Janus Drachmann sidder tungt på pladsen som den tilbagetrukne midtbanespiller i OB’s 3-5-2-formation, mens der er noget mere konkurrence om de to resterende pladser centralt. Jens Jakob Thomasen, Casper Nielsen, Julius Eskesen, Mathias Greve, Troels Kløve og Kamil Vacek kæmper alle for at overbevise cheftræner Jakob Michelsen.
I efteråret landede sorteper næsten hver gang hos nyerhvervelsen Kamil Vacek, der kom til klubben forud for denne sæson. Tjekken noterede sig blot for to meget korte indhop i Superligaen.
Det var bestemt ikke planen, da OB skrev under med 31-årige Vacek, og lige nu grubler man i Ådalen over, hvad der skal ske med midtbanespilleren.
– Vacek havde ønsket mere, end det er blevet til, og det har vi en dialog om. Han havde et fysisk efterslæb, da han kom til klubben, men han har indhentet det og har blandt andet spillet nogle gode reserveholdskampe, siger sportsdirektør Jesper Hansen til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Der er dog ingen tvivl om, at Kamil kom til Danmark for at spille, og det har han ikke gjort så meget indtil videre. Det har vi naturligvis forståelse for, samtidig med, at vi også glæder os over, at det betyder, at andre på hans position har gjort det godt.
Er måske én spiller for meget
Den hårde konkurrence på OB’s centrale midtbane vil Jakob Michelsen uden tvivl betegne som et luksusproblem, men luksus er det bestemt ikke for de spillere, der må sidde på bænken og tribunen, og spørgsmålet er, om konkurrencen i virkeligheden ikke er for stor på positionen.
Det kan godt tænkes, lyder det fra sportsdirektøren.
– Vi evaluerer truppen hele tiden, og i forhold til trupsammensætningen er der også forskel på, om man spiller 4-4-2 eller 3-5-2. Vi er måske en midtbanespiller for meget, men vi ved også, at der kan opstå skader, karantæner og formnedgang i løbet af foråret, så på den måde kan man aldrig være for godt dækket ind.
– Antalmæssigt er vi muligvis én for meget, og vi lytter hele tiden til spillerne. Det kan være, der er nogle, der gerne vil søge efter mere spilletid andre steder, siger han.
Dermed kan der ske ting og sager i OB i løbet af transfervinduet, men forventningen er overordnet set en rolig måned.
– Vi forventer et stille vindue. Vi handlede meget i sommer, hvor vi fik ti nye spillere i truppen, hvis man tæller de unge med, vi rykkede op. Det er meget, og det er ikke noget, man kan gøre i hvert transfervindue, siger Jesper Hansen og fortsætter:
– Når det er sagt, kan der selvfølgelig ske nogle ting. Vi kan modtage nogle bud, som er for gode til at afslå, og på den måde kan nye situationer opstå. Men vi føler os godt rustede til foråret med den nuværende trup.
Sportsdirektøren fastslår, at der kan komme nye spillere til OB, men der skal meget til at hive dankortet frem.
– Hvis der dukker noget interessant op, tager vi stilling til det, og i princippet arbejder vi hele tiden på at forstærke os. Vi brugte en del penge i sommerens transfervindue, og det betyder, at vi er meget kritiske i forhold til, hvad vi eventuelt vil bruge penge på denne vinter, lyder det fra sportsdirektøren.
OB overvintrer som nummer syv.
LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
HELT VILDT
Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer
INTERVIEW
– FC København skal købe en stjerneangriber nu!
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
MEDIE
De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller
NYHEDER
– Det er ikke rigtig min beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
NYHEDER
Afviser Youssoufa Moukoko-rygte
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
NYHEDER
Færdig i dansk klub
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco
Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
NYHEDER
