Når OB fredag aften møder FC Midtjylland på udebane, er det med en ny målmand i startopstillingen. Det normale førstevalg Mads Toppel er skadet, og derfor er det 27-årige Emil Ousager, der vogter målet for OB fredag aften i Herning.
Ousager erstattede Mads Toppel i seneste Superliga-kamp, hvor førstekeeperen måtte udgå med en skade, og nu ser Emil Ousager frem til for første gang at få chancen fra start.
– Det er igen en chance for mig, ligesom det har været før. Nu fik jeg et indhop sidst, ligesom jeg gjorde mod FCK, og jeg er godt tilfreds. Nu kommer der en kamp på fredag, så det handler om at bygge på og fortsætte den her lille stime. Det er en oplagt chance, som jeg skal gribe, siger Emil Ousager til tipsbladet.dk.
Han har været i situationen mange gange før. Både i hans tidligere klubber AGF og Randers samt i hans tid i OB, hvor han har været ad flere omgange, har Emil Ousager været reserve, der skal stå klar, hvis førstemålmanden bliver skadet.
– Det er et stort pres, og jeg har også sagt før, at målmandsposten er meget speciel. Man skal virkelig levere og være klar med kort varsel. Omverdenens reaktion i tilfælde af nederlag vil altid være, at det var fordi, holdet skiftede målmand. Det er den klassiske kliche, man hører gang på gang.
– Nu er der forhåbentligt et retvisende billede af, hvordan forholdene er. Jeg har en bedre chance nu for at vise, hvad jeg kan og komme til at spille. I AGF var det givet på forhånd, og det har det også været i OB før. Situationen er ændret en smule, og det kommer forhåbentlig mig til gode, siger Emil Ousager.
I foråret fik Ousager en række kampe i målet hos AGF, fordi Steffen Rasmussen længe var ude med en skade. Emil Ousager ser tilbage på tiden i AGF med blandede følelser.
– Det var på godt og ondt en oplevelse. Jeg var utilfreds med måden, det sluttede på. Jeg synes egentlig, at jeg havde gjort det lige så godt som resten af holdet, og jeg følte ikke, at det var retvisende, at det var mig, der skulle tages ud inden de sidste par kampe. Det var en atypisk situation, fordi det gik som det gik. I den situation skal man finde nogen, der ikke gør det så godt.
– Foråret var ikke specielt sjovt, selvom jeg spillede. Der var hele tiden fokus på Steffen Rasmussen, og pludselig forlængede han sin kontrakt med tre år, selvom han ikke havde spillet i seks måneder. Så vidste jeg godt, hvad klokken var slået. Der er ikke nogen hard feelings fra mig, men det stod hurtigt klart, at jeg skulle finde noget andet, siger Emil Ousager.
Han lægger dog ikke skjul på, at tiden som vikarierende førstemålmand i AGF har givet ham hår på brystet.
– Det har givet mig rigtig meget, og det synes jeg også, at man kan se på mit spil i træning og kamp. Jeg føler helt klart, at jeg er helt på niveau med Mads Toppel. Det var en fantastisk oplevelse at få alle de kampe, og mit målmandsspil udviklede sig også undervejs. Det var en mærkelig proces, fordi presset blev stort, og der var stort fokus på, at vi ikke holdt målet rent. Det pres blev bare forstærket – også fordi vi ikke scorede nogen mål. Der var et stort pres i lange perioder af foråret, men det har også modnet mig og gjort mig mere bevidst om, hvad man skal fokusere på som enkeltspiller og holdspiller. Det har været en hård periode, men jeg vil ikke være det foruden, fortæller han.
Emil Ousager nåede at spille 11 kampe i træk for AGF i foråret, men kun én af dem blevet vundet. Så hvor foråret blev indledt med ros fra Peter Sørensen, der fremhævede Ousager som værende på niveau med Steffen Rasmussen, endte Emil Ousager på bænken under Jesper Fredberg efter at have været med til at tabe ni kampe i træk. Derfor har Emil Ousager i den grad revanche til gode.
– Vi vandt den første kamp, og det gik fint i starten af foråret, og derfor var det også mærkeligt, at det pludselig ramlede. Jeg tror ikke, at der er nogen, der har fundet en forklaring endnu, men der er ingen tvivl om, at jeg om nogen tørster efter en succesoplevelse. Nu fik jeg lidt succes i søndags, da jeg ikke lukkede nogen mål ind efter at være kommet ind. Det er ok. Nu må jeg bygge videre på det, og jeg håber på en sejr og en god præstation mod FC Midtjylland. Fodbold er sjovest, når det går godt, og lige nu går det op og ned for holdet, men fredag kan måske blive et vendepunkt, siger han.
Emil Ousager glæder sig derfor af gode grunde til fredagens kamp mod FC Midtjylland.
– Jeg nyder at repræsentere OB, og det er noget af det, jeg allerhelst vil i hele verden. Jeg er utrolig glad og stolt over, at jeg nu får den her chance. Jeg glæder mig bare til at spille en fuld kamp igen og hjælpe holdet, siger fynboen, der fik sin fodboldopdragelse i OB.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Storklub vil hente Thomas Kristensen

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Andreas Christensen afviste Danmark

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

FC Midtjylland – Viborg FF

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

OB – FC Fredericia

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

– En stor beslutning

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Vild udtalelse blusser op i Italien

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Hylder dansk debutant

Elkjær jubler over Frank

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

LIVE: FCK – Bayer Leverkusen

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Holdt på stor hemmelighed

Chikaneret i 90 minutter

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

– Det bliver skamredet

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen
