Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 3+
Hashtag: #agffck #sldk
Holdnyt:
AGF:
David Nielsen kan kigge på tabellen og notere sig, at hans AGF-mandskab er det eneste ubesejrede i Superligaen.
Århusianerne har vundet tre kampe og spillet to uafgjort, og den samlede pointhøst rækker før sjette runde til en andenplads efter Brøndby IF. Dermed har AGF fortsat takterne fra den fornemme sæson i fjor.
AGF har intet imod at overlade initiativet til modstanderne, og i stedet er David Nielsens tropper knivskarpe på dødbolde og kontra. Det direkte spil fungerer strålende i AGF, og det bliver også sådan, de griber søndagens kamp an.
AGF er naturligvis også godt hjulpet på vej af, at klubben har en angriber, der scorer hele tiden. Patrick Mortensen har scoret i alle fem kampe i indeværende sæson, og det gør ham til Superliga-topscorer.
Hjemmeholdet må undvære Niklas Backman, Alex Gersbach, Mustafa Amini og Zach Duncan mod FC København. Derudover er tredjekeeper Kasper T. Kristensen blevet testet positiv for Covid-19 i ugens løb.
FC København:
Den aktuelle krise i hovedstaden fik tilføjet et nyt kapitel i seneste runde, hvor det blev til et 1-2-nederlag på hjemmebane til AaB. Det var første gang i 13 år, at nordjyderne vandt en kamp i Superliga-regi i Parken.
FC Københavns præstation var tandløs, og der var i hvert fald ikke tale om nogen umiddelbar Hjalte-effekt. Eller Kvist-effekt.
Læs også:Hjalte Nørregaard er optimistisk før AGF: Ingen gemmer sig
Løverne har blot vundet én af de første fem kampe, og det efterlader holdet i den nederste region af Superligaen. Der er stadig mange kampe tilbage i kalenderen, men FC København skal efterhånden passe gevaldigt på, at de ikke har smidt hele sæsonen på gulvet allerede inden vinterpausen.
Det er tydeligt, at FC København meget gerne vil kombinere sig frem til de store chancer i kampene og meget gerne pumpe indlæg ind i feltet – de såkaldte “lykketræf” tror man ikke meget på. FC København er det hold i Superligaen, der har afsluttet tredjeflest gange inde i feltet – samtidig er man det hold, der har haft næstfærrest afslutninger uden for feltet.
FC København er meget på bolden i kampene, men at holdet mangler at lukrere på overtaget, understreges blandt andet af, at FCK blot har haft 30,7 procent fremadrettede afleveringer i denne sæson – det er færrest af alle. FCK topper til gengæld listen for flest afleveringer til siden. Det tegner et billede af et hold med alt for meget boldflytteri.
Kamil Wilczek måtte udgå med en skade i den seneste kamp mod AaB, og han bliver ikke klar mod AGF. Derudover er der Andreas Bjelland, Jens Stage, Nicolaj Thomsen og Ragnar Sigurdsson fortsat ude.
Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Grabara – Munksgaard, Hausner, Tingager, Højer Nielsen – Olsen, Poulsen, Hvidt – Grønbæk, Mortensen, Thorsteinsson
FC København (4-4-2): Johnsson – Ankersen, Zanka, Nelsson, Boilesen – Biel, Falk, Zeca, Fischer – Wind, Kaufmann
Profilen:
Jon Dagur Thorsteinsson var godt spillende i sidste sæson, og det gjaldt ikke mindst, når AGF var oppe imod de store hold. Islændingen scorede blandt andet to mål mod FC København. Nu skal han vise, at han kan gentage succesen, når AGF spiller sin hidtil sværeste kamp i sæsonen. Thorsteinsson er afgjort værd at holde et ekstra øje med søndag.
Vidste du, at..:
FCK-træner Hjalte Bo Nørregaard har op til søndagens kamp udtalt, at løverne gerne vil være dominerende på bolden. Den del af missionen skal nok lykkes for Hjalte og co. AGF er nemlig det hold i Superligaen, der har haft mindst boldbesiddelse i denne sæson. 41,5 procent er det blevet til i de første fem kampe – OB på næstsidstepladsen har 43,3 procent. FC København er omvendt det hold med næstmest boldbesiddelse.
Læs også:Galatasaray lurer på Jonas Wind: Har charmeret trænerlegende
Dom:
AGF må være små favoritter i en hjemmekamp mod FC København, som tingene er lige nu.
Det bliver helt sikkert en kamp, hvor AGF vil overlade initiativet til FC København, men det skal man ikke lade sig snyde af, og der skal helt sikkert nok gemme sig en række chancer til århusianerne.
Det er åbenlyst, at der på papiret er masser af kvalitet i FCK-truppen, men lige nu og her er det svært at finde et godt argument for, hvorfor holdet skulle kunne tage til Aarhus og slå AGF. Det har vi i hvert fald ikke fidus til. AGF vinder 2-1 over FC København.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Claus Steinlein om fyret Solbakken: Jeg savnede ham allerede til frokost
Læs også:FCK leder stadig efter ny træner: Vi har fået mange interessante henvendelser
Læs også:Hele rød blok ignorerede FC København: Det er provokerende
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TOPNYHED
Chokerende, FCK – den er helt gal
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
TRANSFER
Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter
Manchester United skuffer efter trænerfyring
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattig storkamp i London
HELT VILDT
Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram
TOPNYHED
Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
NYHEDER
