Der lå som ventet noger under, da David Boysen ikke figurerede i Brøndby IF’s trup til gårsdagens opgør mod Valur i Europa League-kvalifikationen.
De blå-gule bekræfter fredag eftermiddag, at man har solgt den tidligere Lyngby-spiller til hollandske Roda, hvor han har underskrevet en to-årig aftale. Boysen kom til Brøndby fra Lyngby i vinterpausen, men efter kun seks måneder skilles deres veje altså igen.
– David Boysen har leveret det, vi håbede, da vi skrev kontrakt med ham i januar i år. I foråret satte han med sit offensive spil sit præg på vores hold med både mål og assists. Det er måske lidt tidligt, vi siger farvel til David efter blot seks måneder, men det er en god mulighed for David at prøve lykken i udlandet. Vi ønsker David held og lykke med det nye eventyr, siger sportsdirektør Troels Bech til klubbens hjemmeside.
David Boysen føler, at han nåede at få bevist sit værd i Brøndby IF.
– Jeg vil gerne takke Brøndby IF for at give mig muligheden for at prøve mig selv af i hollandsk fodbold, selvom jeg kun har været i Brøndby IF i kort tid. Til trods for min korte tid i klubben, så føler jeg, at jeg fik bevist mig i Brøndby IF, og jeg så frem til at kæmpe om pladserne under Alexander Zorniger, men nogen gange går tingene hurtigt i fodboldens verden, og interessen fra Roda er en, jeg ønsker at forfølge.
– For mig er det det helt rigtige at skifte den danske Superliga ud med den hollandske Æresdivision og prøve mig selv af på det niveau. Jeg vil gerne takke Brøndbys fans for den modtagelse, de gav mig og den opbakning, de altid leverer til os spillere. Det er helt unikt, og det vil jeg aldrig glemme, lyder det fra den 25-årige offensivspiller.
David Boysen nåede at spille 17 kampe og score tre mål for Brøndby.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TIPSBLADETS DOM
