I løbet af de kommende år får fodboldklubben OB’s stadion et ansigtsløft.
Det står klart, efter at klubbens ejer, Odense Sport & Event, og Odense Kommune er blevet enige om en aftale.
Helt konkret betyder det blandt andet, at de nuværende åbne hjørner på stadion bliver lukket, at tilskuerkapaciteten stiger fra 15.300 til omkring 16.800, og at der kommer tag over alle tilskuerpladser.
Det oplyser parterne i en fælles pressemeddelelse, hvor det fremgår, at projektet kommer til at koste i alt 210 millioner kroner.
Med opgraderingerne kommer Nature Energy Park, som stadionet officielt hedder, til at leve op til kravene fra Divisionsforeningen. Renoveringen forventes færdig til den sæson, der begynder i 2028.
Foruden ovennævnte vil renoveringen involvere, at der kommer dobbelt så mange toiletter som nu, tre gange så mange boder og en fordobling af VIP-arealet.
– Det er en stor dag for Odense, og det er stor dag for OB, siger bestyrelsesformand og hovedinvestor i Odense Sport & Event Niels Thorborg i pressemeddelelsen.
– Odense kan se frem til et fantastisk stadion – et rigtigt fodboldstadion – hvor hjørnerne bliver lukket, og alle pladser bliver overdækket. Desuden har det et stort fokus, at der er tale om en miljømæssig, bæredygtig renovering, hvor vi genbruger stort set alle fundamenter, ligesom alle de sæder, som tillader det, bliver bevaret, siger Thorborg.
Odense Kommune bidrager med 30 millioner kroner og hjælper i første omgang med et udlæg på 75 millioner kroner.
Odense Sport & Event betaler tilbage gennem en forhøjet husleje, der inklusive løbende drift beløber sig til 120 millioner kroner. OB-ejeren bidrager samtidig med et beløb på 60 millioner kroner.
Stadion blev bygget i 1941 og blev senest renoveret i 2007.
OB bliver ved med at spille på stadion, mens renoveringen gennemføres. I pressemeddelelsen lyder det, at arbejdet begynder “så hurtigt som muligt”.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
City med vildt rekordbud
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
Her kan du se Mexico mod Sydafrika
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
EKSKLUSIVT