Optakt: AC Horsens – OB

OB har en 3-1-sejr med i bagagen til Horsens, og den føring skal fynboerne forsvare, så de kan møde enten AGF eller FCK i en Europa-finale.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: CASA Arena, Horsens 
Dommer: Michael Tykgaard
Slutspil: Europa Playoff
På TV: TV3 Sport 
Hashtag: #achob #sldk

Holdnyt:
AC Horsens:
Efter ikke at have tabt en kamp i en evighed kom AC Horsens ned på jorden, da det blev til et 1-3-nederlag mod OB i den første kamp torsdag aften, og dermed skal meget gå op i en højere enhed, hvis Bo Henriksens mandskab skal ende med billetten til næste uges Europa-finale mod enten AGF eller FC København.

Den Gule Fare havde momentum i starten af anden halvleg, hvor de med mere skarphed kunne have vendt kampen på hovedet, men set over 90 minutter var OB det klart bedste mandskab.

Bo Henriksen havde allerede efter 45 minutter foretaget tre udskiftninger – blandt andet på grund af skader til Nicolai Brock-Madsen og Alexander Ludwig – så gameplanen blev hurtigt slået i stykker.

Nu skal han opfinde en ny og mere offensiv én af slagsen, hvis AC Horsens skal hente det tabte tilbage i søndagens returkamp.

Både Alexander Ludwig eller Nicolai Brock-Madsen har været tvivlsomme til opgøret, og det er blot førstnævnte, der er blevet klar til ta spille. Derudover mangler reservekeeper Michael Lansing.

OB:
Fynboerne drømte om top seks. Sådan gik det ikke, men nu er Jakob Michelsens tropper ikke langt fra at opnå det næstbedste. 

Læs også:Helt sindssyg AGF-mania: Der er bulder og brag i shoppen

Der var for alvor grund til bekymring, da Silkeborg IF for bare fem uger siden smadrede OB med 6-0, men man må give Jakob Michelsen, at han har fået rejst sit mandskab, og det ligner en klog beslutning af OB-ledelsen, af de ikke fyrede cheftræneren, da presset udefra var maksimalt.

OB har haft mange skader i dette forår, men intet er som bekendt så skidt, at det ikke er godt for noget, og det har blandt andet medført, at spillere som Max Fenger og Mads Frøkjær-Jensen er vokset gevaldigt, og lige nu er de nøglespillere i OB, selv om de kun er henholdsvis 20 og 18 år. 

Det lysner også så småt på skadesfronten, hvor Alexander Juel Andersen, Janus Drachmann og Mart Lieder er de eneste, som med sikkerhed ikke er kampklare. Jens Jakob Thomasen måtte udgå i første halvleg mod AC Horsens, men han er blevet meldt klar.

OB må også undvære Marco Lund, der afsoner karantæne.

Karantæner:
AC Horsens: Ingen
OB: Marco Lund

Bud på startopstillinger:
AC Horsens (4-4-2): Delac – Nymann, Kiilerich, Ludwig, Lumb – Prip, Jacobsen, Okosun, Thorsen – Frantsen, Hansson

OB (3-5-2): Christensen – Larsen, Tverskov, O. Lund – Johnson Laursen, Kløve, Thomasen, Frøkjær-Jensen, Skjelvik – Jebali, Fenger

Læs også:Optakt: FC København – FC Nordsjælland

Profilen:
Der er flere formstærke spillere i OB i øjeblikket, og én af de mest fremtrædende er Jørgen Skjelvik, der for alvor har bidt sig fast, efter at Jacob Barrett Laursen har forladt klubben. Han var en af OB’s bedste spillere i den første kamp mod AC Horsens, og østjyderne skal have styr på nordmanden, hvis de skal gøre sig forhåbninger om at indhente det tabte. 

Vidste du, at..:
Ayo Simon Okosun plejer at være den spiller i Superligaen, der vinder flest hovedstødsdueller, og denne sæson er absolut ingen undtagelse. Før AC Horsens’ potentielt sidste kamp i sæsonen har Okosun vundet 229 dueller i luftrummet, og det er hele 49 flere end AGF-angriberen Patrick Mortensen, der er på  andenpladsen.

Dom:
AC Horsens skal frem og angribe fra første fløjt, og det kan sætte OB under pres, men det åbner også for nogle kontrachancer, og fynboerne har hurtige folk oppe i front. Gæsterne bør være i stand til at forsvare føringen fra det første opgør, og buddet herfra er, at OB avancerer til Europa-finalen. Søndag bliver det 2-2 i Horsens.

Tidligere indbyrdes kampe:

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 35. spillerunde
Læs også:Optakt: AGF – Brøndby IF
Læs også:AaB-chef: Håber, at vi skal have Okore med videre




NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Født i Danmark og på vej til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Randers FC – OB

Har du fuldstændig tabt småkagerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Stort medie hylder AGF-profil