Grådighed er den drivende kraft bag 12 fodboldklubbers etablering af udbryderligaen European Super League.
Det mener sportsøkonom Kenneth Cortsen fra professionshøjskolen UCN.
Han vurderer, at de 12 klubber fra England, Spanien og Italien denne gang er gået over grænsen i jagten på profit, og de har undervurderet den reaktion, som vil komme fra fans og forbund.
– Den her nye liga er en katastrofe for fodbolden samlet set. De her klubber er drevet af grådighed. Penge kan gøre blind, og det her er det ultimative eksempel på, at penge styrer det hele.
– Klubberne tror helt sikkert, at deres fans bare vil følge med, når de spiller kampe, men de kan have forregnet sig.
– Vi ser i øjeblikket, at fans engagerer sig politisk. Det gælder omkring VM i Qatar og social retfærdighed i USA. Der vil være fans, der stiller spørgsmålstegn ved topfodboldens sjæl.
– Øget værdiskabelse er et mål for folkene bag det her koncept, men der er mange fans, som vil føle, at European Super League devaluerer fodboldens grundessens, siger Cortsen.
Sportsøkonomen henviser til, at udbryderligaen vil træde ud af det etablerede fodboldsystem, hvor alle klubber og ligaer i europæisk fodbold er forbundet i et stort kredsløb – fra den mindste breddeklub til topklubber på øverste niveau.
Gennem nationale ligaer kvalificerer klubber sig til at spille europæiske kampe mod hinanden.
– European Super League er en pengejagt uden hensyntagen til det øvrige fodboldfælleskab, mener Cortsen.
Manchester United, Liverpool, Arsenal, Chelsea, Manchester City, Tottenham, Barcelona, Real Madrid, Atlético Madrid, Juventus, AC Milan og Inter er kræfterne bag den nye liga.
Planen er at invitere yderligere tre klubber ind i fællesskabet i en turnering, der i alt skal bestå af 20 hold, hvor fem hold løbende vil blive udskiftet.
Turneringen kan allerede blive en realitet fra august med midtugekampe, hvilket betyder, at de deltagende klubber ikke længere vil være en del af Champions League.
Kenneth Cortsen føler dog, at Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) længe har forsøgt at imødekomme topklubbernes interesser. I øjeblikket er en revideret udgave af Champions League på vej.
– Uefa har over årene rekonstrueret Champions League og føjet de største klubber og største ligaer, så de kan kapitalisere og kommercialisere på kampene.
– Der er blevet vist en stor imødekommenhed over for de største klubber og ligaer fra Uefas side, men det her understreger, at hvor der i forvejen er penge, er der grådighed og at “mere vil have mere”, siger Cortsen.
I annonceringen af European Super League meddeler ligaens vicepræsident og formand i Juventus, Andrea Agnelli, at der vil blive sendt solidaritetspenge ned gennem fodboldsystemet.
De gode intentioner har sportsøkonomen svært ved at få øje på.
– Jeg er totalt uenig med Agnelli i, at den nye liga vil gavne fodboldens økonomiske kredsløb.
– De 12 klubber har slet ikke tænkt på hele skævvridningen af fodbolden, at der kan opstå et mæthedspunkt, og at flere topspillere i de her klubber vil blive holdt som gidsler.
– Jeg tror, at forbund er nødt til at møde det her med nultolerance og udelukke de her klubber fra deres turneringer, hvilket kan få konsekvenser for spillerne i de her klubber.
– Det kan så også føre til udelukkelse fra landshold, siger Cortsen.
På det danske landshold kan det i så fald ramme Simon Kjær (AC Milan), Christian Eriksen (Inter), Martin Braithwaite (FC Barcelona), Andreas Christensen (Chelsea) og Pierre-Emile Højbjerg (Tottenham).
/ritzau/
LIVE
LIVE: Skrækskade til dansk bomber
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
