Optakt: AGF – AaB

Hvem skal spille europæisk fodbold i næste sæson? AGF eller AaB? Svaret får vi i sæsonens sidste Superliga-kamp.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00 
Spillested: Ceres Park, Aarhus 
Dommer: Jens Maae 
På TV: 3+
Hashtag: #agfaab

Holdnyt:
AGF:
Et 0-4-nederlag til FC Midtjylland i seneste kamp kan lyde som en grim optakt for AGF til Europa-finalen, men i virkeligheden var den slet ikke værst. Da kampen var uden betydning for århusianerne, kunne cheftræner David Nielsen nemlig spare flere af profilerne.

Kevin Diks, Casper Højer Nielsen, Patrick Olsen, Sebastian Hausner og Patrick Mortensen fik alle en pause, så de kan være helt klar til den vigtige kamp mod AaB fredag aften. Men desværre for århusianerne er de to stjerner Casper Højer Nielsen og Patrick Mortensen ikke blevet klar til at spille mod AaB. En klar svækkelse af hjemmeholdet.

AGF indledte slutspillet som nummer tre, men måtte se sig overhalet af FC København. Århusianerne hentede beskedne 10 point i slutspillet.

Hjemmeholdet må også undvære Frederik Tingager, Mathias Jørgensen, Alex Gersbach og Niklas Backman mod AaB.

AaB:
Nordjyderne var manges favorit til at ende på syvendepladsen, og AaB levede op til forventningerne. Skabet blev sat på plads i sidste spillerunde, hvor SønderjyskE fik bank med 4-0 i en direkte kamp om at møde AGF.

Dermed har AaB blot tabt én af de seneste fem kampe, og i samme periode har holdet vundet to gange med 4-0, så de bolsjestribede ser stærke ud.

Det er dog ikke opløftende det hele.

Kort inde i opgøret mod SønderjyskE gik AaB’s største stjerne Lucas Andersen i stykker, og undersøgelser har fastslået, at han har overrevet korsbåndet. Dermed går der formentlig et års tid, før man igen ser den nordjyske tryllekunstner på grønsværen. En forfærdelig melding for AaB og for Lucas Andersen.

Lucas Andersen er til gengæld den eneste på skadeslisten, og det giver cheftræner Marti Cifuentes mange strenge at spille på i fredagens kamp. Robert Kakeeto erstatter Lucas Andersen i AaB-truppen.

Karantæner:
AGF: Ingen
AaB: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Grabara – Diks, Hausner, Juelsgård, Munksgaard – Olsen, Poulsen, Blume – Grønbæk, Ammitzbøll, Thorsteinsson

AaB (3-5-2): Rinne – Thelander, Granli, Ross – Pallesen, Christensen, Hiljemark, Fossum, Ahlmann – Kusk, van Weert

Profilen:
AGF kommer snart til at undvære Casper Højer permanent, og fredag får holdet chancen for at øve sig lidt på den tilværelse. Vi tror på, at hans erstatning bliver Alexander Munksgaard, der dermed skal levere varen i den “forkerte” side af forsvaret i en vigtig kamp.

Vidste du, at..:
Europa-finalen regnes ikke som en kamp, der er knyttet til Superliga-sæsonen, og derfor vil statistik fra kampen heller ikke blive talt med i de officielle statistikker for sæsonen. Det betyder i praksis, at hvis Patrick Mortensen går målamok og scorer fem gange, vil han stadig ikke kunne kalde sig Superliga-topscorer. Al optælling stoppede efter sidste runde anden pinsedag. 

Dom:
Det er aldrig lykkedes en syv’er i Superligaen at vinde Europa-finalen, så AaB har statistikken imod sig før fredagens opgør. I hvert fald lige præcis den statistik. Omvendt har nordjyderne blot tabt én af de seneste fem kampe mod AGF – holdet har vundet de tre.

Det bliver en tæt kamp, men vi har en lille fidus til AaB, der overrasker AGF og vinder 2-1. Dermed bliver det nordjyderne, der indtræder i anden kvalifikationsrunde til Conference League i næste sæson.

Tidligere indbyrdes kampe:





NYHEDER

Bo Henriksen: Jeg har aldrig set noget lignende


Lurede Pentz-svaghed: Ved at ramme den i røven

AGF-profiler revser præstation efter nyt nederlag



Steinlein afslører kæmpestore tilbud

Sådan bliver FCK og FCM dansk mester

Nej, nej, nej! AaB-keeper laver skandaløs fejl

Ekspert ikke i tvivl: Der står monstersalg på ham!

Jacob Neestrup bænker FCK-stjerne til skæbnebrag



EKSKLUSIVT

Sviatchenko hylder dansker: ‘Ustyrlig og usårlig’


AGF tangerer sensationel rekord

Vanvittigt: Sur Forest-ejer konfronterer træner

Randers tæver AGF og går på tredjepladsen

Åh nej, AGF: Spiller det på sidste vers for ham?



” Det mener Tipsbladet

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid


Brøndby-transfer? Frederik Birk kender ham

Birk fortryder: ’Det giver søvnløse timer’

‘Intet er besluttet endnu’

Silkeborgs reserver sejrer knebent

Virkelig, virkelig dumt: Brøndby smider point


TOPNYHED

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’


Idiotisk: Holdkammeraterne må være rasende!

Tak for det, Kent Nielsen og Thomas Nørgaard!

Schmeichel roses efter comeback: ‘Fantastisk’

Jagtet af kæmpeklubber: – Tror du de kender mig?



– Dumme beslutninger

FC København – FC Midtjylland

Av, av, av: Det koster dyrt, Brøndby!

Begejstret Erik Sviatchenko hylder Superliga-komet

Silkeborg IF – Sønderjyske

Frederik Birk ryster posen – bænker komet

Rødglødende Lars Friis: Det er fucking tydeligt!

Transferfest: FCK og FCM har brugt 520 mio.


EKSKLUSIVT

Vil købe Oliver Christensen


Afviste SL-interesse – nu bomber han løs i Sverige

FC Nordsjælland – Brøndby IF

FCM uden offensivstjerne til gulddysten mod FCK

Rigtig godt nyt for Frederik Birk

Afsløring: Topklubber jagter FCM-stjerne

Cristiano Ronaldo færdig i Saudi Arabien?

HSV-helt fik ølbad og skyndte sig på WC

Nu taler Mats Köhlert om ‘Brøndby-transfer’

Absurde Sørloth – ikke set i 84 år

Thomas Frank slår fast: ‘Det vil være stort’

Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub

Holder øje med fantom-back til 450 mio.

Liverpool viser hvorfor de er mestre

– Der er os, FCK, Bayern, Barcelona og Real Madrid

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Viborg FF – AaB

I tvivl om fremtiden

Zeca indstiller karrieren

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

Bo Henriksens drøm lever