Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 12.00
Spillested: Casa Arena, Horsens
Dommer: Jakob A. Sundberg
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #achhob #sldk
Holdnyt:
AC Horsens:
AC Horsens gik til pause på grund af landsholds-aktiviteter med et klart 3-0-nederlag ude til OB, hvilket betyder, at holdet nu er uden sejr i de seneste fire Superliga-runder og, at placeringen i tabellen nu byder på en 12. plads.
Som Horsens-backen meget fint har udtryk det, vil de kommende fire kampe definere ret meget i forhold til, hvad der skal blive af AC Horsens-sæsonen. For her venter ganske enkelt alle de hold, der ligger fra 10-14: Hobro, Lyngby, Esbjerg og Silkeborg.
Der er tydelige problemer i begge ender af banen for AC Horsens, der bare har scoret ni gange, hvilket er dårligst af alle sammen med Esbjerg,. Men når man så på samme tid har lukket hele 22 mål ind – så giver det sig selv, at det bliver så som så med pointene. Kun Silkeborg IF har lukket flere mål ind i ligaen.
AC Horsens har på eget græs kun formået at score tre gange – men har til gengæld lukket 14 mål. Derfor er hjemmebanestatistikken da også ganske deprimerende med kun fire point i de seks kampe.
Fyrtårnet Ayo Okosun er i karantæne, hvilket måske giver manager Bo Henriksen et hovedbrud i forhold til, hvem der så skak starte i front, for er det mon tid til at se Brock-Madsen og Pohl fra start i samme kamp?
Michael Lumb er retur fra karantæne-boksen.
Hobro IK:
Det blev til klø i hjemmekampen mod lokalrivalerne fra AaB i den seneste runde, hvilket sendte Hobro på pause med to nederlag i træk og bare et point i de seneste tre spillerunder. Pausen har blandt andet været brugt på en testkamp mod AGF, hvor det også blev til nederlag.
Hobro har tabt de seneste to udekampe, og sæsonens eneste sejr på en modstanders bane ligger helt tilbage til august, hvor Silkeborg blev besejret.
Alexander Baun og Mads Hvilsom er fortsat ude med skader
Til gengæld er Christian Cappis og Emmanuel Sabbi begge tilbage efter afsonet karantæne, hvilket naturligvis er en styrkelse af holdets jagt på en tiltrængt sejr.
Karantæne:
AC Horsens: Ayo Okosun
Hobro IK: Ingen
Bud på startopstillinger:
AC Horsens (4-4-2): Lansing – Nymann, Kiilerich, Ludwig, Lumb – Andreassen, Jacobsen, Hansson, Thorsen – Pohl, Brock-Madsen
Hobro IK (4-4-2): Rask – Bøge, Ahmedhodzic, Minor Petersen, Haarup – Sabbi, Cappis, Pedersen, Babayan – Kristoffersen, Kirkevold
Profilen:
Vidste du, at..:
De to klubber kun har mødt hinanden fire gange tidligere i Superligaen – og at samtlige af de opgør er sluttet med uafgjort resultat?
Dom:
Ingen tvivl om at begge mandskaber i den grad har brug for en sejr for at skyde sig på afstand fra bundkampen, men sandheden for begge er, at formkurven pegede nedad inden pausen. Et af de afgørende spørgsmål i kampen er, om der er nogen at holdene, der tør gå målrettet efter sejre, eller om det bliver en kamp, hvor det fra første fløjt handler mest om at forsvare målet og så ellers håbe på et afgørende mål i løbet af de 90 minutter?
Troen på, at det bliver to hold, der går til stålet med en vis forsigtighed er stor, og det kan meget vel blive dem femte pointdeler i træk. Vi byder på 1-1 i Horsens.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Tidligere Superliga-spiller var ramt af angst og depression: Du er jo ved at dø
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
Han peger på Simon Kjær
– Du har udstråling som tagpap
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
Lerager ser forandret Kamil Grabara
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
Henter dansker – får god pakke
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
MEDIE
Vilde Diant Ramaj-rygter tager til
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
– Alle taler om dem!
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
FANKLUBBEN
Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!
MEDIE
Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte
TOPNYHED
