Optakt: AaB – FC København

Der venter et spændende opgør mellem et hold, der er fin form, og et hold, der er i krise.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 20.00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Peter Kjærsgaard
Slutspil: Mesterskabsspillet
På TV: 3+
Hashtag: #aabfck #sldk

Holdnyt:
AaB:
Selv om nordjyderne ikke er helt tilfredse med denne sæson, hvor man tabte pokalfinalen og ligger nummer fem i Superligaen, kan man alligevel glæde sig over, at det her mod slutningen af mesterskabsspillet lader til, at man har fundet noget, der fungerer.

AaB har bare lukket et enkelt mål ind i de seneste fem Superliga-kampe, hvor man samtidig har hentet 13 af 15 mulige point.

Nu går man ind til opgøret mod et såret mandskab i form af FC København, og nordjyderne kan med en sejr give AGF muligheden for at afgøre kampen om andenpladsen før den sidste runde i mesterskabsspillet.

Til opgøret mod FCK er træner Jacob Friis fortsat uden anfører Lucas Andersen og Frederik Børsting, der begge er færdige for sæsonen. 

FC København:
Puha, det er en svær tid for sidste sæson danske mester, der har svært ved at sætte en stopper for nedturen i denne sæson.

Klubben har hentet sølle 16 point i 14 kampe i foråret – det er 11 færre end AGF – og målt på pointgennemsnit er FC København Superligaens tredjedårligste i foråret.

FC København tabte et vigtigt skridt i kampen om andenpladsen, da holdet led et nederlag til AGF søndag aften i Parken, men løverne fik til gengæld en hjælpende hånd onsdag, da FCN fik 1-1 hjemme mod århusianerne. Det betyder, at FCK kan tage andenpladsen tilbage med en sejr over AaB.

Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – AGF

Tredjepladsen er ikke sikret EL-kvalifikation, men møder syvendepladsen om en billet til Europa næste sæson.

Solbakken er fortsat ramt af skader, og til opgøret mod AaB må nordmanden undvære Ragnar Sigurdsson, Michael Santos, Dame N’Doye og Viktor Fischer. 

Karantæne:
AaB: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
AaB (3-4-3): Rinne – Okore, Thelander, Ross – Pallesen, Fossum, Kakeeto, Ahlmann – van Weert, Olsen, Klitten

FC København (4-4-2): Johnsson – Varela, Nelsson, Bjelland, Bengtsson – Biel, Falk, Zeca, Stage – Wind, Daramy

Profilen:
Rasmus Thelander er tilbage for fuld styrke for AaB. Stopperen har spillet fra start i de sidste fem kampe, og i de fem kampe har AaB bare lukket et enkelt mål ind. Thelander er en yderst værdifuld spiller for AaB.

Vidste du, at..:
AGF kan sikre sig sølvmedaljer, hvis aarhusianerne vinder ude mod FC Nordsjælland, og FC København taber i Aalborg. Som de fire hold spiller, er det bestemt ikke usandsynligt, at det kan gå sådan.

Dom:
AaB er i strålende form og render nu ind i et hold, der har kniven for struben. Det bliver spændende at se, om AaB kan fortsætte det gode presspil og samtidig lukke af bagved.

Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud

Nordjyderne er bare et enkelt point efter Brøndby på fjerdepladsen, så den mulighed jagter de naturligvis.

Omvendt bør FC København komme ud som vilde løver. For selv om det ikke spiller for tiden, må man give alt, man har, og vise, at man vil det. 

Men det kan blive svært for FCK at skabe chancer mod en stærk AaB-defensiv. FCK har haft besværligheder ved at lave muligheder, så det kan være, at en scoring skal komme via en dødbold.

Vi tror på, at det ender med en pointdeling, hvor begge hold kommer på tavlen. 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Ståle frygter kort sommerpause: Hårdt for spillerne
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 34. spillerunde
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: En skam de vilde dramaer forsvinder






LIVE

LIVE: Liverpool bekræfter skrækskade

– Han vinder Ballon d’Or!

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vild med Brøndby-profil

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Brøndby IF – Sønderjyske

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Langer ud efter Peter Sørensen

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

FC Københavns budget overrasker Lars Seier



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Brøndby er de dårligste i Europa

Nu reagerer Morten Krogh

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Hugo Ekitike misser VM

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Blæst fuldstændig omkuld

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra