Superliga Martin Davidsen

OB forfremmer endnu et talent

OB forfremmer endnu et talent
Illustration

OB har skrevet kontrakt med offensivspilleren Mathias Greve, der bliver rykket op i klubbens førsteholdstrup til sommer. 

Af Martin Davidsen

OB fortsætter med at forfremme flere af klubbens unge talenter. Den fynske klub har i dag skrevet en fuldtidskontrakt med U/19-spilleren Mathias Greve, der fra næste sæson skal være en fast del af førsteholdstruppen. 

Tidligere på året har OB forfremmet U/19-spillerne Anders Thomsen og Mikkel Desler, og Mathias Greve er altså den næste i rækken. 

- Mathias er den tredje af vores talentfulde U19-spillere, som vi rykker op i Superligatruppen til sommer. Mathias er en offensiv allround-spiller, der har en stor alsidighed og et stort mod, som vi har set i U19 Ligaen, i reserveholdskampene og i de træninger, hvor han har været med omkring Superligatruppen. Vi glæder os til at følge ham endnu tættere i det kommende år, for vi tror på, at han kan udvikle sig endnu mere og komme tættere på Superliganiveau, siger OB's sportsdirektør Jesper Hansen i en pressemeddelelse.

Mathias Greve har spillet i OB's ungdomsafdeling siden 2007, hvor han kom til klubben fra Langeskov. OB har ikke meldt ud, hvor lang en kontrakt Mathias Greve har fået. 

LÆS OGSÅ: OB: God fidus til de unge spillere