Officielt: Daniel Wass skifter til Brøndby

Brøndby IF har præsenteret Daniel Wass.



Så er det officielt.

Daniel Wass vender hjem til Brøndby IF mere end 10 år efter, at han forlod sin barndomsklub. De blå-gule køber Wass i storklubben Atletico Madrid – ifølge Tipsbladets oplysninger for 13 millioner kroner.

– Vi er rigtig glade for at kunne byde Daniel velkommen hjem til Brøndby IF efter mange år i udlandet. Vi har længe været i dialog med Daniel om muligheden og været enige om, at når timingen var den rigtige så ville både Daniel og Brøndby IF være klar. Daniel er en topspiller og hans kvaliteter taler for sig selv, og vi har hele tiden vist, at det ville være en kæmpe tilføjelse til Brøndby IF at få Daniel hjem.

– Derfor er det kun på sin plads at takke Daniel selv for at være med til at sikre, at det kunne lykkedes, ligesom vi også bør takke Jan for en stor indsats og for at holde linjen til Daniel varm. Begge to har de et stort hjerte for Brøndby, og det er vi alle meget taknemmelige for, når vi i dag kan sige velkommen hjem til Daniel, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen. 

Brøndbys nye stjerne er glad for at være tilbage på Vestegnen.

– Min familie og jeg har denne sommer haft et stort ønske om at vende tilbage til Danmark, og for mig er der kun én klub i Danmark jeg kan se mig selv spille for i Danmark og det er selvfølgelig Brøndby IF. At skiftet nu er blevet muligt er jeg utrolig lykkelig for og jeg vil gerne takke Atletico Madrid for, at jeg i dag kan kalde mig Brøndby-spiller, siger Daniel Wass

– Jeg har spillet mange år i udlandet, og nu glæder jeg mig til at komme tilbage til de fodboldbaner, hvor karrieren for alvor startede. Jeg har stadig meget at give af og føler, jeg kan bidrage på banen og uden for banen. Nu er alt fokus på at komme godt i gang med træningen og blive en del af truppen.

Den danske landsholdsspiller har underskrevet en tre-årig aftale med Brøndby.





LIVE

LIVE: OB henter Abdou Wadou Sarr

Emre Mor færdig

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Manchester United – Liverpool

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Martin Jørgensen lander nyt job

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Raser over Brian Riemer-interview

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’