OB – FC København

OB byder for anden gang på 3 uger velkommen til FCK. De fynske oprykkere åbner nedrykningsspillet med trygge 8 point til de nederste pladser.



Superliga

Dommer: J. Maae

Søndag 15. marts kl. 14.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

Uafgjort

Odds 3,95

Spil hos Betano

Odds fra maj 18, 2026. Odds kan være ændret.

18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet –  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | * symbolet indikerer reklamelinks

Holdnyt:

OB:

Det har været en værre cirkus-sæson for OB, hvor målene er væltet ind i begge ender, men det er i det mindste et stykke tid siden, at kommentator Morten Bruun har kaldt fynboerne for ligegyldige. 

Dén gjorde nas på H. C. Andersens ø, men nu er der så sandelig sket ting og sager med en tysk offensiv invasion, der har antændt en offensiv ild i Striberne. 

Samtidig har de døjet noget så forskrækkeligt i den anden ende af banen med at holde modstanderne fra at score. 

46 gange har skiftende fynske keepere gravet bolden ud af nettet, og det er kun medoprykker Fredericia, der har indkasseret flere mål på nuværende tidspunkt af sæsonen. 

OB har ikke formået at besejre FCK i de seneste fem indbyrdes kampe, så vi skal tilbage til september 2022, hvor en ung Yankuba Minteh scorede sejrsmålet til 2-1 i kampens afslutning. 

Siden blev han så solgt til det store udland for et beløb så stort som Rundetårn. 

Hos fynboerne må de stadig undvære Jacob Bonde, der dog er begyndt at træne igen og forhåbentlig snart er klar til kamp. Adam Sørensen har været ude med en skadet hånd, men han er klar til kamp igen.

FC København:

De forsvarende danske mestre og pokalvindere fra FCK sikrede sig i den forgangne weekend endnu et turpas til Parken, når der er finale i DBU Pokalen Kristi Himmelfartsdag. 

Men hov, hvad er den nu af? Mestrene spiller i Superligaens nedrykningsspil. Det er første gang siden slutspillenes indførelse, og det må gøre noget så nederdrægtigt rundt på de selvbevidste og ambitiøse københavnere. 

Tabellen lyver jo aldrig, siger man, og otte sejre i grundspillets 22 runder, og nul sejre i de afsluttende seks runder taler sit tydeligt sprog om et hold, der er faret vild. 

Det lykkedes dog at slå Viborg i weekendens pokalsemifinale efter to tvivlsomme aktioner af De Grønnes keeper Lund. Begge Løve-mål blev sat ind af Moukoko.

Måske kan det sætte fut i tyskeren, der startede i front for FCK. Skal han mon det igen? Er unge Dadason så verfet til side?

Og hvad med den halvpebrede lejesvend Richardson? Er han allerede et overstået kapitel i København?

Mellem stængerne stod senest Runarsson, da Kotarskis partner var på nippet til at føde, men det er uvist, om hun er færdig med det, eller om den stakkels kvinde stadig er i gang. Så måske skal Runarsson vogte buret endnu engang.

Efter fyringen af sportsdirektør Sune Smith er der nu rygter om at en anden ny-fyret, Peter Christiansen, kan vende tilbage som sportsdirektør efter sin tid i tyske Wolfsburg. 

Noget vi ved med sikkerhed er, at FCK torsdag valgte at tilknytte Kristoffer Wichmann som assistenttræner for resten af sæsonen. Krykke, potentiel afløser eller konsulent?

Hos FCK sidder Mattson, Huescas, Meling og Achouri ude med skader.

Karantæner:

OB: Ingen

FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:

OB (4-2-2-2): Myhra – Owusu, McCoy, Askou, Sørensen – Ouedraogo, Falk – Arp, Ejdum – Ganaus, Niemiec

FC København (3-4-3): Runarsson – Pereira, Zanka, Suzuki – Buta, Madsen, Delaney, Lopez – Elyounoussi, Moukoko, Robert

Dom:

Fynboernes offensiv kan gøre ondt på alle. Der er spændende individuelle spidskompetencer hos offensivspillerne. 

OB skal nok få lagt pres på den københavnske defensiv, og striberne har scoret i begge sæsonens første dueller med FCK, der er endt 1-1 og 2-2. 

Holdene har ikke tidligere prøvet at spille uafgjort mod hinanden tre gange i rap, så noget kunne tyde på, vi skal have fundet en vinder søndag eftermiddag. 

Men én gang skal jo omvendt være den første, så dommen lyder, at det ender 2-2 igen.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated maj 18, 2026 07:46 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Dansk stortalents værdi eksploderer



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

“Brøndby er skræddersyet til ham”



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hold nu kæft, hvor er han god!

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Lewandowski forlader FC Barcelona

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

– Niels Frederiksen er en legende!