Optakt: AaB – FC Nordsjælland

To hold med gode formkurver sparker runden i gang fredag aften.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #aabfcn #sldk

Holdnyt:
AaB
Efter en svær start som AaB-cheftræner begynder Martí Cifuentes efterhånden at få mere og mere styr på sit mandskab, der viser gode takter i øjeblikket. AaB er ubesejret i de sidste fire ligakampe, og selv om der stadig ikke bliver scoret tonsvis af mål, så er holdet blevet markant mere stabile, hvilket kan aflæses på defensiven, der i de fire kampe blot har indkasseret en enkelt scoring.

Det gjorde de til gengæld i sidste kamp, hvor nordjyderne spillede 1-1 mod Randers. Cifuentes kunne til gengæld glæde sig over, at han endelig fik det serbiske nyindkøb Milan Markaric i gang med målscoringen, ligesom Kasper Kusk også kom ind, efter han havde misset de seneste kampe.

AaB har da også kun tabt tre af deres sidste 17 kampe, så der er ingen tvivl om, at pilen i øjeblikket peger klart opad. Næste skridt er at forvalte de mange uafgjorte kampe til sejr. Formår de det, ligner de en stærk kandidat til at ende i Mesterskabsspillet. 

AaB blev dog ramt lidt på skadesfronten i sidste weekends kamp mod Randers. Frederik Børsting døjer med en træt fod og er tvivlsom til opgøret mod FC Nordsjælland, og Sigurd Granli måtte ligeledes udgå med spænding i baglåret. Det er også uvist, om han bliver spilleklar. Skulle han ikke det, kommer Anders Hagelskjær til at spille fra start.

Rufo og Lucas Andersen er naturligvis ude af opgøret med skader.

FC Nordsjælland
Fire sejre i træk er hvad FC Nordsjælland og cheftræner Flemming Pedersen kan se tilbage på efter mandagens 3-1 sejr over Vejle. FC Nordsjælland er særdeles formstærke, og det unge hold, der endnu en gang har solgt ud af profilerne, bliver bare ved med at genopfinde sig selv og levere resultater.

Sejren over Vejle var da også fuldt fortjent. Vigtigt var det for alvor at få det norske stortalent Andreas Schjelderup i gang, og med to scoringer viste han, at han er klar til at tage masser af ansvar i denne sæson. Et ekstra plus var naturligvis også, at Oliver Antman markerede sig ved at diske op med en flot scoring.

Det betyder også, at FC Nordsjælland kommer ind til kampen på en fjerdeplads i Superligaen, og denne er de sikre på at beholde, selv hvis det skulle blive til et nederlag mod AaB.

Mod Vejle debuterede Eduardo Dos Santos Haesler i målet, ligesom Abu Francis også var tilbage i startopstillingen efter overstået karantæne. Det ligner, at Francis og Kofod danner duo på midten.

Martin Frese var til gengæld henvist til bænken trods god form. Det forventes, at han starter på banen frem for Daniel Svensson.

Tochi Chukwuani og Jonathan Amon har ikke været med i sæsonens første kampe og ventes fortsat ude. Senest sad også Ibrahim Sadiq over. De er alle tre ude igen.  

Karantæne:
AaB: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:
AaB (3-4-1-2): Rinne – Ross, Thelander, Hagelskjær – Pallesen, Ferreira, Fossum, Ahlmann – Kusk – Prip, Makaric

FC Nordsjælland (3-4-1-2): Haesler – Døhr Thychosen, Hansen, Nagalo – Villadsen, Kofod Andersen, Francis, Frese – Diomande – Coulibaly, Schjelderup

Profilen:
Det er umuligt at komme udenom Andreas Schjelderup med den magtpræstation, det norske stortalent leverede mod Vejle. Han var så god og spillede så selvsikker en kamp, at cheftræner Flemming Pedersen efterfølgende kaldte ham for “iskold”. Schjelderup har intil videre været involveret i fire mål i denne sæson, AaB får deres udfordringer ved at holde ham nede.

Vidste du, at…:
Hverken AaB eller FC Nordsjælland har i denne sæson scoret fra en position uden for feltet. Begge hold arbejder bolden ind i boksen, så forvent ikke vidunderlige langskudsmål fredag aften.

Dom:
Det er to hold med selvtilliden i orden, som møder hinanden fredag aften i Aalborg. AaB er ubesejret i de sidste fire kampe i Superligaen, og FC Nordsjælland har vundet sine sidste fire. AaB-defensiven står dog utrolig godt, men de får deres hyr med at holde FC Nordsjælland-angrebet hen. 

AaB har ikke vundet over FC Nordsjælland i de to holds seneste syv Superliga-kampe, og de gør det heller ikke her. Formstærke FC Nordsjælland vinder 1-2.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Protesterer efter dansk drømmekamp

Millionregn over FC Midtjylland

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Færdig? Manchester City har udset afløser

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Det kommer formentlig til at ske



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Benhård Brian Riemer-melding

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

‘Det er dramatisk!’

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

FC København-talent har truffet stor beslutning

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Så blev det officielt

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Stjerner rammer eksklusiv klub

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Håber på FC København-exit

I svime over Morten Hjulmand

Langgaber mellem Blå og Blå

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Barcelona – Rayo Vallecano

Brighton – Liverpool

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’