OB-træner efter sen udligning: Dette betyder det

Cheftræner Andreas Alm roser OB-mandskabet, der med en sen scoring sikrede sig et vigtigt point i Superligaen.



Det lignede længe, at OB skulle tabe 1-2 ude mod Sønderjyske i Superligaens nedrykningsspil, men OB-back Jørgen Skjelvik fik kort før tid sparket bolden ind til 2-2.

Den sene pointdeling betyder, at OB fortsat har en pæn distance til nedrykningskampen, hvilket gjorde det ene point ekstra vigtigt ifølge OB’s cheftræner, Andreas Alm.

– Det betød utrolig meget, at vi kunne komme tilbage i kampen og få et point med hjem. Hvis vi ikke kunne vinde, så var det vigtigste, at vi ikke tabte, da vi har mange indbyrdes kampe, der venter rundt om hjørnet, siger Alm.

Svenskeren mener, at uafgjort var et retvisende resultat i forhold til kampens begivenheder, og han erklærer sig desuden tilfreds med sit holds kynisme.

OB-målscorer Max Fenger efterlyser modsat sin cheftræner større skarphed.

– Vi bør være mere kyniske, men det formåede vi ikke. Det er noget, som vi skal arbejde med på træningsbanen, for det kan være med til at tippe sejren vores vej, siger Max Fenger.

Angriberen mener dog også, at det var vigtigt, at holdet fik vendt nederlaget til et enkelt point.

– At få point med herfra var meget vigtigt. Det var stadig en tung følelse at gå fra banen med et enkelt point, men det ene point betød trods alt, at vi ikke åbnede alt for meget op for tabellen, siger Max Fenger.

I Sønderjyske-lejren var det derimod en skuffet Henrik Hansen, der ikke fik lov at se sit mandskab indløse en god præstation til sejr.

– Præstationen var god, men slutresultatet er ikke nok, desværre.

– Sejrene kommer, hvis vi bliver ved med at kæmpe. De præstationer, som vi leverer, har ofte været til mere. På et tidspunkt vil marginalerne komme til at gå vores vej, siger cheftræneren.

OB har 25 point på nedrykningsspillets tredjeplads. Det er otte mere end Vejle, der ligger lige under stregen og har sin kamp mod Viborg mandag i baghånden.

Sønderjyske er nummer seks og sidst med sine 14 point.

Næste opgave for OB er hjemme mod Vejle, mens Sønderjyske i næste spillerunde gæster Farum og FC Nordsjælland.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

LIVE: FC København – FC Midtjylland

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Dansk klub henter Nicolai Larsen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?