turde drømme om.

Som sportschef skal Peter Lassen sørge for at sikre så stærk en trup til cheftræner Per Frandsen, så man kan overleve i Superligaen. Der bliver ingen all-inclusive ferie til Mallorca denne sommer – den skal bruges på at sammensætte truppen, og telefonen bimler og bamler allerede. 

– Vi har altid haft sindssygt travlt, men nu har vi bare tre gange så sindssygt travlt. Så der er rigtig, rigtig meget at se til. Nu skal vi jo lige vende os til, at vi er her, men vi plejer at være gode til at være der for hinanden, så det skal nok gå, lyder det optimistisk fra Peter Lassen, da Tipsbladet fanger ham over telefonen.

Det er få dage efter, at Hvidovre har sikret sig oprykning til det fineste selskab i dansk fodbold. Selv om han har haft nogle dage til at vænne sig til tanken, så erkender han, at det stadig ikke er sunket helt ind.

– Frandsen og jeg sad og snakkede om det, og det er ikke rigtig gået op for os endnu. Der er ikke den der eufori, som der burde være efter kampen mellem Næstved og Sønderjyske (som sikrede Hvidovre oprykning, red.). Vi håber, at den kommer på et tidspunkt, men jeg tror ikke, det er gået op for os endnu. Vi drømmer stadig, siger han.

Han melder også om en lidt fesen oprykningsfest, da oprykningen blev officiel søndag, men det hænger også sammen med, at den fik en over nakken, da Hvidovre dagen forinden hev en sen sejr hjem fra Vendssysel, hvilket stort set afgjorde ræset.

– Det var den fladeste oprykningsfest, jeg nogensinde har været med til. Folk gik jo hjem tre kvarter efter kampen var slut, fordi de var trætte. De var jo pivestive dagen før på vej hjem fra Vendsyssel. Vi tager fejringen med champagne, Carlsberg, medaljer og Superliga-t-shirts på søndag, siger Peter Lassen.

Her lukker og slukker Hvidovre en mindeværdig sæson med en hjemmekamp mod Næstved.

Kan kalde en sportschef for idiot
Når man ser på Hvidovre er Peter Lassen utvivlsomt en af de personer, som man først tænker på. Han er både sportschef og salgschef, så han har ansvaret for at finde spillere og sponsorer. 

Alligevel er Peter Lassen så beskeden, at han ikke ser sig selv som "Mister Hvidovre". 

– Det vil jeg lade andre folk om at dømme, siger han beskedent. 

Til gengæld er han klar i spyttet, når han skal fortælle, hvordan han adskiller sig fra de andre sportschefer i Superligaen, som blandt andet tæller store personligheder som Carsten V. Jensen, Peter 'PC' Christiansen og Stig Inge Bjørnebye, blot for at nævne nogle stykker.

– Jeg er nok den mest højtråbende. Jeg er jo en type, der siger min mening. Jeg synes, det er dygtige sportschefer i alle de andre klubber, men jeg har jo min måde at være på. Det ændrer sig ikke, fordi vi rykker i Superligaen, påpeger han og fortsætter:

– Jeg har altid været en gavflab og sagt tingene ligeud, og det vil jeg fortsat være. Jeg vil ikke lave om på mig selv, fordi vi rykker i Superligaen. Jeg kommer til at kalde en lort for en lort.

Generelt er han tykhudet, den gode Peter Lassen. Det er vigtigt for ham at være en del af truppen. Sådan er det i Hvidovre, og sådan var det eksempelvis også i Silkeborg, dengang han var i deres salgsafdeling.

– Jeg ser alle træninger. Jeg kører med i spillerbussen, ud og hjem til hver udekamp, lige meget om det er Vendsyssel. Så vi er en del af hinanden alle sammen. Jeg tror også, det er et af de få steder, hvor vi kan finde på at kalde en sportschef 'idiot'. Det kalder jeg ikke nogen til møde af. Den tror jeg ikke var gået i mange andre klubber, siger han, inden han bryder ud i et stort grin: 

– Nu er han godt nok sportsdirektør, men jeg kunne lige forestille mig, at de kaldte Jacob Nielsen for idiot oppe i AGF. Så tror jeg nok, at han var blevet hidsig! Og han er i øvrigt en af de allerdygtigste herhjemme, fortæller Lassen med grin og charme. 

Godt nok drømmer Hvidovres sportschef stadig, men han er nede på jorden. Og så glæder han sig bare voldsomt meget til, at Hvidovre byder på Superliga-bold til den kommende sæson.







LIVE

LIVE: Kræver 745 millioner for United-emne

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Henter FC København-spiller

Ny melding om fremtiden



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Kæk Wass: Han filmede!

Trænerlegende stopper

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Mål i Madrid

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Chelsea med historiens største PL-underskud

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg