Millioner på vej til Brøndby

Brøndby IF meddeler, at man igangsætter en fortegningsemission.



Der skal nye penge ind i Brøndby IF.

De blå-gule melder i en selskabsmeddelelse, at man igangsætter en aktieemission, der giver mulighed for at tegne op til 570.332.733 nye aktier til 0,30 kroner stykket for eksisterende aktionærer.

Det betyder, at Brøndby IF – hvis man lykkes med at få tegnet alle nye aktier – vil få omkring 170 millioner kroner ind.

Allerede på nuværende tidspunkt er man lykkes med at få 114 millioner kroner ind via støtte og forhåndstilsagn fra GFH, Jan Bech Andersen, Røsler Holding samt andre som Ole Palmå. Altså er der allerede tilsagn til 66 procent af aktierne.

De nye penge skal være med til at styrke Brøndby sportsligt, så man opnår kontinuerlig deltagelse i ligaspillet i UEFA’s turneringer, sikre bedre transferaftaler samt udnytte de kommercielle vækstmuligheder.

– Helt konkret vil provenuet blive anvendt til at styrke Selskabets førstehold og arbejdskapitalen, som begge er en vigtig drivkraft for at opnå det strategiske mål om deltagelse i ligaspillet i UEFA’s klubturneringer og frigøre spillernes transferpotentiale. Selskabet vil desuden allokere noget af provenuet til infrastrukturprojekter og kommercielle projekter, der giver mulighed for en forbedret kommerciel profit fra kommercielle vækstmuligheder, skriver Brøndby IF i selskabsmeddelelsen.

Scott Krase, der er bestyrelsesmedlem i klubbne og GFH-repræsentant, siger om aktieemissionen.

– Med dette tilbud søger vi at rejse kapital for at løfte Brøndby IF videre. For at tage os til det næste niveau – konkurrere om titler herhjemme og spille i Europa, som vi satte os for, da vi blev en del af Brøndby-familien i 2022.

– Hos Global Football Holdings er vi ikke bare investorer – vi tror på Brøndby IF. Sammen med Jan Bech og ledelsen sætter vi vores egne penge på spil for den klub, vi brænder for. Vi håber, at så mange som muligt vil slutte sig til os i denne kapitalforhøjelse, så vi kan stå sammen og give Brøndby IF det stærkest mulige fundament for fremtiden.

Brøndby IF ligger nummer fem i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: FCK holder møde med stort talent

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De jagter Henrik Meister

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Afslører dansk toptræners millionløn

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører: Dolberg sat til salg

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Monsterbud på vej

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medier sender ham hjem til AGF

Manchester United afbryder forhandlingerne

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Tysk VM-chok

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’