Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: Canal 9
Hashtag: #aabfcn #sldk
Holdnyt
AaB
Det må være tungt at være spiller for, ansat i eller fan af AaB i øjeblikket.
Den nordjyske fodboldklub har indledt sæsonen med et sølle point i fire kampe i Superligaen, hvor man befinder sig som nummer 11, kun foran kriseramte OB. Tager man også sidste sæson med i ligningen, har AaB ikke vundet en eneste af deres seneste 12 ligakampe.
Senest så Lars Friis’ tropper nærmest opgivende eller ligeglade ud i perioder mod Silkeborg IF, som man tabte 1-3 til, og efterfølgende konkluderede ansvarshavende chefredaktør Allan Olsen i en mening på tipsbladet.dk, at “AaB er i tordnende krise”.
Så der er noget, der skal rettes op på, og det skal starte mod FC Nordsjælland søndag.
Lars Friis og trænerstaben måtte se bort fra Anders Hagelskjær og Andreas Poulsen senest, og det er kun sidstnævnte, der er udtaget til truppen i denne omgang. Kristoffer Pallesen slutter sig desuden til Hagelskjær på skadeslisten, mens Anders Noshe er med U17-landsholdet til en turnering i Norge.
FC Nordsjælland
Mens det går skrækkeligt for AaB, er det lige omvendt for FC Nordsjælland. Efter en skuffende 2021/22-sæson buldrer Flemming Pedersens tropper derudaf og fører Superligaen med maksimumpoint efter fire runder.
Det kan man blandt andet takke en stærk defensiv for, mens offensivprofiler som Andreas Schjelderup har trådt i karakterer.
FC Nordsjællands angreb har desuden stået for flest såkaldte “expected goals” hidtil i sæsonen med 7,4, mens FC København er nummer to med 6,3. Det til trods for, at FCN faktisk ifølge Superligaens egne tal har skabt færrest chancer i ligaen. Chancerne har imidlertid bare været tilpas store.
Før sidste weekends kamp mod Viborg FF måtte midtbaneprofilen Mads Bidstrup udgå med en skade, men han er tilbage i kamptruppen til dagens opgør.
Karantæne
AaB: Ingen
FC Nordsjælland: Oliver Villadsen
Bud på startopstillinger:
AaB (4-3-3): Posavec – Ludewig, Kramer, Ross, Ahlmann – Højholt, Fossum, Ferreira – Sousa, Ementa, Andersen
FC Nordsjælland (4-2-3-1): Hansen – Svensson, Hansen, Nagalo, Frese – Christensen, Diomande – Hansen, Schjelderup, Nuamah – Antman
Profilen:
Han kom buldrende frem på scenen som 16-årig i forrige sæson, men 2021/22-sæsonen var en til glemmebogen for Andreas Schjelderup. Nu er den i dag 18-årige offensivspiller imidlertid tilbage på ret kurs og har spillet flere fine kampe i sæsonstarten, hvor han også er disket op med tre kasser og et oplæg. Det er en, AaB skal holde rigtig godt øje med.
Vidste du, at…:
AaB har spillet 12 kampe i Superligaen uden at vinde, og det velsagtens største problem i de kampe har været forsvaret. Hele 27 gange har AaB skullet hente bolden ud af eget mål over de 12 kampe, og det giver et gennemsnit på 2,25 mål imod pr. kamp. Når man indkasserer så mange mål, vinder man ikke mange fodboldkampe.
Dom:
Det er i sandhed bund mod top, når AaB tager imod FC Nordsjælland, og kigger man udelukkende på tabellen, bør Farum-klubben være favoritter. Der skal dog komme en modreaktion fra AaB på et eller andet tidspunkt, og herfra er der tro på, at de tager et yderst tiltrængt point søndag. Det slutter 1-1 i Aalborg.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
INTERVIEW
‘Han virker sjov – de griner tit af ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
NYHEDER
FCN ydmyger Silkeborg
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
OPTAKT
Randers FC – AGF
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
Her er alle VM-puljerne
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
NYHEDER
Tullberg skifter fire mand
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
INTERVIEW
Thomas Delaney storroser Superliga-modstander
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt
DAGENS SPILFORSLAG
Sløvt Londonderby
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
NYHEDER