Han har 51 landskampe på cv’et for Nigeria, så det er noget af en spiller, som den danske klub SønderjyskE kan vise frem.
Klubben fra Haderslev har lavet flere fine forstærkninger i det overståede transfervinduet, og den mest imponerende var formentlig Ogenyi Onazi.
Nigerianeren, der blandt andet har spillet i SS Lazio, fortæller nu, hvorfor han har valgt at skifte til SønderjyskE.
– Vi havde tilbud fra forskellige steder, men årsagen til, at jeg valgte Danmark, var, at jeg ikke har spillet i noget tid.
– Jeg besluttede mig for at skifte til et sted, hvor jeg kan få bygget min form op og spille en masse kampe og teste mig mentalt.
– Det var ikke den bedste økonomiske mulighed, men det er den mest udfordrende og byder også på en hård fysisk udfordring. Træningen er fysisk hård som i Tyskland.
– Det er en kortsigtet plan (skifte til SønderjyskE, red.), men jeg er klar til at tage det en uge ad gangen, og efter det må vi så kigge efter noget større, siger Ogenyi Onazi til BBC.
Han var tidligere i løbet af transfervinduet på vej til Crotone, men det skifte blev ikke til noget, da den italienske klub trak sig fra aftalen, just som Onazi skulle til lægetjek.
I stedet er det altså SønderjyskE, der får gavn af midtbanespilleren.
Men det lyder ikke til, at det bliver en langsigtet aftale for parterne, der har aftalt en etårig kontrakt med option på yderligere to år, hvis begge parter er enige.
Læs også:Superliga-talenter sikrede islandsk U21-sejr
– Planen er at spille så meget som muligt i Danmark. Hjælpe holdet med at opnå målene for denne sæson.
– Forhåbentlig kan jeg spille her en halv eller en hel sæson, siger midtbanespilleren, der også håber på at komme tilbage på landsholdet.
I første omgang skal han altså holde sig skadesfri – noget, han tidligere har haft problemer med. Dernæst skal han altså hjælpe SønderjyskE, så han kan komme tilbage på landsholdet og være i betragtning til en større adresse til sommer.
Onazi er 27 år og var senest på kontrakt Denizlispor. Han har også en fortid i Trabzonspor.
Læs også:Andrija Pavlovic scorede i uofficiel BIF-debut: Jeg har arbejdet hårdt
Læs også:Optakt: FC København – AaB
Læs også:Andrija Pavlovic på tavlen for Brøndby-reserver mod FC København
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
AVIS
De vil have Jelert
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
MEDIE
Surt show – dumpet!
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
Peter Graulund med hård Superliga-dom
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
LIVE: FC København er videre i Conference League
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
NYHEDER
FC København spiller sig videre i Europa
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
