Ny SønderjyskE-profil regner ikke med et langt ophold i Danmark

SønderjyskEs nye profil, Ogenyi Onazi regner ikke med, at han skal være i SønderjyskE i lang tid.



Han har 51 landskampe på cv’et for Nigeria, så det er noget af en spiller, som den danske klub SønderjyskE kan vise frem.

Klubben fra Haderslev har lavet flere fine forstærkninger i det overståede transfervinduet, og den mest imponerende var formentlig Ogenyi Onazi.

Nigerianeren, der blandt andet har spillet i SS Lazio, fortæller nu, hvorfor han har valgt at skifte til SønderjyskE.

– Vi havde tilbud fra forskellige steder, men årsagen til, at jeg valgte Danmark, var, at jeg ikke har spillet i noget tid.

– Jeg besluttede mig for at skifte til et sted, hvor jeg kan få bygget min form op og spille en masse kampe og teste mig mentalt. 

– Det var ikke den bedste økonomiske mulighed, men det er den mest udfordrende og byder også på en hård fysisk udfordring. Træningen er fysisk hård som i Tyskland.

– Det er en kortsigtet plan (skifte til SønderjyskE, red.), men jeg er klar til at tage det en uge ad gangen, og efter det må vi så kigge efter noget større, siger Ogenyi Onazi til BBC.

Han var tidligere i løbet af transfervinduet på vej til Crotone, men det skifte blev ikke til noget, da den italienske klub trak sig fra aftalen, just som Onazi skulle til lægetjek.

I stedet er det altså SønderjyskE, der får gavn af midtbanespilleren.

Men det lyder ikke til, at det bliver en langsigtet aftale for parterne, der har aftalt en etårig kontrakt med option på yderligere to år, hvis begge parter er enige.

Læs også:Superliga-talenter sikrede islandsk U21-sejr

– Planen er at spille så meget som muligt i Danmark. Hjælpe holdet med at opnå målene for denne sæson.

– Forhåbentlig kan jeg spille her en halv eller en hel sæson, siger midtbanespilleren, der også håber på at komme tilbage på landsholdet.

I første omgang skal han altså holde sig skadesfri – noget, han tidligere har haft problemer med. Dernæst skal han altså hjælpe SønderjyskE, så han kan komme tilbage på landsholdet og være i betragtning til en større adresse til sommer.

Onazi er 27 år og var senest på kontrakt Denizlispor. Han har også en fortid i Trabzonspor.

Læs også:Andrija Pavlovic scorede i uofficiel BIF-debut: Jeg har arbejdet hårdt
Læs også:Optakt: FC København – AaB
Læs også:Andrija Pavlovic på tavlen for Brøndby-reserver mod FC København




EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Arsenal skal til Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Viborg FF – Brøndby IF

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC København – OB

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Afslører samtale med Roony Bardghji

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

FC Midtjylland-spiller stukket ned



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar