Ny Vejle-stopper: Jeg var meget tæt på svensk klub før corona

Alexander Milosevic afslører, at han var tæt på AIK Stockholm inden coronakrisen ramte.



Vejle Boldklub kunne i sidste uge præsentere den svenske forsvarsspiller Alexander Milosevic, og han er kommet til Nørreskoven på en fri transfer, efter at hans kontrakt med Nottingham Forest blev revet i stykker i oktober.

Men før han kom til Vejle, kunne Alexander Milosevic være havnet i svenske AIK Stockholm.

28-årige Milosevic har i to omgange spillet for den svenske klub, hvor han i sin tid også fik sit gennembrud. I alt er det blevet til mere end 100 kampe for AIK, og i foråret var parterne tæt på at blive enige om en genforening.

Læs også:Adolfo Sormani afviser idiot-kommentar: Slet ikke min beslutning

Men så kom coronakrisen. Det afslører Alexander Milosevic over for Expressen.

– Jeg tror, at det delvist skyldes korona-situationen (at det ikke blev AIK, red.). Før pandemien brød ud, var vi meget tæt på hinanden. Jeg vil ikke sige for meget, fordi det ville være forkert af mig at sige, hvad der kunne have været bedre, eller hvad der var godt. Lige nu i denne situation, som fan af AIK og fodboldspiller, ville det have været dumt af mig at hive sådanne ting frem. Det, som AIK har brug for, er fred og ro, siger Milosevic.

Håber på stort skifte fra Vejle
I sidste ende faldt valget i stedet på Vejle, og ifølge Alexander Milosevic er der flere årsager til det.

Læs også:Målkonger: Kamil Wilczek skal fange Dame N’Doye

Deres plan var god, og så passer skiftet med, at han kan blive helt kampklar i løbet af preseason, efter at han trods alt ikke har spillet i næsten et år. Derudover håber den svenske forsvarsspiller også, at han gennem Vejle igen kan have i en større liga.

– Jeg ved, at folk i og omkring klubben er forbandet gode, og de har før solgt spillere for en masse penge. Det var en af de grunde til, at jeg valgte Vejle, men også chancen for at spille fodbold igen kontinuerligt.

– Jeg får en preseason, som er vigtig for mig. I mellemtiden har jeg trænet hårdt med både bold og styrke, så jeg føler mig forbandet stærk, men der er en forskel, når man går ind og spiller en kamp. Hvis det havde været AIK, ville jeg have brug for en række kampe fra start for at nå mit topniveau, siger Alexander Milosevic.

Alexander Milosevic har tidligere spillet for Nottingham Forest, AIK, Besiktas, Hannover 96, Darmstadt og Rizespor. Han har også spillet syv landskampe for Sverige. 

Læs også:Vejle vil opruste endnu mere til Superligaen: Der skal flere spillere ind
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub




Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Storklub jagter to danskere



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Hårdt angreb på DBU-boss

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Storkamp af Patrick Dorgu

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Topboss sviner Barça til



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Conte stopper i Napoli

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby