Erkender: Vil sidde i OB-logoet i et stykke tid

OB fik ørerne i maskinen mod FCK og skal fredag slå AaB for at holde liv i håbet om en plads i top-6.



Det var noget af en snitter, som OB løb ind i mod FC København i søndags. Fynboerne blev undervejs ramt af to røde kort og tabte med hele 0-7 i den danske nationalarena.

OB har da også skullet bearbejde det store nederlag, fortæller forsvarsklippen Bjørn Paulsen, der har misset forårets første kampe på grund af en skade i akillessenen.

– Vi har set video og snakket individuelt og kollektivt om, at det ikke var godt nok, fortæller Bjørn Paulsen til OB’s hjemmeside op til fredagens superligakamp mod AaB.

– Det er noget, der kommer til at sidde i OB-logoet i et stykke tid, og det eneste, vi kan gøre, er at vaske det væk fredag. Nu gælder det tre point og en ny kamp, hvor vi kan komme videre, fortsætter Paulsen.

OB har fået en skidt start på foråret med blot et point i tre kampe, og holdet får svært ved at nå med i top-6, der skiller sig ud i mesterskabsspillet efter de næste to runder.

På niendepladsen har OB tre point færre end Silkeborg på sjettepladsen, og tilmed har OB en klart dårligere målscore end de foranliggende hold.

Taber OB til AaB, skal fynboerne måske kigge nedad, for så vil afstanden til AaB under nedrykningsstregen blot være syv point. Også Lyngby på sidstepladsen har meldt sig ind i overlevelseskampen med søndagens sejr over Brøndby.

Bjørn Paulsen lægger derfor ikke skjul på, at det er en “utrolig vigtig” kamp for både OB og AaB.

– Jeg tror, at det bliver en krig. AaB er jo et hold, der også kan mærke Lyngby nu her og stadig har et hul op til os. Hvis de skal overleve, skal de have point på kontoen hurtigst muligt, så de kommer med alt, hvad de kan.

– Vi kæmper stadig for top-6, så længe der stadig er et håb, så det bliver en god og intensiv kamp med forhåbentlig tre point til os, siger Paulsen.

Han træner igen fuldt med hos OB og kan derfor være i spil til forårsdebut fredag aften i Odense, hvor der er kickoff klokken 19.

Paulsen blev fredag udtaget til truppen. Derimod er førstekeeper Martin Hansen stadig ikke klar. OB har en trio ude med karantæne, nemlig Yankuba Minteh, Aske Adelgaard og Mihajlo Ivancevic.

/ritzau/



FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Patrick Da Silva idømt fængsel

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dybt skuffet og trist

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Bo Henriksen fyret

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Fyringstruet: – Han har to kampe

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Nu er han gratis – på vej til OB?

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Sådan starter FCK mod Esbjerg

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Storklub meldes interesseret

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg