OB vil investere 210 millioner i stadion

For 210 millioner kroner bliver OB’s hjemmebane renoveret, så alle tilskuerpladser bliver overdækket.



I løbet af de kommende år får fodboldklubben OB’s stadion et ansigtsløft.

Det står klart, efter at klubbens ejer, Odense Sport & Event, og Odense Kommune er blevet enige om en aftale.

Helt konkret betyder det blandt andet, at de nuværende åbne hjørner på stadion bliver lukket, at tilskuerkapaciteten stiger fra 15.300 til omkring 16.800, og at der kommer tag over alle tilskuerpladser.

Det oplyser parterne i en fælles pressemeddelelse, hvor det fremgår, at projektet kommer til at koste i alt 210 millioner kroner.

Med opgraderingerne kommer Nature Energy Park, som stadionet officielt hedder, til at leve op til kravene fra Divisionsforeningen. Renoveringen forventes færdig til den sæson, der begynder i 2028.

Foruden ovennævnte vil renoveringen involvere, at der kommer dobbelt så mange toiletter som nu, tre gange så mange boder og en fordobling af VIP-arealet.

– Det er en stor dag for Odense, og det er stor dag for OB, siger bestyrelsesformand og hovedinvestor i Odense Sport & Event Niels Thorborg i pressemeddelelsen.

– Odense kan se frem til et fantastisk stadion – et rigtigt fodboldstadion – hvor hjørnerne bliver lukket, og alle pladser bliver overdækket. Desuden har det et stort fokus, at der er tale om en miljømæssig, bæredygtig renovering, hvor vi genbruger stort set alle fundamenter, ligesom alle de sæder, som tillader det, bliver bevaret, siger Thorborg.

Odense Kommune bidrager med 30 millioner kroner og hjælper i første omgang med et udlæg på 75 millioner kroner.

Odense Sport & Event betaler tilbage gennem en forhøjet husleje, der inklusive løbende drift beløber sig til 120 millioner kroner. OB-ejeren bidrager samtidig med et beløb på 60 millioner kroner.

Stadion blev bygget i 1941 og blev senest renoveret i 2007.

OB bliver ved med at spille på stadion, mens renoveringen gennemføres. I pressemeddelelsen lyder det, at arbejdet begynder “så hurtigt som muligt”.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Holland – Marokko

Brasilien – Japan

Tyskland – Paraguay

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Dansk klub henter Jonathan Hutters