Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 3+
Hashtag: #agffck #sldk
Holdnyt:
AGF:
David Nielsen kan kigge på tabellen og notere sig, at hans AGF-mandskab er det eneste ubesejrede i Superligaen.
Århusianerne har vundet tre kampe og spillet to uafgjort, og den samlede pointhøst rækker før sjette runde til en andenplads efter Brøndby IF. Dermed har AGF fortsat takterne fra den fornemme sæson i fjor.
AGF har intet imod at overlade initiativet til modstanderne, og i stedet er David Nielsens tropper knivskarpe på dødbolde og kontra. Det direkte spil fungerer strålende i AGF, og det bliver også sådan, de griber søndagens kamp an.
AGF er naturligvis også godt hjulpet på vej af, at klubben har en angriber, der scorer hele tiden. Patrick Mortensen har scoret i alle fem kampe i indeværende sæson, og det gør ham til Superliga-topscorer.
Hjemmeholdet må undvære Niklas Backman, Alex Gersbach, Mustafa Amini og Zach Duncan mod FC København. Derudover er tredjekeeper Kasper T. Kristensen blevet testet positiv for Covid-19 i ugens løb.
FC København:
Den aktuelle krise i hovedstaden fik tilføjet et nyt kapitel i seneste runde, hvor det blev til et 1-2-nederlag på hjemmebane til AaB. Det var første gang i 13 år, at nordjyderne vandt en kamp i Superliga-regi i Parken.
FC Københavns præstation var tandløs, og der var i hvert fald ikke tale om nogen umiddelbar Hjalte-effekt. Eller Kvist-effekt.
Læs også:Hjalte Nørregaard er optimistisk før AGF: Ingen gemmer sig
Løverne har blot vundet én af de første fem kampe, og det efterlader holdet i den nederste region af Superligaen. Der er stadig mange kampe tilbage i kalenderen, men FC København skal efterhånden passe gevaldigt på, at de ikke har smidt hele sæsonen på gulvet allerede inden vinterpausen.
Det er tydeligt, at FC København meget gerne vil kombinere sig frem til de store chancer i kampene og meget gerne pumpe indlæg ind i feltet – de såkaldte “lykketræf” tror man ikke meget på. FC København er det hold i Superligaen, der har afsluttet tredjeflest gange inde i feltet – samtidig er man det hold, der har haft næstfærrest afslutninger uden for feltet.
FC København er meget på bolden i kampene, men at holdet mangler at lukrere på overtaget, understreges blandt andet af, at FCK blot har haft 30,7 procent fremadrettede afleveringer i denne sæson – det er færrest af alle. FCK topper til gengæld listen for flest afleveringer til siden. Det tegner et billede af et hold med alt for meget boldflytteri.
Kamil Wilczek måtte udgå med en skade i den seneste kamp mod AaB, og han bliver ikke klar mod AGF. Derudover er der Andreas Bjelland, Jens Stage, Nicolaj Thomsen og Ragnar Sigurdsson fortsat ude.
Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Grabara – Munksgaard, Hausner, Tingager, Højer Nielsen – Olsen, Poulsen, Hvidt – Grønbæk, Mortensen, Thorsteinsson
FC København (4-4-2): Johnsson – Ankersen, Zanka, Nelsson, Boilesen – Biel, Falk, Zeca, Fischer – Wind, Kaufmann
Profilen:
Jon Dagur Thorsteinsson var godt spillende i sidste sæson, og det gjaldt ikke mindst, når AGF var oppe imod de store hold. Islændingen scorede blandt andet to mål mod FC København. Nu skal han vise, at han kan gentage succesen, når AGF spiller sin hidtil sværeste kamp i sæsonen. Thorsteinsson er afgjort værd at holde et ekstra øje med søndag.
Vidste du, at..:
FCK-træner Hjalte Bo Nørregaard har op til søndagens kamp udtalt, at løverne gerne vil være dominerende på bolden. Den del af missionen skal nok lykkes for Hjalte og co. AGF er nemlig det hold i Superligaen, der har haft mindst boldbesiddelse i denne sæson. 41,5 procent er det blevet til i de første fem kampe – OB på næstsidstepladsen har 43,3 procent. FC København er omvendt det hold med næstmest boldbesiddelse.
Læs også:Galatasaray lurer på Jonas Wind: Har charmeret trænerlegende
Dom:
AGF må være små favoritter i en hjemmekamp mod FC København, som tingene er lige nu.
Det bliver helt sikkert en kamp, hvor AGF vil overlade initiativet til FC København, men det skal man ikke lade sig snyde af, og der skal helt sikkert nok gemme sig en række chancer til århusianerne.
Det er åbenlyst, at der på papiret er masser af kvalitet i FCK-truppen, men lige nu og her er det svært at finde et godt argument for, hvorfor holdet skulle kunne tage til Aarhus og slå AGF. Det har vi i hvert fald ikke fidus til. AGF vinder 2-1 over FC København.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Claus Steinlein om fyret Solbakken: Jeg savnede ham allerede til frokost
Læs også:FCK leder stadig efter ny træner: Vi har fået mange interessante henvendelser
Læs også:Hele rød blok ignorerede FC København: Det er provokerende
LIVE
TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
AVIS
Storklub har taget kontakt
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
‘Thomas Frank løber tør for tid’
MEDIE
Choktransfer på vej?
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
DAGENS SPILFORSLAG
Como pokalprygler Fiorentina i Firenze
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
– Han leder efter et sted at eksplodere
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
TIPSBLADET SPECIAL
