Viborg FF – Sønderjyske 0-1 (0-0)
Sefer Emini 0-1 (49.)
Kampens bedste
Viborg FF:
Thomas Jørgensen spillede igen en meget flot kamp for hjemmeholdet. I et opgør, hvor man havde svært ved at åbne modstanderen fuldstændig op, var han nøglen, der kunne gøre det. Meget går gennem ham, men flere gange måtte han næsten for langt ned på banen for at hente bolden. Ser man bort fra afbrænderen, spillede Asker Beck også en rigtig fin kamp, han nærmer sig mere og mere en rolle som fast starter på Viborg-holdet.
Sønderjyske:
18 år er han, 18.
Olti Hyseni har udviklet sig enormt i denne sæson, hvor han særligt i mesterskabsspillet har taget store skridt fra at være et talent til en regulær profil i Superligaen. Tre scoringer er han nu på og et tilsvarende antal oplæg, et af de flottere kom mod Viborg, hvor han med en snorlige pasning spillede Sefer Emini fri. Den unge kantspiller bliver formentlig snart skudt afsted i en rekordtransfer for Sønderjyske, han bliver meget svær at holde på.
I målet leverede Nicolai Flø også en flot præstation. Han var sikker og tog godt fra, når det var nødvendigt.
Kampens værste
Mandag var han iskold foran kassen, men det var ikke tilfældet i mødet med Sønderjyske. Asker Beck blev i løbet af de første 45 minutter spillet i himlen, men han brændte den store chance på det skammeligste ved at sparke bolden ved siden af den fjerneste stolpe. Dorian Junior skal heller ikke have ros for sin afslutning i overtiden, chancen kunne have givet et afgørende point i kampen om bronze.
Kampens detalje
I sidste runde kostede det et straffespark for Vejle, runden inden fik Brøndby ikke et mod Sønderjyske, og i aften kostede det heller ikke et straffespark, at bolden blev sparket op på armen af Simon Wæver. Det er efterHÅNDEN en umulighed at blive klog på, hvilke ‘hands’-situationer der giver straffe, og hvilke der ikke gør. Det var tydeligt, at Simon Wæver havde hånd på bolden, endda et stykke ude fra kroppen, men i aften blev det ikke straffet med et straffespark. Præcedens er et fremmedord, når det kommer til disse kendelser.
LIVE
VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
AGF køber ham
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Curacao
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TV-ekspert chokerer på direkte tv
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Bizart: Tyveri i VM-lejr
NYHEDER