Randers har ikke slået FC Midtjylland i Herning siden 2009, men på søndag er det afgørende, at det sker igen, hvis kronjyderne stadig skal have en chance for at komme i europæisk fodbold igen i næste sæson.
Det er noget, som angrebsprofilen Stephen Odey godt kan se ske, og han fortæller i et interview på klubbens hjemmeside, at man bare kan se på en anden forbandelse, man fik brudt tidligere på sæsonen.
– Vi skal fokusere på os selv. I fodbold er alt muligt. Vi skal blive ved med at tro på det og arbejde benhårdt. Hvis vi gør det, tror jeg, at resultatet vil være på vores side. Vi brød forbandelsen i Brøndby efter otte år, vi besejrede FC København i Parken, så hvorfor skulle det ikke kunne lade sig gøre, siger han og fortsætter:
– Alt er muligt. Vi ved dog, at det bliver svært, for FC Midtjylland er en dygtig modstander, men vi tror på det, og vi er klar, lyder det fra Stephen Odey.
Hvis det skal gå den rette vej for Randers, så kræver det også, at både Brøndby og AaB taber deres kampe mod henholdsvis Silkeborg og FC København.
Odey husker desuden deres seneste kamp mod FCK, hvor han selv spillede en uheldig hovedrolle. Det vil han gøre godt igen mod midtjyderne.
– Det er virkelig en vigtig kamp for os. Som hold vil vi gerne revanchere os fra seneste kamp. Og personligt vil jeg gerne rette op på min fejl (red. det brændte straffespark). Jeg håber, at vi kan lave et godt resultat i Midtjylland, fortæller Odey.
Kampen mellem FCM og Randers spilles søndag klokken 17. Læs mere om den her.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE