Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: CASA Arena, Horsens
Dommer: Michael Tykgaard
Slutspil: Europa Playoff
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #achob #sldk
Holdnyt:
AC Horsens:
Efter ikke at have tabt en kamp i en evighed kom AC Horsens ned på jorden, da det blev til et 1-3-nederlag mod OB i den første kamp torsdag aften, og dermed skal meget gå op i en højere enhed, hvis Bo Henriksens mandskab skal ende med billetten til næste uges Europa-finale mod enten AGF eller FC København.
Den Gule Fare havde momentum i starten af anden halvleg, hvor de med mere skarphed kunne have vendt kampen på hovedet, men set over 90 minutter var OB det klart bedste mandskab.
Bo Henriksen havde allerede efter 45 minutter foretaget tre udskiftninger – blandt andet på grund af skader til Nicolai Brock-Madsen og Alexander Ludwig – så gameplanen blev hurtigt slået i stykker.
Nu skal han opfinde en ny og mere offensiv én af slagsen, hvis AC Horsens skal hente det tabte tilbage i søndagens returkamp.
Både Alexander Ludwig eller Nicolai Brock-Madsen har været tvivlsomme til opgøret, og det er blot førstnævnte, der er blevet klar til ta spille. Derudover mangler reservekeeper Michael Lansing.
OB:
Fynboerne drømte om top seks. Sådan gik det ikke, men nu er Jakob Michelsens tropper ikke langt fra at opnå det næstbedste.
Læs også:Helt sindssyg AGF-mania: Der er bulder og brag i shoppen
Der var for alvor grund til bekymring, da Silkeborg IF for bare fem uger siden smadrede OB med 6-0, men man må give Jakob Michelsen, at han har fået rejst sit mandskab, og det ligner en klog beslutning af OB-ledelsen, af de ikke fyrede cheftræneren, da presset udefra var maksimalt.
OB har haft mange skader i dette forår, men intet er som bekendt så skidt, at det ikke er godt for noget, og det har blandt andet medført, at spillere som Max Fenger og Mads Frøkjær-Jensen er vokset gevaldigt, og lige nu er de nøglespillere i OB, selv om de kun er henholdsvis 20 og 18 år.
Det lysner også så småt på skadesfronten, hvor Alexander Juel Andersen, Janus Drachmann og Mart Lieder er de eneste, som med sikkerhed ikke er kampklare. Jens Jakob Thomasen måtte udgå i første halvleg mod AC Horsens, men han er blevet meldt klar.
OB må også undvære Marco Lund, der afsoner karantæne.
Karantæner:
AC Horsens: Ingen
OB: Marco Lund
Bud på startopstillinger:
AC Horsens (4-4-2): Delac – Nymann, Kiilerich, Ludwig, Lumb – Prip, Jacobsen, Okosun, Thorsen – Frantsen, Hansson
OB (3-5-2): Christensen – Larsen, Tverskov, O. Lund – Johnson Laursen, Kløve, Thomasen, Frøkjær-Jensen, Skjelvik – Jebali, Fenger
Læs også:Optakt: FC København – FC Nordsjælland
Profilen:
Der er flere formstærke spillere i OB i øjeblikket, og én af de mest fremtrædende er Jørgen Skjelvik, der for alvor har bidt sig fast, efter at Jacob Barrett Laursen har forladt klubben. Han var en af OB’s bedste spillere i den første kamp mod AC Horsens, og østjyderne skal have styr på nordmanden, hvis de skal gøre sig forhåbninger om at indhente det tabte.
Vidste du, at..:
Ayo Simon Okosun plejer at være den spiller i Superligaen, der vinder flest hovedstødsdueller, og denne sæson er absolut ingen undtagelse. Før AC Horsens’ potentielt sidste kamp i sæsonen har Okosun vundet 229 dueller i luftrummet, og det er hele 49 flere end AGF-angriberen Patrick Mortensen, der er på andenpladsen.
Dom:
AC Horsens skal frem og angribe fra første fløjt, og det kan sætte OB under pres, men det åbner også for nogle kontrachancer, og fynboerne har hurtige folk oppe i front. Gæsterne bør være i stand til at forsvare føringen fra det første opgør, og buddet herfra er, at OB avancerer til Europa-finalen. Søndag bliver det 2-2 i Horsens.
Tidligere indbyrdes kampe:
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 35. spillerunde
Læs også:Optakt: AGF – Brøndby IF
Læs også:AaB-chef: Håber, at vi skal have Okore med videre
LIVE
VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover
Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
