Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 12.00
Spillested: Casa Arena, Horsens
Dommer: Jakob A. Sundberg
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #achhob #sldk
Holdnyt:
AC Horsens:
AC Horsens gik til pause på grund af landsholds-aktiviteter med et klart 3-0-nederlag ude til OB, hvilket betyder, at holdet nu er uden sejr i de seneste fire Superliga-runder og, at placeringen i tabellen nu byder på en 12. plads.
Som Horsens-backen meget fint har udtryk det, vil de kommende fire kampe definere ret meget i forhold til, hvad der skal blive af AC Horsens-sæsonen. For her venter ganske enkelt alle de hold, der ligger fra 10-14: Hobro, Lyngby, Esbjerg og Silkeborg.
Der er tydelige problemer i begge ender af banen for AC Horsens, der bare har scoret ni gange, hvilket er dårligst af alle sammen med Esbjerg,. Men når man så på samme tid har lukket hele 22 mål ind – så giver det sig selv, at det bliver så som så med pointene. Kun Silkeborg IF har lukket flere mål ind i ligaen.
AC Horsens har på eget græs kun formået at score tre gange – men har til gengæld lukket 14 mål. Derfor er hjemmebanestatistikken da også ganske deprimerende med kun fire point i de seks kampe.
Fyrtårnet Ayo Okosun er i karantæne, hvilket måske giver manager Bo Henriksen et hovedbrud i forhold til, hvem der så skak starte i front, for er det mon tid til at se Brock-Madsen og Pohl fra start i samme kamp?
Michael Lumb er retur fra karantæne-boksen.
Hobro IK:
Det blev til klø i hjemmekampen mod lokalrivalerne fra AaB i den seneste runde, hvilket sendte Hobro på pause med to nederlag i træk og bare et point i de seneste tre spillerunder. Pausen har blandt andet været brugt på en testkamp mod AGF, hvor det også blev til nederlag.
Hobro har tabt de seneste to udekampe, og sæsonens eneste sejr på en modstanders bane ligger helt tilbage til august, hvor Silkeborg blev besejret.
Alexander Baun og Mads Hvilsom er fortsat ude med skader
Til gengæld er Christian Cappis og Emmanuel Sabbi begge tilbage efter afsonet karantæne, hvilket naturligvis er en styrkelse af holdets jagt på en tiltrængt sejr.
Karantæne:
AC Horsens: Ayo Okosun
Hobro IK: Ingen
Bud på startopstillinger:
AC Horsens (4-4-2): Lansing – Nymann, Kiilerich, Ludwig, Lumb – Andreassen, Jacobsen, Hansson, Thorsen – Pohl, Brock-Madsen
Hobro IK (4-4-2): Rask – Bøge, Ahmedhodzic, Minor Petersen, Haarup – Sabbi, Cappis, Pedersen, Babayan – Kristoffersen, Kirkevold
Profilen:
Vidste du, at..:
De to klubber kun har mødt hinanden fire gange tidligere i Superligaen – og at samtlige af de opgør er sluttet med uafgjort resultat?
Dom:
Ingen tvivl om at begge mandskaber i den grad har brug for en sejr for at skyde sig på afstand fra bundkampen, men sandheden for begge er, at formkurven pegede nedad inden pausen. Et af de afgørende spørgsmål i kampen er, om der er nogen at holdene, der tør gå målrettet efter sejre, eller om det bliver en kamp, hvor det fra første fløjt handler mest om at forsvare målet og så ellers håbe på et afgørende mål i løbet af de 90 minutter?
Troen på, at det bliver to hold, der går til stålet med en vis forsigtighed er stor, og det kan meget vel blive dem femte pointdeler i træk. Vi byder på 1-1 i Horsens.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Tidligere Superliga-spiller var ramt af angst og depression: Du er jo ved at dø
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
Moukoko vækker opsigt i udlandet
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
Superliga-ekspert i svime over FCK
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Færdig i Manchester City
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
