Hvis alle Superliga-spillere lagde deres cv i puljen, og det mest imponerende skulle hives frem, ville valget sandsynligvis falde på Lyngby Boldklubs nye signing Gylfi Sigurdsson.
318 kampe, 67 mål og 52 assister i Premier League kan den 33-årige islænding prale af – og ikke for hvem-som-helst, for han har optrådt for både Swansea, Tottenham og Everton. Dertil kan nævnes, at han har spillet 78 landskampe for Island med 25 mål, og at han er blevet handlet for mere end en halv milliard i karrieren.
Men sådan en mand havner selvsagt i Lyngby af en grund. Gylfi Sigurdsson har nemlig ikke spillet fodbold i godt to år, efter at han blev anklaget i en sag om seksuelt overgreb – en sag, der siden blev droppet.
Og grundet de ufrivillige sabbatår regnede hovedpersonen selv med, at han nok var færdig som fodboldspiller.
– Jeg forventede mere at gå på pension end at skulle spille fodbold igen, efter at have været ude så længe, fordi det er langt fra nemt at komme tilbage. Man har været vant til at træne hver dag i sytten år, så det er et chok for kroppen at være ude i to år og så presse sig selv fremad i fuld fart. Det er meget arbejde. Jeg var ikke sikker på, om jeg havde mentaliteten til at gå igennem det. Det kom lidt efter lidt, og nu er det en udfordring for mig, siger Gylfi Sigurdsson i et interview med DV.is og tilføjer:
– Det (de to år væk fra sporten, red.) har været meget svært. Det er alt, man kan sige. Der var engang, hvor jeg tænkte og ikke forventede, at jeg ville være interesseret i at spille fodbold igen, men jeg havde ikke besluttet noget. I de seneste tre-fire måneder er lysten kommet tilbage, lysten til at komme i form, og så tog det fart. Man begynder at sætte sig mål og ønsker at nå dem. Det har været en ekstremt svær tid.
I selvsamme interview fortæller Sigurdsson, at han håber på at kunne debutere for “De Kongeblå” om tre til fire uger.
Gylfi Sigurdsson, 33 år, har fået en etårig kontrakt med Lyngby Boldklub.
Mens Sigurdsson ikke er med for Lyngby mod FC Nordsjælland søndag eftermiddag, er en anden ny Lyngby-spiller med et meget prominent cv, nemlig den tidligere FC Barcelona-spiller Marc Muniesa. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL
