Han har 51 landskampe på cv’et for Nigeria, så det er noget af en spiller, som den danske klub SønderjyskE kan vise frem.
Klubben fra Haderslev har lavet flere fine forstærkninger i det overståede transfervinduet, og den mest imponerende var formentlig Ogenyi Onazi.
Nigerianeren, der blandt andet har spillet i SS Lazio, fortæller nu, hvorfor han har valgt at skifte til SønderjyskE.
– Vi havde tilbud fra forskellige steder, men årsagen til, at jeg valgte Danmark, var, at jeg ikke har spillet i noget tid.
– Jeg besluttede mig for at skifte til et sted, hvor jeg kan få bygget min form op og spille en masse kampe og teste mig mentalt.
– Det var ikke den bedste økonomiske mulighed, men det er den mest udfordrende og byder også på en hård fysisk udfordring. Træningen er fysisk hård som i Tyskland.
– Det er en kortsigtet plan (skifte til SønderjyskE, red.), men jeg er klar til at tage det en uge ad gangen, og efter det må vi så kigge efter noget større, siger Ogenyi Onazi til BBC.
Han var tidligere i løbet af transfervinduet på vej til Crotone, men det skifte blev ikke til noget, da den italienske klub trak sig fra aftalen, just som Onazi skulle til lægetjek.
I stedet er det altså SønderjyskE, der får gavn af midtbanespilleren.
Men det lyder ikke til, at det bliver en langsigtet aftale for parterne, der har aftalt en etårig kontrakt med option på yderligere to år, hvis begge parter er enige.
Læs også:Superliga-talenter sikrede islandsk U21-sejr
– Planen er at spille så meget som muligt i Danmark. Hjælpe holdet med at opnå målene for denne sæson.
– Forhåbentlig kan jeg spille her en halv eller en hel sæson, siger midtbanespilleren, der også håber på at komme tilbage på landsholdet.
I første omgang skal han altså holde sig skadesfri – noget, han tidligere har haft problemer med. Dernæst skal han altså hjælpe SønderjyskE, så han kan komme tilbage på landsholdet og være i betragtning til en større adresse til sommer.
Onazi er 27 år og var senest på kontrakt Denizlispor. Han har også en fortid i Trabzonspor.
Læs også:Andrija Pavlovic scorede i uofficiel BIF-debut: Jeg har arbejdet hårdt
Læs også:Optakt: FC København – AaB
Læs også:Andrija Pavlovic på tavlen for Brøndby-reserver mod FC København
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
NYHEDER
FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
LIVE: FCK smider sejren
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
NYHEDER
FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
NYHEDER
FCN taber i Europa-comeback
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
Viborg FF – OB
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
