Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 12.00
Spillested: Casa Arena, Horsens
Dommer: Jakob A. Sundberg
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #achhob #sldk
Holdnyt:
AC Horsens:
AC Horsens gik til pause på grund af landsholds-aktiviteter med et klart 3-0-nederlag ude til OB, hvilket betyder, at holdet nu er uden sejr i de seneste fire Superliga-runder og, at placeringen i tabellen nu byder på en 12. plads.
Som Horsens-backen meget fint har udtryk det, vil de kommende fire kampe definere ret meget i forhold til, hvad der skal blive af AC Horsens-sæsonen. For her venter ganske enkelt alle de hold, der ligger fra 10-14: Hobro, Lyngby, Esbjerg og Silkeborg.
Der er tydelige problemer i begge ender af banen for AC Horsens, der bare har scoret ni gange, hvilket er dårligst af alle sammen med Esbjerg,. Men når man så på samme tid har lukket hele 22 mål ind – så giver det sig selv, at det bliver så som så med pointene. Kun Silkeborg IF har lukket flere mål ind i ligaen.
AC Horsens har på eget græs kun formået at score tre gange – men har til gengæld lukket 14 mål. Derfor er hjemmebanestatistikken da også ganske deprimerende med kun fire point i de seks kampe.
Fyrtårnet Ayo Okosun er i karantæne, hvilket måske giver manager Bo Henriksen et hovedbrud i forhold til, hvem der så skak starte i front, for er det mon tid til at se Brock-Madsen og Pohl fra start i samme kamp?
Michael Lumb er retur fra karantæne-boksen.
Hobro IK:
Det blev til klø i hjemmekampen mod lokalrivalerne fra AaB i den seneste runde, hvilket sendte Hobro på pause med to nederlag i træk og bare et point i de seneste tre spillerunder. Pausen har blandt andet været brugt på en testkamp mod AGF, hvor det også blev til nederlag.
Hobro har tabt de seneste to udekampe, og sæsonens eneste sejr på en modstanders bane ligger helt tilbage til august, hvor Silkeborg blev besejret.
Alexander Baun og Mads Hvilsom er fortsat ude med skader
Til gengæld er Christian Cappis og Emmanuel Sabbi begge tilbage efter afsonet karantæne, hvilket naturligvis er en styrkelse af holdets jagt på en tiltrængt sejr.
Karantæne:
AC Horsens: Ayo Okosun
Hobro IK: Ingen
Bud på startopstillinger:
AC Horsens (4-4-2): Lansing – Nymann, Kiilerich, Ludwig, Lumb – Andreassen, Jacobsen, Hansson, Thorsen – Pohl, Brock-Madsen
Hobro IK (4-4-2): Rask – Bøge, Ahmedhodzic, Minor Petersen, Haarup – Sabbi, Cappis, Pedersen, Babayan – Kristoffersen, Kirkevold
Profilen:
Vidste du, at..:
De to klubber kun har mødt hinanden fire gange tidligere i Superligaen – og at samtlige af de opgør er sluttet med uafgjort resultat?
Dom:
Ingen tvivl om at begge mandskaber i den grad har brug for en sejr for at skyde sig på afstand fra bundkampen, men sandheden for begge er, at formkurven pegede nedad inden pausen. Et af de afgørende spørgsmål i kampen er, om der er nogen at holdene, der tør gå målrettet efter sejre, eller om det bliver en kamp, hvor det fra første fløjt handler mest om at forsvare målet og så ellers håbe på et afgørende mål i løbet af de 90 minutter?
Troen på, at det bliver to hold, der går til stålet med en vis forsigtighed er stor, og det kan meget vel blive dem femte pointdeler i træk. Vi byder på 1-1 i Horsens.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Tidligere Superliga-spiller var ramt af angst og depression: Du er jo ved at dø
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Sænker prisen mod Midtjylland
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
Tullberg tror på overraskelsen
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
I forhandlinger med Nartey
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
