Nye SL-spillere: Disse 6 forventer vi os meget af

En række nye spillere og et par gode, gamle kendinge har sluttet sig til Superliga-klubber denne sommer. Tipsbladet ser nærmere på seks mand, vi forventer os meget af i det kommende år, og som ikke var i Superligaen i foråret.



Tobias Bech, AGF
21 år, Danmark
Kommer fra: Ingolstadt, Tyskland

206226

AGF er stadig ved at finde fødderne i den nye sæson, men når århusianerne har gjort det, ser vi Tobias Bech som en stor Superliga-profil, hvis alle de lovende takter bliver skruet sammen til stabilt spil runde efter runde.

Han er energisk, nogle gange irriterende at spille mod, og han kunne sagtens vise sig at blive AGF’s nye stjerne og næste store salgsemne, nok især efter nytår.

Det var slet ikke med Viborgs gode vilje, at Tobias Bech tog væk sidste år med et halvt år til kontraktudløb, og vi kommer til at se forklaringen inden for kort tid.

Jonathan Amon, Lyngby
24 år, USA
Kommer fra: FC Nordsjælland (ikke spillet i Superligaen siden 2020)

206226

Han er et sats på denne liste, og måske kommer vi aldrig til at se Jonathan Amon på topplan igen.

Men før de rædsomme skader kuldsejlede amerikanerens karriere i FCN, viste han et ekstraordinært talent for at sætte modstandere af og score sublime mål.

Man må bare håbe, kroppen holder, for når den gør det, er den klejne amerikaner en skøn spiller at følge, hvis man ikke holder med modstanderholdet.

Serginho, Viborg FF
22 år, Portugal
Kommer fra: Estoril, Portugal

206226

Viborg har igen været i Portugal for at finde en god gennembrudsspiller, og igen er det i Estoril, man finder en spiller, ligesom da man nappede totalt ukendte Elias Achouri.

Denne gang har man fundet en tidligere Benfica-ungdomsspiller, Serginho, der har spillet løfterige kampe, men som nok også skal bruge tid til at vænne sig til ligaen, nøjagtig som

Achouri, der mest var indskifter sidste efterår.

Serginho behersker bolden godt og kan hive flotte afslutninger ud af ærmet, og vi tror, VFF har ramt plet.

Fredrik Carlsen, Silkeborg IF
21 år, Danmark
Kommer fra: Hvidovre IF

206226

Han var så god for Hvidovre i 1. Division, at Silkeborg lynhurtigt slog til, og her tror vi, SIF har set rigtigt.

Der er igen ved at være bid i Silkeborgs pasningsspil, uden vi endnu har nået det skyhøje niveau fra 2021/22 og de fremragende individualister fra den årgang.

Carlsen har den profil, Silkeborg har haft stor succes med: En divisionsspiller, der ikke overhovedet duftede at Superliga og milliontransfer som ung, men som har god fodboldforstand og blik for det kollektive spil.

Andre spillere skiller sig mere ud, men ham her bliver vigtig for et Silkeborg, der vil retur til Top 6.

Franculino, FC Midtjylland
19 år, Portugal/Guinea-Bissau
Kommer fra: Benficas U/19-hold

206226

Det er lidt spøjst, at der er tidligere Benfica-spillere i flere Superliga-klubber, og denne teenager kan vise sig at være den bedste af dem alle.

Franculino fra Guinea-Bissau og Benficas U/19-hold havde simpelthen ikke spillet en seniorkamp, før han i august gjorde det for FCM, og bliver dårligt nok bedre end fem mål i de to første europæiske kampe.

Han begår tydelige fejl og mister bolden, hvor en mere erfaren spiller ikke gør det, men en næse for at komme fri omkring feltet og finde den rigtige position til en afslutning lover vildt godt for FCM og for den stadig generte teenager, der på banen med største selvfølgelighed gør sig synlig for holdkammeraterne.

Markus Seim-Monsen
16 år, Norge
Kommer fra: Stabæks ungdomsafdeling

Du er lovligt undskyldt, hvis denne norske teenager ikke siger dig en dyt.

FC Nordsjælland har øje for at finde dygtige teenagere, og når FCN en sjælden gang betaler millioner for en spiller, har det ofte været for lovende spillere til ungdomsafdelingen.
Markus Seim-Monsen har allerede spillet førsteholdsfodbold for Stabæk og har scoret masser af mål på ungdomsniveau og i de reserveholdskampe, han har været del af, og angriberen passer til den profil, FC Nordsjælland har til køb af de helt unge spillere i udlandet, som skal være blandt deres bedste i Skandinavien eller hele Europa i deres årgang.

Red Bull Salzburg, Ajax og flere andre af Europas topklubber med næse for at udvikle unge spillere havde også snøren ude, da FCN indgik aftalen med Stabæk i februar.

Han kommer næppe drønende ind på førsteholdet i efteråret, men denne unge spiller er så interessant, at han kommer med på vores liste.

KLIK HER OG LÆS OM FEM ANDRE SPILLERE, VI FORVENTER OS MEGET AF.

Fotos: Getty Images





FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig



BIZART

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber


Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt



Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK



Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb


” Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland? 



FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker