Han har 51 landskampe på cv’et for Nigeria, så det er noget af en spiller, som den danske klub SønderjyskE kan vise frem.
Klubben fra Haderslev har lavet flere fine forstærkninger i det overståede transfervinduet, og den mest imponerende var formentlig Ogenyi Onazi.
Nigerianeren, der blandt andet har spillet i SS Lazio, fortæller nu, hvorfor han har valgt at skifte til SønderjyskE.
– Vi havde tilbud fra forskellige steder, men årsagen til, at jeg valgte Danmark, var, at jeg ikke har spillet i noget tid.
– Jeg besluttede mig for at skifte til et sted, hvor jeg kan få bygget min form op og spille en masse kampe og teste mig mentalt.
– Det var ikke den bedste økonomiske mulighed, men det er den mest udfordrende og byder også på en hård fysisk udfordring. Træningen er fysisk hård som i Tyskland.
– Det er en kortsigtet plan (skifte til SønderjyskE, red.), men jeg er klar til at tage det en uge ad gangen, og efter det må vi så kigge efter noget større, siger Ogenyi Onazi til BBC.
Han var tidligere i løbet af transfervinduet på vej til Crotone, men det skifte blev ikke til noget, da den italienske klub trak sig fra aftalen, just som Onazi skulle til lægetjek.
I stedet er det altså SønderjyskE, der får gavn af midtbanespilleren.
Men det lyder ikke til, at det bliver en langsigtet aftale for parterne, der har aftalt en etårig kontrakt med option på yderligere to år, hvis begge parter er enige.
Læs også:Superliga-talenter sikrede islandsk U21-sejr
– Planen er at spille så meget som muligt i Danmark. Hjælpe holdet med at opnå målene for denne sæson.
– Forhåbentlig kan jeg spille her en halv eller en hel sæson, siger midtbanespilleren, der også håber på at komme tilbage på landsholdet.
I første omgang skal han altså holde sig skadesfri – noget, han tidligere har haft problemer med. Dernæst skal han altså hjælpe SønderjyskE, så han kan komme tilbage på landsholdet og være i betragtning til en større adresse til sommer.
Onazi er 27 år og var senest på kontrakt Denizlispor. Han har også en fortid i Trabzonspor.
Læs også:Andrija Pavlovic scorede i uofficiel BIF-debut: Jeg har arbejdet hårdt
Læs også:Optakt: FC København – AaB
Læs også:Andrija Pavlovic på tavlen for Brøndby-reserver mod FC København
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
UEFA med vild ændring
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Snart sker det
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
INTERVIEW
