Janus Drachmann sidder tungt på pladsen som den tilbagetrukne midtbanespiller i OB’s 3-5-2-formation, mens der er noget mere konkurrence om de to resterende pladser centralt. Jens Jakob Thomasen, Casper Nielsen, Julius Eskesen, Mathias Greve, Troels Kløve og Kamil Vacek kæmper alle for at overbevise cheftræner Jakob Michelsen.
I efteråret landede sorteper næsten hver gang hos nyerhvervelsen Kamil Vacek, der kom til klubben forud for denne sæson. Tjekken noterede sig blot for to meget korte indhop i Superligaen.
Det var bestemt ikke planen, da OB skrev under med 31-årige Vacek, og lige nu grubler man i Ådalen over, hvad der skal ske med midtbanespilleren.
– Vacek havde ønsket mere, end det er blevet til, og det har vi en dialog om. Han havde et fysisk efterslæb, da han kom til klubben, men han har indhentet det og har blandt andet spillet nogle gode reserveholdskampe, siger sportsdirektør Jesper Hansen til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Der er dog ingen tvivl om, at Kamil kom til Danmark for at spille, og det har han ikke gjort så meget indtil videre. Det har vi naturligvis forståelse for, samtidig med, at vi også glæder os over, at det betyder, at andre på hans position har gjort det godt.
Er måske én spiller for meget
Den hårde konkurrence på OB’s centrale midtbane vil Jakob Michelsen uden tvivl betegne som et luksusproblem, men luksus er det bestemt ikke for de spillere, der må sidde på bænken og tribunen, og spørgsmålet er, om konkurrencen i virkeligheden ikke er for stor på positionen.
Det kan godt tænkes, lyder det fra sportsdirektøren.
– Vi evaluerer truppen hele tiden, og i forhold til trupsammensætningen er der også forskel på, om man spiller 4-4-2 eller 3-5-2. Vi er måske en midtbanespiller for meget, men vi ved også, at der kan opstå skader, karantæner og formnedgang i løbet af foråret, så på den måde kan man aldrig være for godt dækket ind.
– Antalmæssigt er vi muligvis én for meget, og vi lytter hele tiden til spillerne. Det kan være, der er nogle, der gerne vil søge efter mere spilletid andre steder, siger han.
Dermed kan der ske ting og sager i OB i løbet af transfervinduet, men forventningen er overordnet set en rolig måned.
– Vi forventer et stille vindue. Vi handlede meget i sommer, hvor vi fik ti nye spillere i truppen, hvis man tæller de unge med, vi rykkede op. Det er meget, og det er ikke noget, man kan gøre i hvert transfervindue, siger Jesper Hansen og fortsætter:
– Når det er sagt, kan der selvfølgelig ske nogle ting. Vi kan modtage nogle bud, som er for gode til at afslå, og på den måde kan nye situationer opstå. Men vi føler os godt rustede til foråret med den nuværende trup.
Sportsdirektøren fastslår, at der kan komme nye spillere til OB, men der skal meget til at hive dankortet frem.
– Hvis der dukker noget interessant op, tager vi stilling til det, og i princippet arbejder vi hele tiden på at forstærke os. Vi brugte en del penge i sommerens transfervindue, og det betyder, at vi er meget kritiske i forhold til, hvad vi eventuelt vil bruge penge på denne vinter, lyder det fra sportsdirektøren.
OB overvintrer som nummer syv.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Tæt på utrolig kamprekord
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
TOPNYHED
