Optakt: AC Horsens – OB

OB har en 3-1-sejr med i bagagen til Horsens, og den føring skal fynboerne forsvare, så de kan møde enten AGF eller FCK i en Europa-finale.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: CASA Arena, Horsens 
Dommer: Michael Tykgaard
Slutspil: Europa Playoff
På TV: TV3 Sport 
Hashtag: #achob #sldk

Holdnyt:
AC Horsens:
Efter ikke at have tabt en kamp i en evighed kom AC Horsens ned på jorden, da det blev til et 1-3-nederlag mod OB i den første kamp torsdag aften, og dermed skal meget gå op i en højere enhed, hvis Bo Henriksens mandskab skal ende med billetten til næste uges Europa-finale mod enten AGF eller FC København.

Den Gule Fare havde momentum i starten af anden halvleg, hvor de med mere skarphed kunne have vendt kampen på hovedet, men set over 90 minutter var OB det klart bedste mandskab.

Bo Henriksen havde allerede efter 45 minutter foretaget tre udskiftninger – blandt andet på grund af skader til Nicolai Brock-Madsen og Alexander Ludwig – så gameplanen blev hurtigt slået i stykker.

Nu skal han opfinde en ny og mere offensiv én af slagsen, hvis AC Horsens skal hente det tabte tilbage i søndagens returkamp.

Både Alexander Ludwig eller Nicolai Brock-Madsen har været tvivlsomme til opgøret, og det er blot førstnævnte, der er blevet klar til ta spille. Derudover mangler reservekeeper Michael Lansing.

OB:
Fynboerne drømte om top seks. Sådan gik det ikke, men nu er Jakob Michelsens tropper ikke langt fra at opnå det næstbedste. 

Læs også:Helt sindssyg AGF-mania: Der er bulder og brag i shoppen

Der var for alvor grund til bekymring, da Silkeborg IF for bare fem uger siden smadrede OB med 6-0, men man må give Jakob Michelsen, at han har fået rejst sit mandskab, og det ligner en klog beslutning af OB-ledelsen, af de ikke fyrede cheftræneren, da presset udefra var maksimalt.

OB har haft mange skader i dette forår, men intet er som bekendt så skidt, at det ikke er godt for noget, og det har blandt andet medført, at spillere som Max Fenger og Mads Frøkjær-Jensen er vokset gevaldigt, og lige nu er de nøglespillere i OB, selv om de kun er henholdsvis 20 og 18 år. 

Det lysner også så småt på skadesfronten, hvor Alexander Juel Andersen, Janus Drachmann og Mart Lieder er de eneste, som med sikkerhed ikke er kampklare. Jens Jakob Thomasen måtte udgå i første halvleg mod AC Horsens, men han er blevet meldt klar.

OB må også undvære Marco Lund, der afsoner karantæne.

Karantæner:
AC Horsens: Ingen
OB: Marco Lund

Bud på startopstillinger:
AC Horsens (4-4-2): Delac – Nymann, Kiilerich, Ludwig, Lumb – Prip, Jacobsen, Okosun, Thorsen – Frantsen, Hansson

OB (3-5-2): Christensen – Larsen, Tverskov, O. Lund – Johnson Laursen, Kløve, Thomasen, Frøkjær-Jensen, Skjelvik – Jebali, Fenger

Læs også:Optakt: FC København – FC Nordsjælland

Profilen:
Der er flere formstærke spillere i OB i øjeblikket, og én af de mest fremtrædende er Jørgen Skjelvik, der for alvor har bidt sig fast, efter at Jacob Barrett Laursen har forladt klubben. Han var en af OB’s bedste spillere i den første kamp mod AC Horsens, og østjyderne skal have styr på nordmanden, hvis de skal gøre sig forhåbninger om at indhente det tabte. 

Vidste du, at..:
Ayo Simon Okosun plejer at være den spiller i Superligaen, der vinder flest hovedstødsdueller, og denne sæson er absolut ingen undtagelse. Før AC Horsens’ potentielt sidste kamp i sæsonen har Okosun vundet 229 dueller i luftrummet, og det er hele 49 flere end AGF-angriberen Patrick Mortensen, der er på  andenpladsen.

Dom:
AC Horsens skal frem og angribe fra første fløjt, og det kan sætte OB under pres, men det åbner også for nogle kontrachancer, og fynboerne har hurtige folk oppe i front. Gæsterne bør være i stand til at forsvare føringen fra det første opgør, og buddet herfra er, at OB avancerer til Europa-finalen. Søndag bliver det 2-2 i Horsens.

Tidligere indbyrdes kampe:

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 35. spillerunde
Læs også:Optakt: AGF – Brøndby IF
Læs også:AaB-chef: Håber, at vi skal have Okore med videre




Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Højlund med helterolle for Napoli

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Silkeborg IF – Viborg FF

Brøndby IF – Randers FC



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

FC Midtjylland – FC København

Brian Riemer giver råd til storklub

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

AGF og OB var enige om at spille søndag



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Ny kæmpe nedtur for Frank

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Marseille kan overraske i Le Classique

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Er han den nye Rurik Gislason?

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Tæt på utrolig kamprekord

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Han kan blive den næste store profil!

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’