Ny Vejle-stopper: Jeg var meget tæt på svensk klub før corona

Alexander Milosevic afslører, at han var tæt på AIK Stockholm inden coronakrisen ramte.



Vejle Boldklub kunne i sidste uge præsentere den svenske forsvarsspiller Alexander Milosevic, og han er kommet til Nørreskoven på en fri transfer, efter at hans kontrakt med Nottingham Forest blev revet i stykker i oktober.

Men før han kom til Vejle, kunne Alexander Milosevic være havnet i svenske AIK Stockholm.

28-årige Milosevic har i to omgange spillet for den svenske klub, hvor han i sin tid også fik sit gennembrud. I alt er det blevet til mere end 100 kampe for AIK, og i foråret var parterne tæt på at blive enige om en genforening.

Læs også:Adolfo Sormani afviser idiot-kommentar: Slet ikke min beslutning

Men så kom coronakrisen. Det afslører Alexander Milosevic over for Expressen.

– Jeg tror, at det delvist skyldes korona-situationen (at det ikke blev AIK, red.). Før pandemien brød ud, var vi meget tæt på hinanden. Jeg vil ikke sige for meget, fordi det ville være forkert af mig at sige, hvad der kunne have været bedre, eller hvad der var godt. Lige nu i denne situation, som fan af AIK og fodboldspiller, ville det have været dumt af mig at hive sådanne ting frem. Det, som AIK har brug for, er fred og ro, siger Milosevic.

Håber på stort skifte fra Vejle
I sidste ende faldt valget i stedet på Vejle, og ifølge Alexander Milosevic er der flere årsager til det.

Læs også:Målkonger: Kamil Wilczek skal fange Dame N’Doye

Deres plan var god, og så passer skiftet med, at han kan blive helt kampklar i løbet af preseason, efter at han trods alt ikke har spillet i næsten et år. Derudover håber den svenske forsvarsspiller også, at han gennem Vejle igen kan have i en større liga.

– Jeg ved, at folk i og omkring klubben er forbandet gode, og de har før solgt spillere for en masse penge. Det var en af de grunde til, at jeg valgte Vejle, men også chancen for at spille fodbold igen kontinuerligt.

– Jeg får en preseason, som er vigtig for mig. I mellemtiden har jeg trænet hårdt med både bold og styrke, så jeg føler mig forbandet stærk, men der er en forskel, når man går ind og spiller en kamp. Hvis det havde været AIK, ville jeg have brug for en række kampe fra start for at nå mit topniveau, siger Alexander Milosevic.

Alexander Milosevic har tidligere spillet for Nottingham Forest, AIK, Besiktas, Hannover 96, Darmstadt og Rizespor. Han har også spillet syv landskampe for Sverige. 

Læs også:Vejle vil opruste endnu mere til Superligaen: Der skal flere spillere ind
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub






LIVE

TransferLIVE: AGF forlænger med profil

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Toptræner hylder Danmark og FC København

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Knuser transferrekord

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er danskers millionløn i Lazio

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Norges kronprins rejser til USA

Frankrig – Marokko

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Forventer klubskifte



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer